Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування, підкреслює, що:
«Наш Комітет продовжує наполягати, що міжнародне співробітництво і залучення міжнародних коштів — це ключове джерело наповнення місцевих бюджетів протягом наступних найближчих років. Саме тому ми продовжуємо просувати цю ідею серед територіальних громад та сприяти їхньому навчанню щодо пошуку партнерів, підготовки і подачі заявок на участь у конкурсах на отримання фінансування в рамках програм та проєктів європейських фондів. Уже найближчим часом плануємо організувати навчання для українських громад за участі представників програми Interreg Europe».
Вячеслав Рубльов, народний депутат України, голова підкомітету з питань регіональної політики та місцевих бюджетів, наголошує:
«Участь українських громад в реалізації програм та проєктів міжнародного територіального співробітництва та налагодження співпраці з громадами, зокрема Європейського Союзу, стає невід’ємною складовою розвитку місцевого самоврядування та зміцнення його потенціалу. Завдяки такому співробітництву навіть в умовах воєнного стану з допомогою міжнародних партнерів можна шукати шляхи зміцнення стійкості громад, підтримувати розвиток партнерства і допомоги громадам, які постраждали внаслідок воєнних дій».
Віталій Войцехівський, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, акцентує:
«В питанні міжнародного територіального співробітництва громад не потрібно недооцінювати значення прямих міжмуніципальних зв’язків. Ми всі пам’ятаємо, як у перші дні широкомасштабного вторгнення саме завдяки таким горизонтальним зв’язкам наші громади дуже швидко, без будь-яких бюрократичних перешкод, отримали необхідну гуманітарну допомогу для внутрішньо переміщених осіб».
Дмитро Микиша, народний депутат України, член Комітету, зауважує:
«Місцеве самоврядування давно вже вийшло за рамки вирішення винятково питань місцевого значення. Зараз, у такий складний для країни час, громади та регіони активно працюють, у тому числі і на міжнародній арені. Численні контакти з муніципалітетами країн Європи, велика кількість міст-побратимів, широкий спектр різноманітних проєктів співпраці — це лише мала частка того, що місцеве самоврядування робить для просування України в світі. І законопроєкт з реєстр. № 9450 допомагає на рівні законодавства цю співпрацю посилити».
Андрій Стріхарський, народний депутат України, голова підкомітету з питань житлової політики та захисту інвестицій в об’єкти будівництва, зазначає:
«Сьогодні Україна стикається з безпрецедентними викликами. Війна, розв’язана країною-агресором, призводить до масових руйнувань, втрати життів тисяч українців. Співпраця з іншими країнами є вкрай важливою і необхідною в сьогоднішніх реаліях. Переконаний, що завдяки законопроєктам з реєстр. №№ 9450, 10284, які ми сьогодні обговорюємо, активізується участь громад у різноманітних європейських програмах, покращиться координація між органами місцевого самоврядування та збільшиться ефективність співпраці з громадами країн Європейського Союзу. Хочу відзначити, що на сьогодні на моєму виборчому окрузі є громади, які активно співпрацюють з міжнародними партнерами у питаннях реалізації різних проєктів, отримання гуманітарної допомоги населенню, розширення співпраці з містами-побратимами тощо. Це і Гуманітарний хаб у Городищі, і співпраця з Естонським центром міжнародного розвитку щодо підтримки та розвитку сільського туризму в Мліївській сільській громаді, і програми польської співпраці щодо підвищення компетенцій територіальних громад у сфері соціальних послуг у Степанецькій сільській громаді, взаємодія міст-побратимів Корсунь-Шевченківський та Гіфхорн (Німеччина), а також Хойніце (Польща) тощо».
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.
ДОВІДКОВО
Міжнародне територіальне співробітництво України передбачає різноманітні форми та ініціативи, спрямовані на покращення економічного, соціального й культурного розвитку регіонів. Україна активно співпрацює з країнами Європейського Союзу за різноманітними програмами та проєктами, спрямованими на зміцнення демократії, правової держави та підвищення рівня життя населення. Ця форма співпраці є важливим компонентом зовнішньої політики України, спрямованої на зміцнення міжнародних зв’язків, розвиток соціально-економічної інтеграції та покращення якості життя громадян. Така форма співробітництва сприяє залученню інвестицій та пошуку додаткових ресурсів для відновлення й розвитку громад в Україні.
Одним із ключових напрямів цього процесу є регіональна співпраця, де обмін досвідом та передача технологій між містами та регіонами сприяють підвищенню їхньої економічної конкурентоспроможності та інноваційному розвиткові. Наприклад, міста-партнери укладають угоди про співробітництво у сферах транспортної інфраструктури, використання відновлюваних джерел енергії, оздоровчих, у гуманітарних та освітньо-культурних програмах.
Повномасштабна війна триває, однак у територіальних громадах, які постраждали від війни, відбувається відновлення. Паралельно із процесом відновлення нагальною є потреба у переосмисленні стратегічних документів, що регламентують питання розвитку територіальних громад з урахуванням змін, які відбулися в економічному, соціальному, демографічному та інших аспектах, що обумовлено значним переміщенням людських ресурсів всередині України, відчутним виїздом за кордон, а також релокацією бізнесу.
Вирішення багатьох питань відновлення та розвитку територіальних громад із врахуванням принципів сталого розвитку не можливе без активного залучення фінансування з різних джерел, зокрема, від міжнародних донорів. Утім, як свідчить практика, далеко не всі територіальні громади мають у системі своїх органів управління відповідні підрозділи та підготовлені кадри, спроможні забезпечити залучення та якісне адміністрування додаткових ресурсів. Гострою залишається проблема системного залучення якнайширшого кола місцевих мешканців для забезпечення ефективнішого відновлення та розвитку громад, а також прозорого використання бюджетних та залучених коштів.
Системний діалог щодо розширення міжнародного співробітництва територіальних громад стимулюватиме активізацію плідної роботи.
Фото rada.gov.ua.