Головна мета Міжнародного дня боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї — привернути увагу громадськості до проблеми, адже у світі, де існує ядерна зброя, ніхто не може почуватися у безпеці.

Повна ліквідація ядерної зброї у всіх країнах є однією з основних і найдавніших цілей діяльності ООН. Вона стала предметом першої резолюції Генасамблеї в 1946 році, де вперше була озвучена і юридично закріплена. У наступні роки ця тема не раз включалася у порядок і плани засідань (1959, 1975 років), а також визначена як одне з пріоритетних завдань першої спеціальної сесії Генеральної Асамблеї з роззброєння в 1978-му. До того ж ця мета була схвалена і підтримана кожним з генеральних секретарів ООН.

У різні роки було підписано декілька Договорів про нерозповсюдження ядерної зброї. Однак, незважаючи на всі зусилля ООН і на прийняття двосторонніх і багатосторонніх договорів, у світі не була фізично знищена жодна одиниця ядерної зброї (в арсеналах різних країн загалом налічується приблизно 16 тисяч одиниць цієї зброї). І сьогодні більше половини населення нашої планети живе у країнах, що мають ядерну зброю або входять до складу ядерних альянсів.

У 2021 році набув чинності Договір про заборону ядерної зброї. Під час першої зустрічі держав у червні цього року 66 країн прийняли Віденську декларацію, в якій підтвердили свою рішучість здійснити повну ліквідацію ядерної зброї.

Вторгнення росії в Україну наблизило привид ядерної катастрофи. Життя на цій планеті не буде безпечним доти, доки не буде демонтована остання боєголовка і ядерна зброя не буде повністю ліквідована. Це стане важливим кроком на шляху до побудови нового суспільного договору, який може забезпечити більш справедливий світ із безпечним майбутнім.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.