Під час виїзного засідання в Одеській області ТСК з питань захисту прав ВПО та інших осіб проінспектувала умови проживання внутрішніх переселенців, практичний захист їх прав та ефективність витрачання бюджетних коштів органами державної влади і місцевого самоврядування Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.
Також члени ТСК відвідали проблемні місця тимчасового проживання, розглянули варіанти для розміщення ВПО. Мали нагоду поспілкуватися з переселенцями та волонтерами, почути про труднощі, з якими вони стикаються, та їх бачення першочергових кроків для покращення ситуації.
ТСК прийняла рішення звернутися до Прем’єр-міністра України щодо таких питань:
- виконання урядового рішення про заборону зупинення надання житлово-комунальних послуг за несплату чи стягнення заборгованості за період їх надання під час окупації;
- підвищення ефективності надання соціальних послуг, збільшення фінансування послуг соціальної допомоги;
- реалізація заходів підтримки дітей, я-і отримали статус дитини війни, зокрема через психологічну допомогу;
- доступ до програми єВідновлення українців, у яких знищено чи пошкоджено будинки садибного типу дачних та садових кооперативів, не внесені до адресної книги;
- поліпшення системи водозабезпечення на території Херсонської області, зокрема шляхом будівництва артезіанських свердловин, та належного її фінансування.
Проаналізувавши діяльність Одеської, Миколаївської та Херсонської обласних військових адміністрацій, ТСК запропонувала цим ОВА:
- посилити роботу з формування фондів житла для тимчасового проживання ВПО, активізувати пошук об’єктів нерухомого майна та приведення їх до придатного для проживання стану із використанням механізмів державно-приватного партнерства та залучення допомоги гуманітарних організацій;
- у місячний термін провести комплексний моніторинг місць тимчасового проживання (МТП), інших об’єктів, у яких розміщені ВПО, та вжити заходів щодо покращення умов їх проживання, доступності медичних, соціальних, освітніх послуг та юридично-правової підтримки;
- впровадити кредитно-інвестиційні програми, що передбачають відшкодування з обласного бюджету та бюджетів територіальних громад відсотків по житлових кредитах для ВПО;
- здійснювати інформування громадян про МТП для ВПО, їх розташування, кількість вільних місць, технічний стан шляхом розміщення на сайті ОВА інтерактивної мапи з інформацією про такі МТП.
ТСК проконтролює припинення порушення прав ВПО, що проживають в одеському будинку по вул. Успенській, 4, де понад рік немає світла. Тут найближчим часом має бути виконаний ремонт систем електропостачання, погашена заборгованість за спожиту електроенергію, відновлене електропостачання на об’єкті, та він має бути переданий обласній комунальній установі для подальшого укладення договорів про проживання з мешканцями.
Херсонській ОВА встановили зібрати інформацію про орієнтовний розмір завданих російською агресією збитків, а також про кількість громадян України, які мають вціліле житло на тимчасово окупованій території Херсонської області і бажають отримати компенсації за таке житло за умови відмови від права власності на таке житло.
Державній аудиторській службі України запропонували провести державний фінансовий аудит бюджетів Херсонської області та міста Херсон за 2022-й, 2023-й та перше півріччя 2024 року.
Під час заходу, який відбувся за підтримки Програми USAID «РАДА: наступне покоління», народні депутати України попрацювали з активними представниками громадянського суспільства на надзвичайно корисних тренінгах про участь громадськості в роботі Парламенту, а також про способи ефективного реагування громадськості на виклики у гуманітарній сфері. Для останнього представником NRC був організований денний тренінг для громадськості та волонтерів, де розглянули питання адвокації рішень громадськості, кластерної системи та проджект-менеджменту.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.