Під час церемонії нагородження.
Відзнаку у Києві отримала праонука праведників Аліна Зінченко. Володимир та Павлина допомогли врятуватися учительці Марії Мільман, що працювала у селі Комсомольське на Вінниччині, та її маленькому синові Михайлу. Чоловіка Марії мобілізували у 1941 році, а вона потрапила під окупацію. 9 вересня 1941-го учительку погнали у колоні на розстріл. Один з охоронців, почувши, що хлопчик говорить до мами українською, відпустив їх додому. По допомогу Марія звернулася до подруги Павлини Столярчук, яка переховувала утікачів у себе вдома два місяці, поки їм не зробили нові документи на прізвище Коваленко.
Це прізвище залишилося у Михайла назавжди. До кінця життя Марія з чоловіком і сином спілкувалися зі Столярчуками, які стали для них як рідні.
Надзвичайний та Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Міхаель Бродський зазначив: «Є дати, які ми завжди пам’ятаємо. 27 січня — однозначно одна з них. Цього дня 79 років тому концтабір Аушвіц був звільнений червоною армією. Та нещодавно до цього списку додалися ще дві дати. 24 лютого 2022 року росія почала повномасштабну агресію проти України, а 7 жовтня минулого року стався безпрецедентний теракт проти Ізраїлю.
Понад 1200 ні в чому не винних ізраїльтян були вбиті, сотні були взяті в заручники. Це був найбільш смертоносний напад на євреїв з часів Голокосту. Після Голокосту весь світ заприсягся: «Ніколи знову». Ніколи знову єврейський народ не залишиться незахищеним і беззахисним перед обличчям переслідувань та насильства. Після жахливого нападу 7 жовтня ця фраза знову стала актуальною».
Т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв наголосив, що наразі в Україні повторюється трагедія, коли російський фашизм демонструє лють та ненависть до українців лише за національною ознакою.
«Кожна трагічна сторінка в житті людства завжди перегортається. Літопис складається з багатьох сторінок. Перегорнувши сторінку Другої світової війни, Голокосту, ми маємо пам’ятати не тільки основний трагічний текст цієї сторінки. На ній є чимало доброго тексту про тих людей, хто боровся з ворогом, зі злом. Завжди є добро, яке перемагає зло», — сказав він.
У межах події відбувся показ фільму «Зона інтересу», що розкриває природу Голокосту.
Незабаром цей фільм вийде на екрани українських кінотеатрів.
Фото з сайту Міністерства культури та інформаційної політики.