Український Парламент швидко переорієнтував роботу на воєнні рейки, вчасно реагуючи на виклики, приймаючи вкрай актуальні та необхідні закони воєнного часу, спрямовані на якнайшвидшу ліквідацію та подолання наслідків військової агресії росії проти України.
Із 24 лютого 2022 року й до сьогодні, для здійснення пленарної діяльності, Парламент збирався у залі засідань Верховної Ради України 46 разів.
Зокрема, Верховна Рада України основну увагу приділила розробці та прийняттю законодавчих актів, які є актуальними та нагальними для держави під час дії воєнного стану: у сфері національної безпеки і оборони, економічній, соціальній, правовій та гуманітарній політиці, освіти та науки, екології, укладанню багатосторонніх і двосторонніх міжнародних угод, спрямованих на підтримку міжнародної спільноти боротьби українського народу та засудження агресії рф.
Під час дії воєнного стану, із 24 лютого 2022 року та до сьогодні, Верховна Рада України прийняла 638 законів та понад 800 постанов.
Зокрема, було прийнято:
• 89 законів у сфері фінансів, податкової та митної політики;
• 70 законів у сфері національної безпеки;
• 58 законів у сфері правоохоронної діяльності;
• 76 законів у сфері зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва;
• 44 закони у сфері соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Парламентом направлено 63 заяви та звернення до міжнародної спільноти, більшість із яких стосувалася російської збройної агресії.
Із 24 лютого 2022 року до кінця 2023 року Парламент України прийняв 14 законів про внесення змін до законів України про Державний бюджет, якими суттєво збільшив видатки на підвищення обороноздатності та безпеки держави: у 2022 році на потреби національної безпеки та оборони країни було виділено 1 141 млрд грн, а у 2023 році — 2 636,7 млрд грн.
Водночас Верховна Рада України затвердила 22 Укази Президента України, зокрема, Указ про використання Збройних Сил України та інших військових формувань, десять разів продовжувала дію Указів Президента України про введення воєнного стану і вісім разів — про строк проведення загальної мобілізації.
Також Верховна Рада України прийняла всі необхідні закони для виконання рекомендацій Європейської Комісії щодо заявки України на членство в ЄС, завдяки чому Україна у 2022 році отримала офіційний статус кандидата на членство в Європейському Союзі, а наприкінці 2023 року розпочато етап відкриття перемовин про вступ України до Європейського Союзу.
Із початку повномасштабної агресії росії проти України Верховна Рада України значно активізувала діяльність на зовнішньополітичному напрямку.
Зокрема, Парламент прийняв ряд постанов, спрямованих на підтримку політико-дипломатичних заходів протидії збройній агресії росії проти України:
• про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні (№2188-ІХ);
• про агресію Російської Федерації у районах Чорного та Азовського морів і Керченської протоки (№2595-ІХ);
• засудження чергового етапу ескалації безпекової ситуації у світі, спровокованим останніми рішеннями злочинної влади Російської Федерації (№2630-ІХ);
• засудження злочинних рішень керівництва Російської Федерації щодо спроби анексії тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України (№2632-ІХ);
• засудження підтримки Ісламською Республікою Іран збройної агресії Російської Федерації проти України (№2692-ІХ);
• визнання російського режиму терористичним, нелегітимності перебування Російської Федерації в ООН і її формуваннях (№2787-ІХ);
• засудження енергетичного тероризму Російської Федерації (№2788-ІХ);
• про необхідність забезпечення відповідальності осіб, винних у вчиненні найтяжчих злочинів за міжнародним правом на території України (№2961-IX);
• про визначення існуючого в Російській Федерації політичного режиму як рашизму та засудження його ідеологічних засад і суспільних практик як тоталітарних та людоненависницьких (№3078-IX).
Верховна Рада України також прийняла ряд звернень до ООН, міжнародних організацій та їхніх парламентських асамблей, парламентів та урядів іноземних держав, спрямованих на підтримку політико-дипломатичних заходів протидії збройній агресії рф проти України.
Окрім того, за час дії воєнного стану Парламент України ратифікував 56 та денонсував 39 міжнародних угод.