Отож, як повідомляють у Міністерстві культури та інформаційної політики, УПЦ, що зберігає церковно-канонічний зв’язок з московським патріархатом, зобов’язана передати палац Терещенків (на знімку) у селищі Червоному на Житомирщині у власність держави.

«МКІП виступило третьою стороною під час цього процесу, адже послідовно бореться за повернення у власність держави української історичної спадщини», — наголошують у міністерстві.

Нагадаємо, рішення повернути державі маєток Терещенків, який перебував у власності Житомирської єпархії УПЦ, ухвалив Господарський суд Житомирської області.

Раніше Верховний суд підтримав позицію Житомирської обласної прокуратури щодо незаконності передачі палацу Терещенків у Червоному у власність УПЦ і направив справу до суду першої інстанції для продовження розгляду та прийняття законного рішення на захист державних інтересів.

«Нагадаємо, палац Терещенків у селищі Червоному — це унікальна пам’ятка історії та архітектури Житомирщини», — зазначають у МКІП. Об’єкт, триповерхова будівля в неготичному стилі з просторим балконом і високою вежею, є пам’яткою архітектури місцевого значення. Палац було збудовано у 1861 році, він тривалий час перебував у власності відомого мецената і цукрового промисловця Миколи Терещенка. Саме родині Терещенків

Червоне завдячує своїм розвитком у середині XIX — на початку XX ст. Підприємець збудував тут цукровий завод, розвивав місцеву інфраструктуру. У маєтку площею 
58 га, окрім палацу з мармуровими сходами і люстрами з венеціанського скла, був ще й будинок для прислуги, театр, озера, парк.

Федір Терещенко в Червоному займався літакобудуванням. Він у селі побудував авіамайстерні та аеродром, випробовував літаки. Однією з випробувачів тут була Любов Голанчикова, укладений з нею договір зберігся у музеї. Терещенко-молодший отримав навіть замовлення на виготовлення військового літака і перетворив майстерні на завод.

Після жовтневого перевороту завод перемістили до росії, а потім — до Франції. З приходом радянської влади більшовики маєток розграбували, у палаці облаштували сирітський притулок, а згодом — фабрично-заводське училище. Після його закриття будівлю передали на баланс цукрового заводу.

У 2000 році ВАТ «Червоненський цукровик» безплатно передало маєток у власність Житомирської єпархії УПЦ, яка розмістила тут Червоненський Свято-Різдва Христового жіночий монастир. Охоронного договору на пам’ятку архітектури єпархія не мала.

Бердичівська окружна прокуратура встановила факт протиправного вибуття майна державної форми власності — садиби Терещенка — і звернулася до суду з позовом про повернення втраченої нерухомості державі.

Фото з відкритих джерел.