Під кожним постом про бронь ви завжди знайдете коментарі у стилі: «поїдьте розкажіть це військовим». Тож ми поїхали. Харківський напрямок, Костянтинівка, Покровськ, інші населені пункти. Разом з Ігорем Марчуком минулого тижня відвідали п’ять бригад на Півночі і Сході країни та поспілкувалися з офіцерами ще двох підрозділів.
Головною метою візиту був саме діалог — можливість почути критику, зауваження і перестороги, донести свої аргументи чи скорегувати їх, та дійти спільного знаменника.
Деякі з цих розмов були складні, натягнуті, інколи — на підвищених тонах.
Та кожна, повторюсь — кожна, завершилась конструктивно — з розумінням, чому це потрібно. І що ми намагаємось зробити, яку проблему хочемо вирішити.
Жодна бригада і жоден військовий не заявили про неприпустимість економічного бронювання як концепції в принципі. Питання були в техніці й різних його аспектах.
Урешті, резюме наступне:
1) є повне розуміння, що працююча економіка — фундамент боєздатного війська;
2) фронт і тил — взаємопов’язані;
3) без стабільної роботи українських підприємств і бізнесів не буде ресурсу готувати і забезпечувати нові сили, а значить — провести ротацію наявних, і ефективно продовжувати супротив;
4) декілька людей сказали чесно: «Відверто — нам це не подобається, але якщо бригада від цього отримає гроші, і ви розумієте, як ці гроші підуть на користь армії напряму — нехай. Краще якість, ніж кількість»;
5) однозначно, жодного розділення і клину між підприємцями та військовими немає і бути не може.
На додаток військові надали нам декілька цікавих ідей, які б могли доповнити й покращити інструмент економічного бронювання:
1. Економічне бронювання — лише на один рік. Без права продовження. Тобто одну особу можна забронювати максимум один раз і не довше, ніж на рік. Це абсолютно реально прописати в проекті закону.
2. Паралельно з бронню роботодавець має забезпечити працевлаштування нового або підвищення кваліфікації чи навчання наявного співробітника, який не є військовозобов’язаним і який замінить заброньовану особу після закінчення броні.
3. Економічна мобілізація. Простими словами — це можливість забронювати спеціаліста коштом надання Силам оборони товарів/робіт/послуг на суму щомісячної вартості броні. Це дасть змогу військовим суттєво економити свої гроші, які вони інакше витрачають з власної кишені, і майже одразу відчути позитивний ефект бронювання на собі».
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.