24 червня 2024 року Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду в складі судді Розаріо Сальваторе Айтала, головуючого, судді Серхіо Херардо Угальде Годінеса та судді Хайкель Бен Махфуда видала ордери на арешт щодо двох осіб, сергія кужугетовича шойгу та валерія васильовича герасимова, у контексті ситуації в Україні за ймовірні міжнародні злочини, вчинені щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року.
Вітаю рішення Міжнародного кримінального суду про видачу ордерів на арешт сергія шойгу та валерія герасимова.
У суду є достатні підстави вважати, що ці двоє несуть відповідальність за ракетні удари російських збройних сил по українській електричній інфраструктурі, заподіяння шкоди цивільним особам та цивільним об’єктам, а також за злочини проти людяності.
Це значний крок до встановлення справедливості.
І настане день, коли всі російські злочинці, виконавці й ідеологи сидітимуть на лаві підсудних і слухатимуть вироки за всі варварські злочини, скоєні на українській землі.
З офіційної фейсбук-сторінки Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука.
Наступні пішли!
Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт ексміністра оборони сергія шойгу та начальника генштабу зс рф валерія герасимова!
Вони звинувачуються за воєнні злочини у вигляді нападу на цивільні об’єкти, заподіяння надмірної шкоди цивільним особам або шкоди цивільним об’єктам, злочини проти людяності у вигляді нелюдських дій відповідно до Римського статуту.
Підтримуємо видачу цих ордерів. Міжнародна кримінальна відповідальність і правосуддя рано чи пізно наздоженуть кожного російського воєнного злочинця!
З офіційної фейсбук-сторінки Заступниці Голови Верховної Ради України Олени Кондратюк.
ДОВІДКОВО
Міжнародний кримінальний суд (МКС) — міжнародна інституція, створена відповідно до Римського статуту, що розпочала роботу у 2002 році. МКС здійснює розслідування та судовий розгляд справ щодо осіб, обвинувачених у найтяжчих злочинах: геноциді, воєнних злочинах, злочинах проти людяності та злочинах агресії.
Римський статут — це міжнародний договір, шляхом підписання якого у 1998 році було засновано Міжнародний кримінальний суд. Набрав чинності 1 липня 2002 року. Підписантами Римського статуту є 137 країн світу, з них ратифікували документ 123 держави: 33 країни Африки, 19 країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону, 18 держав Східної Європи, 28 держав Латинської Америки та Карибського басейну та 25 країн Західної Європи.
Україна підписала, проте не ратифікувала Римський статут, а отже, не є учасницею МКС. Відтак наша держава скористалася передбаченим пунктом 3 статті 12 Римського статуту механізмом визнання юрисдикції суду ad hoc — щодо конкретних злочинів, вчинених у конкретний період часу.
Верховна Рада України 4 лютого 2015 року ухвалила Постанову «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян». Цією постановою парламент доручив Кабінету Міністрів України та Офісу Генерального прокурора (тоді — Генеральній прокуратурі України) зібрати необхідні матеріали та належну доказову базу для звернення до Міжнародного кримінального суду.
Прокурор МКС Фату Бенсуда офіційно відкрила процедуру попереднього вивчення ситуації в Україні. Офіс Прокурора МКС має визначити, чи наявні достатні докази вчинення злочинів достатньої тяжкості, що підпадають під юрисдикцію МКС, та чи ведеться належне національне розслідування таких злочинів. Також Офіс Прокурора МКС має встановити, чи слугуватиме відкриття ним власного розслідування інтересам правосуддя та інтересам потерпілих.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.