Законопроєкт №8011, який уже підписаний Президентом України, стосувався тільки живих поранених українських героїв, а не померлих. Для того, щоб відрегулювати питання постмортальної репродукції, треба було внести багато змін у вітчизняне законодавство. Для цього й були розроблені та ухвалені законопроєкти №10448 (за основу і в цілому) і №10450 (за основу), які врегульовують питання зберігання репродуктивних клітин наших захисників у кріобанках.
Про це розповів народний депутат, голова парламентського Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
«У нас було заплановано й домовлено з колегами, що ми спочатку ухвалюємо законопроєкт №8011 стосовно живих військовослужбовців, а далі розробляються законопроєкти, які регулюють саме постмортальну репродукцію. Тож ухвалені законопроєкти №10448 і №10450, які стосуються збереження генофонду українського народу, були у планах Верховної Ради. Документи передбачають, що ніхто не знищує репродуктивні клітини, а держава протягом трьох років сплачує за зберігання біоматеріалів наших героїв. Це відбувається за їхнім бажанням і за їхньою заявою», – сказав парламентарій.
За його словами, далі за зберігання біоматеріалів можуть платити треті особи, благодійні фонди чи самі клініки, однак точно ніякого знищення репродуктивних клітин не буде. Це питання повністю закрите.
Народний депутат також пояснив, що парламенту довелося прибрати юридичну колізію у вітчизняному законодавстві.
«Доручення зберігати біоматеріал, яке людина залишала в клініці, анулювалося за 281 статтею Цивільного кодексу у випадку смерті цієї людини. Саме тому планувалися зміни в цей кодекс, які Рада й підтримала, ухваливши законопроєкт №10450. Я задоволений, що питання розв’язане цивілізовано, а на наступному засіданні ми проголосуємо цей документ у другому читанні», – сказав політик.
Він наголосив, що, судячи з того, скільки голосів зібрали відповідні законопроєкти, не буде жодних проблем з ухваленням.