У цьому переконана голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
«Такий масштабний проєкт, як відновлення України, це одночасно серйозний виклик як для всіх державних інституцій, так і місцевих громад. Без стратегічного бачення, залучення громадськості, міжнародних партнерів реалізувати його неможливо», — наголосила вона, додавши, що саме тому Програма DOBRE у співпраці з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України підготувала методичні рекомендації щодо розробки програм комплексного відновлення (ПКВ), а ULEAD з Європою (Програма для України з розширення прав і можливостей на місцях) виступила одним із консультантів.
Програми комплексного відновлення потрібні для того, щоб на місцях визначили стратегії своїх подальших дій з відбудови та навчилися залучати для цього донорські кошти. Якщо заходів, які громада планує реалізувати, немає у ПКВ, пропонується їх не фінансувати, зауважила політик.
За словами Олени Шуляк, створювати програми комплексного відновлення вже почала 151 територіальна громада в 14 областях України — це трохи більш як 10 відсотків від загальної кількості. Утім, деякі з громад досі не розуміють, навіщо це потрібно і як це робити.
«Є регіони, які не зазнали критичних руйнувань і, відповідно, вони не потребують того відновлення, яке необхідне постраждалим від російського вторгнення громадам. Тож вони не розуміють, навіщо це їм. Вони пишуть про це нам і донорам, а ми пояснюємо, що питання відновлення — набагато ширше, ніж просто відбудова до довоєнного рівня. Ми допомагаємо їм зорієнтуватися, зрозуміти, що таке ПКВ і з чого почати.
Звісно, через те, що всі українські громади не мали до війни досвіду розробки таких документів, їм складно збирати й аналізувати відповідну інформацію, тож до нас долучилися донори, які фінансують навчання, залучення до розробки експертів тощо», — повідомила Олена Шуляк, додавши, що без навчання створити якісну ПКВ буде майже неможливо.
Тож нині на рівні парламентських комітетів і на місцевому рівні організовують та проводять навчальні заходи, зауважила вона. Зокрема, у Комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування створено робочу групу, яка збирається раз на два-три тижні та аналізує ті питання, які турбують зацікавлені громади, а на місцевому рівні у цьому допомагають партнери. Зокрема, уряд Канади запустив декілька Офісів підтримки для громад Харківщини і Чернігівщини, де також органи місцевого самоврядування можуть отримати необхідну для розроблення ПКВ допомогу.
Чому ПКВ важливі та що це дає громадам? По-перше, це грамотне планування. «Громади детально аналізують демографічні, економічні, екологічні та інші чинники своєї території та складають найоптимальніший шлях розвитку, який забезпечить якісне життя людей, зростання бізнесу тощо. ПКВ надає відповіді на запитання: де, кому, що і для чого відбудовувати з урахуванням принципів енергоефективності, безбар’єрності тощо? Простими словами — відновлення за калькою «як було раніше» недопустиме. Всі процеси мають відповідати запитам і потребам громад», — наголосила голова комітету.
По-друге, це антикорупційний ефект. «ПКВ завдяки цифровим рішенням та залученню громадськості (без обговорення пропозицій людей ПКВ не буде затверджено. — Ред.) працює за принципом «всі бачать все». Діджиталізація такого планування передбачає синхронізацію роботи таких надважливих цифрових інструментів, як Реєстр пошкодженого та знищеного майна, реєстри адрес та будівель. Інакше кажучи — все як на долоні», — додала парламентарій.
По-третє, міжнародна підтримка та фінансування. «Згідно з Ukraine Facility країна отримає значні фінансові ресурси, і громади в реалізації проєктів відновлення за цією програмою займуть важливе місце. Наші міжнародні партнери повинні знати, що ми маємо чітке бачення щодо відновлення та розвитку», — наголосила Олена Шуляк.
Ще один важливий аспект, на якому акцентувала народний депутат, — обмін досвідом.
«Громадам надважливо обмінюватися думками та досвідом у цьому питанні. Це допоможе уникнути помилок на старті, не набити ті самі умовні гулі, через які вже пройшли громади, які або розробити ПКВ, або в процесі їх створення», — зауважила політик, додавши, що таку програму вже розробила Київщина, і вона є у публічному доступі. Зокрема, на сайті Єдиної електронної системи у сфері будівництва.
Вл. інф.