Про це повідомив голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
Документ, сформований на рекомендаціях парламентських слухань, проведених у Комітеті, передбачає раннє виявлення онкологічних захворювань, покращення доступу пацієнтів до лікування, підвищення рівня професійної освіти медиків та поінформованості населення.
Онкологічні захворювання — одна з основних причин смерті на лише в Україні, а й у світі. На жаль, кожен третій пацієнт дізнається про рак на стадії, коли лікування стає неефективним та дороговартісним.
Ще в 2020 році Комітет провів парламентські слухання, присвячені проблемам боротьби з раком. Зібрав думки експертів, лікарів-онкологів, розробив рекомендації для державної програми з боротьби з раком. Нами було запропоновано рухатись у п’яти напрямах: впровадити механізми ранньої діагностики, фінансувати такі послуги через ПМГ, провести інформаційну кампанію щодо пропаганди ранньої діагностики, вдосконалити наявний канцер-реєстр та інтегрувати його до електронної системи охорони здоров’я, провести модернізацію матеріально-технічної бази. Наші напрацювання стали основою для розробки стратегії, зауважив Мийхало Радуцький.
Схвалена урядом стратегія контролю злоякісних новоутворень до 2030 року дасть змогу комплексно підходити до профілактики, лікування раку, уніфікувати підходи та скоординувати зусилля всіх державних установ у боротьбі з раком. Документ містить такі ключові пріоритети:
- забезпечення первинної профілактики онкологічних захворювань та сприяння її ранньому виявленню;
- покращення доступу пацієнтів до спроможної мережі закладів охорони здоров’я;
- підвищення рівня професійної освіти медичних працівників;
- підвищення рівня поінформованості населення;
- забезпечення реабілітації, догляду та паліативної допомоги онкохворим пацієнтам.
Голова Комітету зазначив, що ще до затвердження цієї стратегії проводилася важлива та конкретна робота за декількома напрямами: ухвалено закони, спрямовані на боротьбу із причинами виникнення раку (наприклад, закон про систему громадського здоров’я, де передбачена профілактика захворювань, в тому числі онкологічних); збільшено фінансування галузі, в тому числі програми профілактики та раннього виявлення раку; закуплено сучасне обладнання (минулого року придбано 15 лінійних прискорювачів); щороку зростає кількість проведених трансплантацій кісткового мозку.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.