Європейський Союз — це політичний проєкт, який гартується у кризах, це проєкт надії, свободи, демократії. Саме ці цінності Україна захищає на полі бою. Це проєкт, частиною якого має стати Україна. Проєкт, який буде міцнішим, якщо Україна буде його частиною. І саме цю мету Європейський Парламент буде підтримувати й надалі.
Пані та панове!
Коли я вперше зверталася до цього величного Парламенту героїв, я наголосила, що майбутнє України — у Європейському Союзі, і я повторю це сьогодні. Ми були з вами тоді, ми є з вами зараз і ми будемо з вами стільки, скільки це буде потрібно.
Це найкраща відповідь, яку світ може дати на тривалу російську агресію. Україна зробила свій європейський вибір та Європа зробила свій український вибір. І це є справжньою перемогою, яку ми будемо спільно святкувати кожного 9 травня. Цього дня ми вітаємо Європу, та немає кращого або важливішого місця робити це, ніж тут. Тут, де дух Європи живе у ваших містах, у ваших селах, які відображені у сміливості ваших людей. Опір України, ваша сміливість, ваша сила уособлюють, що означає бути європейцем. І я дуже рада знову бути з вами у Києві.
806 днів тому росія розпочала свою незаконну, невиправдану та жорстоку війну проти вашої країни. Те, що ми бачили, — руйнування, втрачені невинні життя — усе це надзвичайно складно сприймати. Але це також були 806 днів, коли Європа й увесь світ стали свідками вашої сміливості, стійкості та рішучості у стримуванні агресора, і, як кажуть, часто у найтемніші моменти наша справжня сила світить найяскравіше.
Дорогі друзі!
Коли Європа та світ думають про Україну, вони думають про героїв, які б’ються у нерівних шансах, вони згадують Давида й Голіафа. І моє завдання — допомогти вам відновити цю рівновагу, і Європа надалі відіграватиме тут свою роль.
Уперше я приїхала до Києва 1 квітня 2022 року — у день, коли ви звільнили місто Буча. Я ніколи не забуду все те жахіття, яке ми побачили там разом. Але я також ніколи не забуду всіх звичайних громадян, які перетворилися на героїв, які ризикували своїм життям, щоби допомогти тим, хто цього потребував, щоби відновити те, що було зруйноване, і щоби захищати цінності, які нас усіх роблять європейцями. Ось чому востаннє, коли я була у цій залі, я дала три обіцянки — обіцянки, які — і я пишаюся цим — Європейський Союз, Європейський Парламент виконали.
Упродовж минулих двох років ми зберігали рішучість і міцність проти тактики залякування путіна. Ми відмовилися від нашої залежності від росії, ми ухвалили тринадцять пакетів жорстких санкцій проти путіна та його союзників і працюємо над чотирнадцятим пакетом, яким ще сотні мільйонів євро російських активів будуть заморожені у Європейському Союзі.
Я обіцяла, що Європа відкриє свої кордони, свої домівки та свої серця вашим сім’ям, вашим дітям, вашим близьким, які були змушені покинути Україну. Сьогодні українці будують життя із доступом до працевлаштування, проживання, охорони здоров’я, соціальної підтримки та освіти у Європейському Союзі, а чимало з них повертаються додому.
Ми сказали, що допоможемо вам відбудувати ваші міста, містечка та села. Ухвалення Українського фонду вартістю 50 мільярдів євро — це наш останній відчутний прояв такої підтримки. Я також казала вам, що ви можете розраховувати на мене, на Європейський Парламент у тому, щоби визнати європейські мрії України та підтримати вас на шляху до інтеграції вашої країни у Європейський Союз.
Ми дуже пишаємося тим, що саме Європейський Парламент був першою інституцією ЄС, яка підтримала статус кандидата для України та початок переговорів про вступ минулого року.
Ми зрозуміли, що йдеться не лише про стабільність для України, а й про зміцнення всього Європейському Союзу. І це має сенс політично, економічно, соціально, географічно та стратегічно. Ось чому Європейський Парламент ніколи не стомиться повторювати, що місце України — у Європейському Союзі, у власному темпі, на основі власного шляху, але з дуже чітким пунктом призначення.
Пане Голово, дорогий Руслане!
Востаннє, коли ми зустрічалися, ми підписали оновлений Меморандум про взаєморозуміння, який підтверджує міцні та унікальні зв’язки — і я пишаюся цим — унікальні зв’язки між нашими парламентами. У такий спосіб Європейський Парламент продовжив надання відчутної підтримки вам, Верховній Раді, зокрема, через постійне представництво Європейського Парламенту у Києві, яке незабаром відкриється. Дев’ять днів тому ми відзначали 20-ту річницю найбільшого одномоментного розширення в історії Європейського Союзу.
Як жінка з однієї із тих десяти країн, яка чітко пам’ятає всі болісні реформи та тривалий процес інтеграції, я можу сказати вам, що це не буде легко. Але я впевнена, що з відданістю, яку ви демонструєте, і з рекордним темпом, який ви показуєте, я знаю, що ми будемо святкувати цей віховий ювілей повного членства ЄС в Україні разом.
Дорогі друзі, це правда, що інституції ЄС і країни-члени уже надали чимало політичної, фінансової, військової та гуманітарної підтримки. Але також правда й те, що потрібно зробити набагато більше. Під час цієї критичної фази війни міжнародна підтримка України має продовжуватися і має збільшуватися. росія не демонструє будь-яких ознак сповільнення, й ми не можемо теж це демонструвати. росія надалі робитиме те, що вона робить, і Європа має бути готовою відповідати на загрози кремля. І ми це зробимо.
кремль хоче інше майбутнє, в якому України немає в Європі. Вони бачать світ, де історію можна переписати, де знову існують сфери впливу, де закрито «залізну завісу», де право є за силою та де персональна свобода й гідність заперечуються. Своїми діями росія показує, що хоче повернення до минулого, яке ми уже закрили в підручниках історії. Минулого, де географічна цілісність Європи та свобода обирати, з ким співпрацювати та як інтегрувати, піддається сумніву. Для росії справжніми ворогами є демократія, свобода та правда. І це є те минуле, до якого ми не можемо ніколи повернутися. Ніколи.
Водночас саме це стоїть на кону. Ось чому нам потрібно поглиблювати нашу рішучість. Для того, щоби повернути кожну українську дитину сім’ям назад у домівки. Чому нам потрібно зробити більше? Щоб зруйнувати військову машину путіна, закривши лазівки у нашому режимі санкцій. І ось чому нам потрібно зміцнити, підсилити надання обладнання та оборонних систем, які вам необхідні, тому що однієї доблесті недостатньо й сміливість не може бути нашою єдиною стратегією захисту.
Європа завжди підтримуватиме мир, завжди. Справжній мир із гідністю, доброчесністю та свободою, із територіальним суверенітетом. І ми знаємо, що ніколи не може бути нічого про Україну без України.
Я вже говорила про повернення українських дітей, також нам потрібно зосередитись на продовольчій безпеці та безпеці атомних електростанцій. Це структурні елементи людяності. Але нам також потрібно чітко сказати, про який ми говоримо мир. Як Канцлер Шольц (Канцлер Німеччини Олаф Шольц. — Ред.) сказав, «мир без свободи називається пригнобленням, мир без справедливості називається диктаторством». Це заклик Європи захищати справжній мир на цьому континенті й ми маємо відповісти на цей виклик.
Дорогі друзі! За місяць відбуватиметься оновлення інституції, якою я керую, у міру того, як 400 мільйонів громадян Європейського Союзу будуть обирати новий Європейський Парламент.
Упродовж останніх місяців я відвідала чимало країн-членів разом із моїми колегами, щоби поговорити з людьми, особливо з молоддю, щоби переконати їх не сприймати демократію як належне й за-охотити їх взяти участь у голосуванні. Це — непросте завдання. І воно стає ще набагато тяжчим у багатьох країнах-членах через дезінформацію, фейки, пропаганду від ворогів, прихованих або відкритих ворогів європейського проєкту, які конкретно націлюються на різні сектори нашого суспільства, наших громад і продають фальшиві наративи про Європу в такий спосіб, якого ми раніше ніколи не бачили під час європейських виборів. Це явище, яке добре знає ваша країна і ваш Парламент. Я впевнена, що наш Парламент і всі парламенти в ЄС можуть багато чого навчитися від вас у тому, як боротися із цією загрозою.
Усе це зробило наше завдання повідомити те, що ми маємо сказати, ще важливішим, але важливо говорити про те, що дійсно відбувається. Я можу сказати вам, що у кожному місті, у кожному містечку, у кожному селі, яке я відвідувала, молоді та старші люди запитували мене про реакцію Європи на ситуацію в Україні. І в останньому опитуванні, яке було проведено Європейським Парламентом, громадяни надалі свідчать про свою дуже міцну підтримку. Ось чому я переконана, що громадяни Європейського Союзу оберуть міцний Парламент наступного місяця, який надалі буде рішуче вас підтримувати.
Як співається у вашому Гімні: «Ще не вмерла України ні слава, ні воля!»
Хай живе демократія! Хай живе свобода! Хай живе Європа!
Прес-служба Апарату Верховної Ради України.
Фото rada.gov.ua.