Комітет з питань правової політики на засіданні 1 травня 2024 року розглянув проект Закону про внесення змін до Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо особливостей призначення на посаду судді в умовах воєнного стану (реєстр. № 9439 від 29 червня 2023 року), поданий народним депутатом Д. В. Масловим та ін.
Метою законопроекту є належна перевірка осіб, які претендують бути призначеними на посаду судді та подання про призначення яких внесено Вищою радою правосуддя Президенту України, на предмет вчинення ними дій, які можуть загрожувати національній безпеці України чи завдати шкоди національним інтересам в умовах воєнного стану і річного післявоєнного періоду.
Законопроектом пропонується внести зміни до Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та до Розділу ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя». Зокрема, передбачити, що тимчасово, протягом строку дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення чи скасування, Президент України може повернути подання про призначення судді на посаду до Вищої ради правосуддя для повторного розгляду у разі отримання від Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України стосовно особи, щодо якої внесено подання, інформації, яка свідчить про вчинення такою особою дій, які можуть загрожувати національній безпеці України чи завдати шкоди національним інтересам. У такому випадку ВРП повторно розглядає питання внесення Президентові України подання про призначення особи на посаду судді.
Обговоривши положення Законопроекту, Комітет з питань правової політики прийняв рішення рекомендувати парламенту включити до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання проект Закону за реєстр. № 9439 та за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу, а також застосувати статтю 116 Регламенту Верховної Ради України.
Комітет розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заходів, спрямованих на поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв’язку з неналежними умовами тримання (реєстр. № 5652 від 11 червня 2021 року), поданий Кабінетом Міністрів України.
Законопроектом пропонується внести зміни до статті 107 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі — КВК України), статті 9 Закону України «Про попереднє ув’язнення» (далі — Закон) та закріпити право засуджених, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, та осіб, взятих під варту, утримуватися в належних умовах, а у випадку порушення такого права звертатися до комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань і в разі незгоди з рішенням вказаної комісії оскаржувати його в суді.
Також законопроектом пропонується доповнити Закон статтею 111, а КВК України у свою чергу статтею 1151 та визначити заходи, спрямовані на поновлення прав осіб, взятих під варту та засуджених до позбавлення волі, у зв’язку з неналежними умовами тримання. Внесеними змінами пропонується передбачити, що контроль за дотриманням належних умов тримання осіб, взятих під варту, та осіб, засуджених до позбавлення волі, здійснюють комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань (далі — комісія з розгляду скарг), які діють на підставі КВК України та Положення про комісію з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Крім того, законопроектом пропонується визначити механізм звернення до комісій з розгляду скарг.
Прийняття зазначеного Законопроекту сприятиме належному законодавчому врегулюванню питання відповідності законодавства України із Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, створенню належних матеріально-побутових умов тримання під вартою, а також впровадженню у національне законодавство ефективних превентивних та компенсаційних засобів юридичного захисту у випадку неналежних умов тримання під вартою.
За результатами обговорення Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заходів, спрямованих на поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв’язку з неналежними умовами тримання (реєстр. № 5652 від 11 червня 2021 року), поданий Кабінетом Міністрів, України прийняти за основу.
Члени Комітету також розглянули проект Закону про внесення змін до частини шостої статті 150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо оплати праці державних службовців апаратів судів (реєстр. № 11158 від 8 квітня 2024 року), поданий народним депутатом України Д. В. Масловим та ін.
Метою законопроекту є врегулювання деяких питань оплати праці державних службовців апаратів судів та створення належних умов для функціонування судів, гарантованих Конституцією України.
Законопроектом пропонується внести зміни до частини шостої статті 150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а саме: до розмірів посадових окладів державних службовців апаратів судів, встановлених схемою посадових окладів, додатково застосувати такі регіональні коефіцієнти: 1) 1,1 — якщо суд розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше сто тисяч осіб; 2) 1,2 — якщо суд розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше п’ятсот тисяч осіб; 3) 1,25 — якщо суд розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб; у випадку, якщо суд розміщується в декількох населених пунктах, застосовується регіональний коефіцієнт за місцезнаходженням органу, який провів державну реєстрацію такого суду.
Обговоривши положення законопроекту, Комітет прийняв рішення рекомендувати парламенту включити до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання проект Закону за реєстр. № 11158 та за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу, а також застосувати статтю 116 Регламенту Верховної Ради України.
Комітет розглянув проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції (реєстр. № 11133 від 28 березня 2024 року), поданий народним депутатом України І. П. Фріс та ін., а також альтернативний проект Закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції (реєстр. № 11133-1 від 16 квітня 2024 року), поданий народним депутатом України Р. В. Бабієм.
Згідно з пояснювальними записками до законопроектів їхньою метою є вдосконалення регулювання питань організації судами участі осіб у судових засіданнях з розгляду господарських, цивільних та адміністративних справ у режимі відеоконференції.
Обома законопроектами пропонується внести зміни до статті 197 Господарського процесуального кодексу України, статті 212 Цивільного процесуального кодексу України та статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, якими передбачити, що суддя (суддя-доповідач) розглядає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції без повідомлення учасників справи. Крім того, Законопроектом за реєстр. № 11133-1 пропонуються норми про те, що представники учасників справи, свідок, перекладач, спеціаліст, експерт також мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Обговоривши положення законопроектів, Комітет з питань правової політики прийняв рішення рекомендувати парламенту включити до порядку денного одинадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання проекти законів за реєстр. №№ 11133, 11133-1, за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу та в цілому проект Закону за реєстр. № 11133 в редакції, запропонованій Комітетом, у зв’язку з чим проект Закону за реєстр. №11133-1 відхилити.
Прес-служба Апарату Верховної Ради України.
Фото rada.gov.ua.