«Ірина Цибух, яка загинула на Харківщині, найбільше мріяла про дітей. Сьогодні, вшановуючи світлу пам’ять Ірини Цибух «Чеки», ми також вшановуємо День пам’яті дітей — жертв агресії росії. У всьому світі сьогодні — Міжнародний день безневинних дітей, які загинули під час конфліктів. Загиблих українських дітей — 550. Поранених — 1 366. Постраждалих від сексуального насильства — 15. Викрадених, незаконно переміщених або депортованих — 19 546», — нагадала Олена Кондратюк.

За її словами, це лише офіційні цифри: «Ми можемо лише здогадуватися, скільки ще українських дітей постраждали на окупованих територіях. Скільки ще маленьких тіл лежать у безіменних могилах, ніким і ніколи вже не опізнані».

Віцеспікерка поінформувала народних депутатів України, що минулого тижня ще один законодавчий орган світу — Парламент Молдови — визнав дії росії з викрадення українських дітей геноцидом. «Наші молдовські колеги після мого нещодавнього візиту до Кишинева внесли резолюцію й проголосували за неї», — повідомила Олена Кондратюк.
Вона також подякувала журналістам видання The New York Times, які опублікували величезне розслідування про те, як росіяни викрадали діток із Херсонського будинку дитини.

«Журналісти провели неймовірну роботу, щоби розплутати всю історію та відстежити долю викрадених дітей. Більшість із них уже має російські документи, деякі усиновлені російськими сім’ями. Співрозмовники The New York Times однозначно трактують цей кейс — як воєнний злочин», — наголосила Віцеспікерка Олена Кондратюк.

Окрім того, Головне управління розвідки МО України запустило сайт із переліком підсанкційних осіб. «Окремий розділ у ньому — про злочинців, дотичних до незаконного переміщення дітей. У цьому розділі нині 216 російських чиновників та інших осіб. А має бути більше, значно більше!» — відзначила Олена Кондратюк.

Водночас Заступниця Голови Верховної Ради України звернула увагу, що за українським Кримінальним кодексом злочини щодо викрадення та переміщення дітей трактуються за статтею 438 про порушення законів і звичаїв війни.

«Ця стаття має дуже широкий застосунок і не містить прямого пункту щодо злочинів проти дітей. Я переконана, що наші діти заслуговують на те, щоб усі злочини проти них під час війни розслідувалися за окремою статтею Кримінального кодексу, яка би чітко перелічувала всі порушення та чітко трактувала міжнародні конвенції і протоколи», — підкреслила Олена Кондратюк.

На думку Віцеспікерки, національне законодавство повинне містити всі необхідні статті, щоби Міжнародний кримінальний суд у своєму розслідуванні міг спиратися на солідний масив порушених в Україні справ.

«Щоби Генеральна Асамблея ООН могла розробити юридичний механізм повернення наших дітей, який би враховував не лише факт викрадення чи депортації дітей, а й факти перешкоджання в їх ідентифікації, факти незаконної затримки репатріації», — відзначила Олена Кондратюк.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України.

Фото rada.gov.ua.