Допомогти вирішити проблеми галузі також може відкриття експорту надлишкової зброї за кордон. Таке рішення здатне згенерувати до 15 млрд доларів додатковою валютної виручки.
Про це під час засідання робочої групи щодо покращення інвестиційного клімату в оборонній галузі при парламентській спецкомісії з питань захисту прав інвесторів заявила народна депутатка, голова ТСК Галина Янченко. Участь у засіданні взяли представники оборонних асоціацій, найбільших оборонних підприємств, а також народні депутати Олександр Ковальчук, Федір Веніславський та члени парламентської спецкомісії з питань захисту прав інвесторів.

«Зброя, зроблена в Україні та випробувана у реальних бойових діях, — цікава багатьом країнам у всьому світі. Українські виробники могли б мати черги з покупців і контракти на роки вперед, якби експорт озброєння не був заблокований. Наш ОПК може щорічно виробляти товарів на 20 мільярдів доларів. Водночас держава здатна закупити зброї лише на 6 — це включно із закупівлями за кордоном. Обмеженнями експорту ми гальмуємо розвиток стратегічної галузі», — пояснила Галина Янченко.

Учасники заходу, а це півсотні виробників та представники ключових асоціацій, також зазначили, що виграли б від цього і наші військові. За рахунок масштабування виробництва зазвичай здешевлюється вартість одиниці товару.

Як зазначив представник ФРУ дефенс Ігор Фоменко, сьогодні й держава, і внутрішні виробники наростили обсяги виробництва. «Незважаючи на те, що держава левову частку зібраних податків витрачає на сектор безпеки та оборони, грошей не вистачає, щоб викупити всю вироблену продукцію. Немає закупівель — простоюють виробництва. Деякі з них завантажені лише на 40%. Збільшити обсяги завантажень можливо зокрема і за рахунок часткового відкриття експорту українських товарів, які не викуповує держава», — зазначив Ігор Фоменко.

Серед інших проблем, які обговорили виробники під час засідання, були перегляд дискримінаційних умов типових контактів Міноборони, пільгове кредитування для підприємств ВПК, а також довгострокові контракти з гарантованим фінансовим забезпеченням.

Як додала Катерина Михалко (Технологічні сили України), закритий експорт залишається серйозною проблемою для українських виробників. У результаті велика частина українських компаній змушені створювати виробництва за кордоном і переносити своє виробництво туди — за кордоном таких обмежень, як заборона експорту чи штучне обмеження прибутковості, немає.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.