У питанні щодо Чорнобильської зони відчуження сьогодні виділяють такі головні напрямки роботи: знешкодження всіх радіоактивних осередків у самому реакторі, який перебуває під саркофагом, збереження природно-заповідного фонду зони і створення наукового хабу для вивчення атома.
Про це розповів народний депутат, Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.
«Важлива проблема — це сам реактор, де ще залишається багато нестабільних конструкцій, які зрештою мають розібрати. Тут необхідно повністю знешкодити всі осередки повторного викиду радіонуклідів. Проблеми можуть виникнути, якщо нічого не робити. Саркофаг, власне, і споруджувався, щоб те, що всередині, не впливало на довкілля. До цієї частини можна зарахувати ті промислові майданчики, які розташовані на території Зони й містять небезпечні ядерні відходи», — зазначив політик.
Він додав, що на території Чорнобильської зони законсервовані відходи наших атомних станцій, тому треба зробити все можливе, щоб не було жодних викидів радіоактивних речовин.
«Інший блок питань стосується природно-заповідного фонду, що становить приблизно 90% усієї зони відчуження. Це те, що ми маємо зберегти та розвивати, при цьому весь пострадянський спадок має бути законсервований. А от природу необхідно привести в первинний стан. І окремо з цим має функціонувати науковий хаб для вивчення атома й того, як він себе поводить в умовах, що створені природою. Чорнобильська зона — це єдиний майданчик у світі, де це можна вивчати», — наголосив народний депутат.
За його словами, наразі ніхто не знає, як закривати й консервувати атомні електростанції, які рано чи пізно вичерпають свій ресурс. І саме Чорнобильська зона відчуження може стати тим місцем, де всі країни разом, об’єднуючи наукові зусилля, могли б знайти відповіді на це важливе питання.
Прес-служба Апарату Верховної Ради України.
Фото rada.gov.ua.