Комітет на своєму засіданні 15 серпня 2024 року розглянув проєкт закону України про внесення змін до деяких законів України щодо проходження військової служби під час мобілізації особами, які не досягли 25-річного віку (реєстр. №11379-д), поданий народним депутатом України Завітневичем О. М. та іншими народними депутатами України.
Метою законопроєкту є надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним до 25-річного віку, які були визнані обмежено придатними за станом здоров’я у воєнний час до червня 2024 року, в разі визнання їх придатними до військової служби та вирішення питання звільнення з військової служби військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та перебували на військовому обліку військовозобов’язаних як такі, що за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, та які не досягли 25-річного віку.
Комітет уже розглядав на своєму засіданні 4 липня цього року проєкт закону України про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо розширення кола військовозобов’язаних до 25-річного віку для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (реєстр. № 11379), спрямований на розв’язання цієї проблеми, та ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти його за основу.
Під час розгляду законопроєкту (реєстр. № 11379) члени Комітету з питань молоді і спорту зазначали, що внесення таких змін спричинене наявністю колізії у законодавстві, що виникла після ухвалення останніх змін до законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу». Така колізія призвела до того, що чоловіки, яким не виповнилося 25 років та які не проходили військову службу чи військову кафедру, але були свого часу визнані обмежено придатними, можуть бути мобілізовані.
Тоді члени Комітету зазначали, що державою ухвалено свідоме рішення не мобілізовувати молодь до 25 років. Тому мобілізація хворих чоловіків віком до 25 років через колізії у законодавстві призводить до обурення суспільства, напруження серед цивільних, що зовсім не сприяє підвищенню боєздатності Збройних Сил України.
З огляду на зазначене Комітет з питань молоді і спорту 4 липня цього року підтримав законопроєкт реєстр. № 11379, оскільки його ухвалення сприятиме підвищенню довіри суспільства до процесів мобілізації.
Після рішення Комітету були внесені ще два альтернативні законопроєкти (реєстр. № 11379-1 і реєстр. № 11379-2), спрямовані на вирішення цієї проблеми. У підсумку Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розробив доопрацьований законопроєкт реєстр. № 11379-д, який вирішує два важливі завдання.
По-перше, він визначає, що військовозобов’язані, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX перебували на військовому обліку військовозобов’язаних як такі, що за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, — не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення ними 25-річного віку. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
По-друге, цей законопроєкт передбачає, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, з числа осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX перебували на військовому обліку військовозобов’язаних як такі, що за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, та які не досягли 25-річного віку, можуть бути звільнені з військової служби в запас, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.