«Дивно говорити про проблеми із наповненням бюджету і одночасно з цим ігнорувати порушення вимоги локалізації в публічних закупівлях, які призводять до прямих бюджетних втрат. Уряд має нарешті зупинити цей безлад у воюючій країні, — зазначає заступник Голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський, за ініціативою якого аналітичний центр CMD Ukraine продовжує щомісяця аналізувати кожен тендер, який підпадає під вимоги локалізації. — Державна компанія «Укренерго» оголосила тендер на гігантську суму 618 мільйонів гривень із закупівлі вантажівок. Незважаючи на війну та необхідність фінансування потреб ЗСУ з податків українських підприємств, «Укренерго» «забуло» внести у тендерну документацію обов’язкову вимогу щодо 20 відсотків вітчизняної складової у техніці, що закуповується. Це пряма шкода державі, оскільки шахрайським чином створюються умови для підтримки іноземних виробників, а не українських.
Загалом 26 відсотків публічних закупівель з вимогою локалізації у квітні відбулись із порушеннями.
Серед найбільших квітневих порушників: ПАТ «Укрнафта» — 84,84 мільйона гривень, КП «Рівнеелектротранс» — 63,30 мільйона гривень, «Вінницяоблводоканал» — 54,58 мільйона гривень, АТ «Укртранснафта» — 34,12 мільйона гривень.
Не може не обурювати, що чимало державних компаній продовжують закуповувати продукцію машинобудування, яка за документами країною походження має не Україну. Ці закупівлі стали можливими тільки тому, що до Реєстру товарів з підтвердженим ступенем локалізації були внесені сумнівні дані.
Чистка і належний захист реєстру від шахраїв залишається завданням, виконання якого Уряду досі не під силу. Відповідає за ведення реєстру Міністерство економіки України.
Виявлені ознаки шахрайства і порушень у застосуванні вимог локалізації з боку замовників та постачальників у публічних тендерах на Prozorro я передаю для реагування до Міністерства економіки України, Державної аудиторської служби та інших профільних органів. За моєю ініціативою аналітичний центр CMD Ukraine продовжить щомісяця аналізувати кожен тендер, який підпадає під вимоги локалізації».
Прес-служба Апарату Верховної Ради України.
Фото rada.gov.ua.