Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Кабінету Міністрів України доручено протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, а також забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Пенсіонери, які перебувають, зокрема, за кордоном зможуть пройти процедуру фізичної ідентифікації та підтвердити своє право на пенсію. Виплата пенсії здійснюватиметься на поточні рахунки банків, розташованих на території України, за умови проходження до 31 грудня кожного року пенсіонером фізичної ідентифікації. Фізична ідентифікація буде проводитись в органах Пенсійного фонду або в особистому електронному кабінеті на веб-порталі Пенсійного фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), або за допомогою відеоконференцзв’язку, або шляхом посвідчення у консульській установі факту, що особа є живою.
Крім того, Законом спрощено механізм відновлення пенсій для пенсіонерів, які перемістилися з АР Крим на підконтрольну державі територію. Для таких пенсіонерів достатньо письмової заяви про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення рф.
Водночас низка положень нового закону в соціальній сфері стосується пенсій громадян, які працювали з 2014 року на державу-агресора. На рівні закону визначено, що до вислуги років не зараховуватимуться періоди військової служби та добровільного зайняття посад з 19 лютого 2014 року у Силових структурах, незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території, зокрема в окупаційній адміністрації держави-агресора, в незаконних судових або правоохоронних органах, незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях на тимчасово окупованій території або у збройних формуваннях держави-агресора.
Рішенням Верховної Ради України врегульовано також питання обчислення страхового стажу для призначення пенсії особам, які працювали за межами України. Так, до страхового стажу будуть зараховані періоди роботи/військової служби на умовах ратифікованих міжнародних договорів. Якщо договори не укладені, стаж буде зараховуватися у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Нагадаємо, що 12 жовтня 2023 року Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект за реєстр. № 9453 у другому читанні та в цілому як Закон.
Прес-служба Апарату Верховної Ради України.