Закон від 21 грудня 2023 року № 3528-ХІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis)» набув чинності 16 лютого 2024 року.
Прикінцевими положеннями закону доручалося уряду протягом шести місяців розробити та затвердити необхідну підзаконну нормативно-правову базу для його реалізації. Зокрема Міністерство охорони здоров'я України має розробити протоколи лікування, де будуть вказані захворювання, при яких застосовуються препарати з медичного канабісу, та правила прийому таких ліків.
Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) для використання у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів з метою розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування».
Закон 3528-IX має на меті державне регулювання в Україні обігу рослин роду коноплі — їх смоли, екстрактів, настоянок, а також тетрагідроканабінолу, його ізомерів і їх стереохімічних варіантів: у медичних цілях, у промислових цілях, у науковій та науково-технічній діяльності.
Закон створив умови для доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних та інших захворювань, а також посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни. Йдеться про людей, які переживають хронічний біль, що часто доводить до депресії та навіть думок про самогубство.
Для цього парламентом було внесено низку важливих змін до інших законів України, що регламентують, зокрема, поводження з наркотичними засобами.
За словами очільника парламентського комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, згідно з підрахунками пацієнтських організацій, лікарські засоби, що виготовлені на основі канабісу, потрібні приблизно 6 мільйонам пацієнтів (зокрема військових, поранених і цивільних з проблемами ПТСР, онкохворих, осіб з хворобою Паркінсона, епілепсією та іншими).
До введення закону в дію в Міністерстві охорони здоров'я наголошували, що активно працюють над тим, щоб на момент введення закону про легалізацію медичного канабісу в дію для всіх учасників ринку були встановлені чіткі, прозорі та зрозумілі правила роботи, а лікарські засоби на основі медичного канабісу швидше потрапили до пацієнтів.
Закон, що почав діяти, передбачає, що кожна рослина, партія продуктів перероблення, одиниця фасованої продукції, пакування лікарського засобу на основі канабісу маркуватиметься унікальним електронним ідентифікатором. На всіх етапах діяльності з медичним канабісом дані щодо цього вноситимуться до спеціально створеної єдиної електронної системи обліку (йдеться про облік від насіння до відходів).
Важливим кроком є також посилення функцій контролю з боку Національної поліції, яка має погоджувати видачу ліцензій на культивування та використання рослин, режим охорони ділянки, місця зберігання рослин, транспортування партій товару тощо.
Для того щоб здійснювати діяльність, пов'язану з вирощуванням, імпортуванням / експортуванням, виробництвом, перевезенням, зберіганням тощо медичного канабісу, суб'єкт господарювання зобов'язаний отримати ліцензію. Вирощувати рослини роду коноплі в Україні дозволяється юридичним особам з дотриманням належних умов у теплицях з цілодобовим відеоспостереженням та доступом до них Нацполіції.
Згідно із законом, відпуск лікарських засобів на основі медичного канабісу є можливим виключно за електронним рецептом лікаря відповідно до медичних показань пацієнта. При цьому аптекам також необхідно отримати спеціальну ліцензію на реалізацію таких препаратів. Перевозити й зберігати ліки на основі медичного канабісу пацієнти отримують право лише у кількості, визначеній одним рецептом.
Лабораторний контроль вмісту тетрагідроканабінолу в медичних коноплях (законом прописано допустимо граничний вміст ТГК у препаратах на рівні 0,3%) повинні здійснювати державні лабораторії Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби, Міністерства юстиції і Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Використання рослин роду коноплі в інших, крім медичних і промислових цілей, наукової та науково-технічної діяльності, залишається під забороною.
ДОВІДКОВО
Канабіс — це рослина, висушені квіти, листя, стебла та насіння якої застосовуються в медицині, науці, промисловості. У складі канабісу містяться психоактивні сполуки: тетрагідроканабінол та канабідіол, які впливають на центральну нервову систему людини. Розрізняють два види канабісу: рекреаційний (використовується для розслаблення) та медичний (застосовується з лікувальною метою). З насіння канабісу також виробляють олії та масла, які мають корисні властивості та використовуються у харчовій та медичній промисловості.
Препарати на основі медичного канабісу не мають побічних ефектів, як інші наркотичні знеболювальні (опіоїди) або психотропні препарати — звикання чи необхідність збільшити дозування при тривалому використанні.
Ліки на основі медичного канабісу дозволені у 56 країнах, зокрема в державах Європейського Союзу, Великій Британії, США та Канаді.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.