Маловідомі чи взагалі невідомі сторінки національного спротиву кримінальному режиму януковича, який відмовився від європейського вектору розвитку країни і повертав її у радянське минуле, відкриває виставка «Земні шляхи Небесної Сотні», що до 25 лютого працюватиме у Музеї історії міста Києва.
«Революція Гідності має визначальне значення не лише в історії України, а й Європи. Насамперед це був переломний момент для мільйонів українців, яких вивели на вулиці почуття власної гідності та потреба свободи.
Офіційні символи держави — прапор і гімн — набули для кожного індивідуальної цінності, а слова «Душу й тіло ми положим за нашу свободу» стали декларацією особистої рішучості та суспільної відповідальності. В тому й секрет перемоги Майдану — оголосивши гідність і свободу найвищою цінністю, українські герої готові були заплатити за них найвищу ціну», — з таких слів, розміщених на одному з банерів, починається виставка.
В експозиції унікальні артефакти часів Революції Гідності — прапори з автографами протестувальників, розмальовані в «Артілі Майдану» шоломи й інші засоби захисту від кийків і куль «беркутівців», металева бочка — біля таких «печей» у дні спротиву довгими вечорами і морозяними ночами зігрівалися учасники акції. На стендах багато особистих речей Героїв Небесної Сотні — вишиванки, книжки, документи, бандура, туристичне спорядження.
Організатори виставки наголошують, що Небесна Сотня — романтизований збірний образ загиблих учасників Революції Гідності. З перших днів повстання майданівці почали створювати структурні одиниці — сотні, так виникли сотня Самооборони Майдану, Мистецька і Медична сотні.
Небесна Сотня попри зовсім нещодавнє походження вже ввійшла в національну міфологію як образ захисників, що ціною життя здобули українцям свободу, і тепер, на небесах, залишаються патронами нашої подальшої боротьби. Офіційно із участю в Євромайдані пов’язана загибель 107 осіб, завдяки жертовності яких перемогла Революція Гідності.
Директорка Музею історії міста Києва Діана Попова під час відкриття виставки зазначила:
«Ми повертаємося до подій лютого 2014 року, найтрагічніших днів Революції Гідності — це були розстріли на Майдані. Ця виставка присвячена історіям людей, яких ми називаємо Небесною Сотнею. Але перед тим, як загинути за те, у що вірили і що цінували, ці люди жили окремим земним життям, мріяли, мали свої історії, які ми хочемо розповісти. За ці 10 років багато сказано та зроблено для загального обрису цих подій, та завжди бракує індивідуальних історій, індивідуального погляду на особистостей. Ми спробували розповісти їх у цьому спільному проєкті».
Експонати, представлені на виставці, супроводжують інформаційні матеріали — розповіді про життя, участь у Євромайдані та загибель Сергія Нігояна з Дніпропетровщини, Владислава Зубенка з Харкова, Дмитра Чернявського з Донецька, Богдана Сольчаника з Львівщини й інших Героїв. В експозиції також інформаційні матеріали, які знайомлять відвідувачів з перебігом подій — «Початок Євромайдану», «Диктаторські закони. Початок силових протистоянь. Перші загиблі», «Хроніка 20 лютого», «Розстріл беззбройних майданівців 20 лютого», «Боротьба за цілісність України у перші тижні після Майдану» тощо.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.