Комітетом Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності готується до розгляду у першому читанні проєкт закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» щодо встановлення відповідальності за злочинне переслідування (сталкінг)» (реєстр. № 12088), поданий народним депутатом України Д. А. Володіною та ін.

Метою законопроєкту є посилення захисту осіб, які постраждали від домашнього насильства, виокремлення та встановлення відповідальності за такий вид насильства, як злочинне переслідування (сталкінг).

Законопроєктом пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»:

- статтю 532 Кримінального процесуального кодексу України пропонується доповнити новою частиною, якою встановити, що судове рішення суду першої інстанції про застосування обмежувального заходу до осіб, які вчинили домашнє насильство, набирає законної сили з моменту проголошення, а його оскарження не зупиняє його виконання;

- у Законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» пропонується статтю 1 доповнити пунктами 6 та 7, у яких викласти визначення таких термінів як злочинне переслідування (сталкінг) та кіберпереслідування.

Зокрема, злочинне переслідування (сталкінг) — форма психологічного домашнього насильства, яка виражається у небажаній нав’язливій увазі до однієї людини з боку іншої людини або групи людей, а також полягає у стеженні за постраждалою особою та неодноразовому перебуванні біля місця її проживання; кіберпереслідування — вид злочинного переслідування, що передбачає постійне спостереження за постраждалою особою без її згоди чи законного дозволу за допомогою інформаційних та комунікаційних технологій, що може здійснюватися шляхом обробки персональних даних жертви, зокрема в результаті крадіжки особистих даних або шпигування за жертвою через її соціальні мережі або платформи обміну повідомленнями, електронну пошту та телефон, крадіжку паролів або злом її пристроїв для доступу до приватного простору за допомогою встановлення додатків геолокації, у тому числі шпигунського програмного забезпечення, або через викрадення її пристроїв.

Прийняття цього законопроєкту сприятиме посиленню захисту осіб, які постраждали від домашнього насильства, а законодавче регулювання сталкінгу стане важливим кроком до захисту прав громадян в Україні та зниження випадків переслідування і насильства.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.