Один із таких елементів механізму компенсації — це міжнародний реєстр збитків, який із серпня прийматиме заяви за дванадцятьма новими категоріями.
Про це розповів народний депутат, член парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Олексій Леонов.
«Документи на відшкодування завданих збитків можна подати через застосунок або через портал «Дія». І з серпня заяви прийматимуться за дванадцятьма новими категоріями, зокрема щодо загибелі людей, вимушеного внутрішнього переміщення та пошкодження об’єктів критичної інфраструктури. Загалом класифікатор дуже докладний, і в ньому понад 40 позицій, що стосуються фізичних осіб. Це ще одне свідчення того, що наші партнери розуміють ситуацію і підтримують нас», — зазначив парламентарій.
Він нагадав, що цього місяця в Гаазі відбулася зустріч, що дала поштовх до створення комісії з розгляду заяв від України.
«Саме ця комісія встановлюватиме розміри відшкодувань. Іще один важливий момент — завдяки міжнародним підходам шкоду життю та здоров’ю нам вдалося визначити як збитки економічного характеру. Компенсації передбачені за цілий комплекс питань, як-от відшкодування витрат на поховання, утримання осіб, які втратили годувальника, лікування, освіту, соцпослуги, облаштування місця проживання, компенсацію доходу, який людина втратила через агресію», — сказав народний депутат.
Він додав: поки що йдеться тільки про відшкодування за період із лютого 2022 року, однак українські перемовники працюють над тим, щоб міжнародний механізм компенсації враховував усі випадки з лютого 2014 року, тобто саме з того часу, коли розпочалася агресія рф проти України.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.
ДОВІДКОВО
Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України (RD4U) був створений у травні 2023 року за ініціативи Ради Європи в Гаазі у межах міністерської конференції «Відновлення справедливості для України» в присутності Генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, керівників міжнародних організацій, міністрів та високопосадовців із понад 60 держав, що підкреслює глобальну підтримку України в її прагненні до справедливості та репарацій. Основною метою реєстру є документування збитків, завданих Україні внаслідок російської агресії, та забезпечення правосуддя для постраждалих. Він покликаний документувати всі втрати, що їх зазнали українці через війну, включаючи людські жертви, матеріальні збитки та інші форми шкоди.
Реєстр створює основу для майбутніх юридичних процесів і компенсаційних вимог, що мають бути висунуті проти росії. Завдяки ретельному збору доказів та документуванню фактів МРЗ забезпечує належне обґрунтування для судових справ у міжнародних судах та трибуналах. Цей інструмент стає важливим аргументом у боротьбі за права потерпілих, зокрема тих, хто втратив домівки, майно, а також тих, хто зазнав фізичних або психологічних травм. Значна роль МРЗ полягає у створенні системи, яка забезпечить доступ до правосуддя для всіх постраждалих. Важливо, щоб кожен випадок був ретельно розглянутий, а всі постраждалі мали змогу висловити свої вимоги та отримати компенсацію.
Окрім того, реєстр стає важливим елементом у контексті міжнародних санкцій та економічних заходів проти росії. Завдяки зібраним даним міжнародні організації можуть точніше визначати сфери, що потребують додаткових санкцій та економічного тиску.
Пресслужба Апарату Верховної Ради.