Це все результати спільної та злагодженої дипломатичної роботи Президента України, Українського Парламенту, Уряду України, Міністерства закордонних справ України, дипломатичних і консульських установ України», — наголосив під час наради керівників закордонних дипломатичних установ України Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

Водночас він висловив вдячність представникам закордонних дипломатичних установ України за невтомну й професійну працю на користь нашої держави. Також він відзначив внесок у розвиток парламентської дипломатії як невід’ємного складника загальнодержавної дипломатії.

Окрім того, під час свого виступу Спікер Парламенту України окреслив десять пріоритетів саме парламентської дипломатії на найближчий період.

Найперше — консолідація міжнародного парламентського середовища навколо України. «За цей період нам вдалося надзвичайно потужно об’єднати міжнародну парламентську спільноту навколо України», — зауважив Руслан Стефанчук, додавши, що саме завдяки присутнім послам вдалося налагодити такий вид взаємної співпраці з очільниками інших парламентів.

По-друге, це питання забезпечення підтримки України у політико-правовій, військово-технічній, економіко-фінансовій та гуманітарній сферах. «Верховна Рада України доклала чимало зусиль — і питання військової підтримки залишається у фокусі уваги всіх демократичних країн світу», — наголосив Голова Верховної Ради України, акцентувавши, що першочерговим пріоритетом є перемога у цій війні.

«І це абсолютно співвідносно з тією кількістю зброї, яку отримуємо від наших партнерів», — зауважив Руслан Стефанчук, додавши, що другим пріоритетом є фінансова підтримка. Він висловив вдячність присутнім послам за рішення, які ухвалювалися парламентами країн їх перебування щодо підтримки фінансової України — особливо зараз це актуально у питанні енергетичної безпеки України.

Третій важливий пріоритет — це реалізація Формули миру Президента України Володимира Зеленського. «Україна, як ніхто, сьогодні зацікавлена в отриманні миру. Але не миру будь-якою ціною, а миру справедливого та сталого», — наголосив Руслан Стефанчук, додавши, що цей мир закладається саме в українській Формулі миру. «Не може бути мир в обмін на державний суверенітет, це не мир, а рабство. Не може бути мир в обмін на територію, це не мир, а анексія. Не може бути мир в обмін на українських громадян, бо це не мир, а поневолення наших громадян», — зауважив Голова Верховної Ради України.

По-четверте — посилення санкційної політики проти росії. «Завдання — «забетонувати» кожну прогалину, через яку російській федерації вдається обходити запроваджені економічні обмеження», — акцентував Спікер Парламенту України, висловивши вдячність присутнім, що питання посилення санкцій проти росії не сходить із порядку денного в усьому світі.

П’ятий пріоритет — напрацювання механізмів покарання за злочини та компенсація завданих збитків. «За цю війну має заплатити одна особа — путін. Не платники податків Сполучених Штатів Америки, Європейського Союзу, Сполученого Королівства, Канади, а саме ця людина повинна отримати чек за цю війну. І для цього нам потрібно зробити дуже багато, якраз парламенти формують компенсаційні механізми», — наголосив Руслан Стефанчук.

Шостий пріоритет — розширення географії парламентської дипломатії. «Україна має дуже багато партнерів та союзників, проте вбачаю, що варто проводити роботу з парламентами країн Глобального Півдня», — зауважив Голова Верховної Ради України. Зокрема, він повідомив, що у Парламенті України створена велика кількість груп дружби з парламентами країн Глобального Півдня. Руслан Стефанчук висловив вдячність колегам із Парламенту, які формують цей трек.

Сьомий пріоритет — співпраця з Європарламентом, європейська та євроатлантична інтеграція. Голова Верховної Ради України наголосив, що співпраця з Європейським Парламентом вийшла на абсолютно новий рівень, зокрема, завдяки підписаному меморандуму між двома інституціями: «Ми пропрацювали дуже великий трек, здійснили велику співпрацю між очільниками й нашими комітетами, аби централізувати діяльність роботи Українського Парламенту та Європарламенту». «Ми будемо продовжувати роботу в усіх напрямах, тому що для нас пріоритет — щоб Український Парламент був готовий до інтеграції в Європейський Союз», — зауважив Руслан Стефанчук.

Восьмий пріоритет — розвиток парламентського треку Кримської платформи. «Питання цілісності України ми не уявляємо без повернення Криму. Верховна Рада України після президентської ініціативи щодо Кримської платформи відкрила свій трек», — зауважив Руслан Стефанчук, додавши, що лише минуле зібрання парламентського виміру Кримської платформи дозволило зібрати приблизно 70 парламентів і міжпарламентських установ.

Дев’ятий пріоритет — визнання Голодомору геноцидом Українського народу ще більшою кількістю парламентів інших країн. Голова Верховної Ради України висловив вдячність за вже ухвалені такі рішення, адже за останній час більш ніж удвічі збільшилася кількість парламентів, які визнали Голодомор геноцидом Українського народу.

Насамкінець десятий пріоритет — посилення інституційної спроможності Українського Парламенту, підвищення за допомогою партнерів рівня фаховості як депутатів, так і співробітників Апарату. Голова Верховної Ради України наголосив на важливості вже проведених візитів, зокрема, співробітниками Апарату Парламенту України: «Вони набули корисного досвіду, аби Український Парламент не повторював ті помилки, з якими зустрілися парламенти інших країн, які також свого часу рухалися до Європейського Союзу та НАТО».

«Українська парламентська дипломатія має не лише максимально ефективно використовувати всі відомі формати й платформи міжпарламентської співпраці, але й відшукувати нові», — наголосив Голова Верховної Ради України, подякувавши всім присутнім за втілення нового формату спільної роботи.

Під час заходу Спікер Парламенту України вручив присутнім представникам закордонних дипломатичних установ України Почесні грамоти Верховної Ради України, Грамоти Верховної Ради України та Подяки Голови Верховної Ради України.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.

Фото rada.gov.ua.