Цей законопроєкт опрацьовувався Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів як головний.

Проєкт акта було розроблено, зокрема, у зв’язку зі зростанням кількості звернень щодо вчинення мобінгу до Державної служби з питань праці. Автор законопроєкту народний депутат України Юлія Гришина неодноразово наголошувала на необхідності розблокування проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за заявою працівника або профспілки з питань вчинення мобінгу під час дії правового режиму воєнного стану.

«Ми отримуємо величезну кількість звернень від освітнього омбудсмена, від Державної служби з питань праці про масові порушення прав працівників внаслідок вчинення мобінгу на робочих місцях, — повідомила під час свого виступу в залі парламенту пані Юлія Гришина. — Мобінг є дуже небезпечним явищем, який полягає в порушенні прав людини безпосередньо в трудових відносинах, яке проявляється шляхом психологічного, економічного тиску задля приниження людини, задля доведення її до звільнення тощо. На робочому місці від мобінгу і в Україні, і в усьому світі потерпають і чоловіки, і жінки, і досвідчені працівники, і молоді працівники. Це відбувається і в державному секторі, і в приватному».

Голова Комітету Галина Третьякова також повідомила парламентаріям про сотні поданих скарг щодо мобінгу на робочому місці.

Також очільниця Комітету повідомила, що до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надходять численні звернення громадян щодо порушення роботодавцями їхнього права на соціальний захист, що включає право на матеріальне забезпечення у разі тимчасової втрати працездатності, в частині призначення, нарахування та виплати допомоги за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування. На це питання, на її думку, також варто звернути увагу під час підготовки проєкту Закону до другого читання.

Нагадаємо, що наразі Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачає заборону на проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері праці, крім визначених випадків.

Комітет вітає рішення Верховної Ради України та розпочинає роботу над опрацюванням законопроєкту за реєстр. № 11044 до другого читання.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.

ДОВІДКОВО

Мобінг — це систематичні тривалі умисні дії з боку роботодавця або співробітників стосовно окремого працівника з метою психологічного або економічного тиску. Це включає створення неприємної ситуації, що принижує честь, гідність та його ділову репутацію. Таке цькування може відбуватися і за допомогою телекомунікаційних технологій. Основна мета мобінгу — принизити працівника та знецінити його роботу.

Поняття «мобінг» внесено до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кодексу законів про працю, які регулюють трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності. Це нове поняття у трудовому законодавстві вже діє, хоча як соціальне явище мобінг існує давно.

Стаття 1735 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за мобінг:

- штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на термін 20—30 годин;

- для підприємця або посадової особи, що використовує найману працю, штраф становить від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на термін 30—40 годин;

- у разі вчинення мобінгу групою осіб чи повторно протягом року — штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або суспільно корисні роботи на термін 30—40 годин;

- для керівників відповідальність вища — штраф від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або суспільно корисні роботи на термін 40—60 годин.

Є два шляхи розв’язання проблеми. Це може бути звернення до суду або до органу контролю. У судовому порядку необхідно довести факт вчинення мобінгу, і працівник може вимагати стягнення моральної та матеріальної шкоди. Тож, з огляду на зміни у законодавстві, роботодавцям слід уважно ставитися до психологічного та емоційного стану своїх працівників та у разі виявлення будь-яких ознак тиску невідкладно вживати заходи протидії мобінгу.

Пресслужба Апарату Верховної Раду України.

Фото з відкритих джерел.