18-20 квітня вдесяте із жовтня 2016 року та вчетверте за період роботи Верховної Ради України дев’ятого скликання керівництво Верховної Ради України, голови та делеговані представники депутатських фракцій і груп Верховної Ради України дев’ятого скликання провели зустріч у форматі «Діалогів Жана Моне» задля миру та демократії.
У межах роботи відбулися три сесії: «Виконання домовленостей за підсумками дев’ятого раунду Діалогів Жана Моне», «Процес розширення Євросоюзу» та «Забезпечення стабільності політичної системи та демократичного процесу в Україні в умовах воєнного стану».
Відкрив захід Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук (на знімку) разом із колишнім Президентом Європейського Парламенту (1989-2004 рр.) Петом Коксом (на знімку).
Спікер Парламенту України наголосив, що ухвалення наприкінці минулого року лідерами Європейського Союзу рішення про початок переговорів про вступ України до Євросоюзу — це, безсумнівно, історичне рішення для нашої держави, що відкриває шлях до реалізації стратегічного вибору країни — «вибору, за який сьогодні наші воїни проливають кров і який ми захищаємо від російських загарбників».
«Війна внесла багато коректив у роботу Верховної Ради України, як, зрештою, й у життя всієї країни. Ми відійшли від звичних форм роботи, були змушені шукати розумний баланс між дотриманням процедур та обмеженнями, що накладають на нас реалії воєнного часу», — зауважив Руслан Стефанчук.
Голова Верховної Ради України акцентував, що попри це Верховна Рада України підійшла до моменту, коли необхідно досягти суттєвого просування з питань архітектури роботи, з питань того, який вигляд матиме Парламент у процесі переговорів з Європейським Союзом.
«Ми реалізували частину домовленостей, за висновками попереднього раунду Діалогів. Зокрема, жодних юридичних процесів щодо наближення виборів не відбулося, шукаються варіанти, як зробити роботу Верховної Ради України прозорішою у форматі сесійної зали, триває обговорення щодо етичного кодексу, відбувається процес узгоджень позицій щодо парламентської служби», — повідомив, зі свого боку, Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.
Водночас він зауважив, що за цей час було багато думок та статей про майбутнє законодавчого органу: «Але є фактаж, який на них всіх відповідає, — за останні пів року Парламент України продемонстрував свою спроможність зібратися у критичні моменти — про це свідчить і прийняття Закону про мобілізацію, і додаткових питань щодо вступу в ЄС».
«Діалоги Жана Моне» — це важливий формат для розвитку парламентаризму в Україні, який має переходити й у наступні скликання», — наголосив Олександр Корнієнко.
«Ефективна, відповідальна та відкрита для суспільства робота парламенту — це основа демократії у будь-якій державі, яка є членом ЄС або прагне ним стати. Це також особливо важливо для консолідації країни в умовах війни», — акцентувала, зі свого боку, Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк.
Вона зауважила, що «Діалоги Жана Моне» сприяють тому, аби більшість й опозиція у Верховній Раді України знаходили порозуміння: «Від цього напряму залежить і більш ефективна робота Парламенту як інституції».
Як повідомила Віцеспікерка Олена Кондратюк, цього разу вдалося дійти компромісу у кількох чутливих питаннях — відкритості Парламенту України для журналістів з урахуванням норм безпеки, контролю за діяльністю Уряду, посилення зусиль, спрямованих на євроатлантичну інтеграцію, зокрема щодо здійснення парламентської дипломатії на паритетних принципах.
«На цьому раунді Діалогу я був дуже вражений здатністю фракцій досягати консенсусу та компромісів. Це саме той момент, коли потрібно зібратися разом і зосередитися на єдності Парламенту, — і лідери продемонстрували чітку спроможність», — наголосив колишній Президент Європейського Парламенту (1989-2004 рр.) Пет Кокс.
За результатами, учасники підписали висновки, ухвалені під час десятого «Діалогу Жана Моне», якими затвердили налаштованість продовжити працювати разом, будувати довіру та зміцнювати єдність демократичних сил в Україні, що є особливо важливим в умовах неспровокованої та невиправданої загарбницької війни російської федерації проти України.
Зокрема, учасники привітали історичне рішення Європейської Ради від 14-15 грудня 2023 року про початок переговорів про вступ України до Європейського Союзу, яке відкриває подальший шлях для реалізації стратегічного курсу України. А також — одноголосне рішення лідерів держав—членів ЄС, ухвалене на позачерговому засіданні Європейської Ради 1 лютого 2024 року щодо Фінансового інструменту для України (Ukraine Facility), який передбачає підтримку для нашої країни розміром у 50 мільярдів євро.
Вітаючи розвиток поглибленої взаємодії Верховної Ради України та Європейського Парламенту, учасники висловили твердий намір розвивати співробітництво з новим складом Європейського Парламенту, зокрема, у форматі двосторонньої та багатосторонньої співпраці комітетів та реалізації заходів зі зміцнення інституційної спроможності Верховної Ради України.
ДОВІДКОВО
Мета «Діалогів Жана Моне» та процесу медіації — зробити внесок у розвиток політичного діалогу та консенсусу між політичними партіями.
Захід організовано за участю Європейського Парламенту, Агентства США з Міжнародного Розвитку в Україні (USAID) та Національного Демократичного Інституту (NDI).
Прес-служба Апарату Верховної Ради України.
Фото rada.gov.ua.