Олександр Мережко (ліворуч) та Арсеній Пушкаренко (праворуч) на зустрічі з головою Комітету закордонних справ парламенту Малайзії Вонгом Ченом (у центрі), який очолює групу дружби з Україною.

Про деталі її роботи «Голос України» запитав у голови Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Верховної Ради Олександра МЕРЕЖКА.

— Які основні питання порядку денного Генеральної асамблеї Міжпарламентського союзу? Чи є теми, що стосуються України?

— Ми завжди намагаємося тримати питання України на порядку денному. Це наше завдання. Наприклад, коли розглядається ситуація на Близькому Сході або інші питання, ми у вигляді поправок просуваємо питання, що стосуються нашої держави. Річ у тім, що МПС об’єднує дуже різноманітні країни, тому приймати намагаються те, що всіх об’єднує. Тобто те, з приводу чого є консенсус. Через це часто розглядають абстрактні, розпливчасті або загальні теми. Приміром, коли розглядався проєкт резолюції, пов’язаний з кліматом, з екологією, українській делегації вдалося включити наше питання у вигляді пункту про відповідальність держав за скоєння злочинів екоциду.

Крім того, і нас тут величезна кількість двосторонніх зустрічей з країнами Глобального Півдня. Це для нас переговорний майданчик. Тут ми можемо порушити питання, які нас хвилюють. Уже відбулося багато таких зустрічей, і попереду майже кожної години заплановані двосторонні перемовини.

— Після одного з ваших виступів росіяни намагалися заявити протест…

— Під час дебатів на засіданні Комітету з питань миру і міжнародної безпеки МПС розглядався проєкт резолюції, який торкається автономних систем озброєння. Мова фактично про дрони та штучний інтелект.

Під час свого виступу я наголосив на тому, що треба включити в цю резолюцію ключове питання, пов’язане з агресією, тому що ми маємо чітко відмежовувати агресора і зброю, в тому числі, дрони в його руках, і дрони в руках жертви агресії, яка намагається себе захистити. Як приклад я навів росію, яка є державою агресором і використовує дрони, в тому числі, які постачає Іран і які вбивають цивільне населення. Це є злочином з погляду міжнародного права. Я відкрито сказав про те, що росія вчиняє геноцид проти українського народу, в тому числі за допомогою дронів, і що ми маємо на це реагувати. Це повинно знайти відображення в тексті резолюції. А представник російської делегації леонід слуцький, який був, до речі, кандидатом на фейкових президентських виборах в росії, обурився. Він заявив протест нібито мій виступ не має стосунку до резолюції, хоча насправді він має безпосереднє відношення і до міжнародного права, і до цієї резолюції. Також слуцький зробив дуже небезпечну заяву. Він сказав, що сліди причетних до теракту в «Крокус Холі» ведуть в Україну. Це дуже небезпечна заява, і ми зараз думаємо з колегами, як на неї реагувати. росія може намагатися використати цей теракт проти нашої держави, висунувши брехливі звинувачення. Тому треба реагувати рішуче, особливо на такому майданчику, як Міжпарламентський союз.

— Ви зазначили, що проводите багато зустрічей з представниками країн Глобального Півдня. Чи є у вас відчуття, що ці країни починають нас краще розуміти і підтримувати?

— Ці країни дедалі більше відчувають на собі результати російської агресії в тому плані, що війна впливає на ціни на продукти харчування, підриває продовольчу безпеку.

Має наслідки й ядерний шантаж з боку росії. Тобто вони бачать, що кремль намагається посіяти хаос та розруху, в результаті чого руйнуються ланцюжки постачання продуктів, ціни йдуть вверх, що підриває їх безпеку як економічну, так і продовольчу.

Фото зі сторінки у Фейсбуці Олександра МЕРЕЖКА.