«Під час війни ми всі зрозуміли: взаємна підтримка, турбота, любов — це те, що нас рятує, єднає та веде до Перемоги. Ця війна, розв’язана росією, точиться і за історію, тому так важливо знати свою спадщину, — зазначають організатори. — Відтепер можна подарувати маленьким і дорослим візит до музею! «Передати вхід» може будь-хто. Скористатися благодійними квитками мають можливість родини військових, вимушені переселенці, люди, які постраждали від воєнних дій, загалом будь-хто, кому необхідна підтримка».

У музеї наголошують, що благодійники придбали вже кілька десятків квитків для потенційних відвідувачів. До їхньої уваги — цікаві і пізнавальні виставки. Одна з них, яка триває у Скарбниці музею, присвячена розквіту Гетьманщини — добі Івана Мазепи, інша — темі соборності України. Експозиція розповідає про шлях українців, розділених різними імперіями, російською та австро-угорською, до соборної держави. Адже і на Наддніпрянщині, і в Східній Галичині, і на Буковині та на Закарпатті українці пам’ятали, що вони є представниками однієї нації. Прагнення до єдності, або ж соборності, посилилися під час Першої світової війни. Доказом цього є знаки, які зберігаються у Національному музеї історії України. Їх випустили у Львові на честь пам’ятних подій, що відбувалися в Україні впродовж 1917—1920 років. Серед них — знак Української бойової управи «Не ридай, а добувай!», «Бог, благослови юную страну!», відзнака Соборної України.

На всіх цих знаках зображено архистратига Михаїла з мечем у правій руці (гербовий знак Наддніпрянської України) та лева, що спирається на скелю (гербовий знак Західної України).

«Вперше ці два символи поєднав в одному малюнку офіцер, дизайнер символіки та відзнак Легіону Січових стрільців Юліан Буцманюк (на знімку). Такий знак випустили з нагоди того, що 30 травня 1916 року полк УСС отримав назву «Український Легіон». Однак незабаром це зображення стало символом Соборної України.

Вперше знак видали восени 1917-го. На звороті він містив напис: «Українці мають лучитися (тобто об’єднуватися) як українці в обороні прав українського народу». Цей заклик належить відомому українському історику, голові Центральної Ради Михайлу Грушевському», — розповідають у музеї.

Такі знаки, зі шпилькою і на ланцюжку, були досить популярними серед різних верств населення, їх купували та носили на одязі люди різного віку.

Хранителі національних скарбів також повідомляють, що цього року на друзів музею чекає низка цікавих презентацій. Заплановано виставку «Скарби Криму. Повернення», на якій покажуть артефакти, які Україна повернула з Нідерландів після 9 років судової тяганини з росією. У колекції — 565 музейних експонатів, що побували в Амстердамі на виставці «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Також у планах виставки «Кримська війна. Історія російської поразки», яку покажуть навесні, та «33/10». Ця виставка, приурочена до річниці російсько-української війни, розкаже історію збройного протистояння незалежної України та шовіністичної росії.

Благодійний квиток у межах акції «Передати вхід» можна придбати у касі музею або завдяки послузі «Квиток Online» за посиланням https://tickets.nmiu.org/.

Фото зі сторінки Національного музею історії України у Фейсбуці.