У своєму виступі в дискусійній панелі «Політика управління відходами: виклики для держави і муніципалітетів» голова Комітету О. В. Бондаренко окреслив основні положення прийнятого Верховною Радою України в червні 2022 року Закону України «Про управління відходами», який є підґрунтям для запровадження систем розширеної відповідальності виробника для виробників окремих видів товарів, у тому числі щодо упаковки чи пакувального матеріалу, що належить до відходів. Крім того, зосередив увагу учасників форуму на важливості створення сучасної інфраструктури управління відходами, зменшення кількості об’єктів управління відходами, що не відповідають вимогам законодавства, збільшення обсягів рециклінгу відходів як вторинної сировини, створення системи інформаційного забезпечення населення щодо сфери управління відходами, інформування про розташування місць чи об’єктів управління відходами, їх вплив на стан довкілля і здоров’я людини.

До того ж голова Комітету наголосив, що сфера управління відходами упаковки чи пакувального матеріалу, що належить до відходів, буде регулюватися окремими законами, проєкти яких зареєстровано у Верховній Раді України за номерами 10066, 10066-1 та 10066-2 та перебувають на розгляді в Комітеті із залученням до обговорення великого кола стейкхолдерів.

Додатково до вищезазначеного О. В. Бондаренко виокремив величезний пласт питань, що потребують уваги, — проблему відходів руйнації, які утворюються внаслідок триваючої військової агресії окупантів і потребують врегулювання шляхів переробки такого різновиду відходів з максимальною оцінкою їх економічного потенціалу в процесі рециклінгу задля виготовлення нової продукції.

У дискусії з представниками громад, бізнесу, громадських організацій та міжнародних експертів лунало питання щодо ключового регулятора управління відходами, зокрема, який суб’єкт повинен взяти на себе зобов’язання з регулювання відповідного порядку — держава чи органи місцевого самоврядування. О. В. Бондаренко наголосив на тому, що саме громади повинні виступати в ролі головних регуляторів, оскільки держава створює необхідний законодавчий базис, а міста в порядку децентралізації вирішують, як саме у межах чинного законодавства здійснювати управління відходами та як інформувати і переконувати своїх громадян в необхідності свідомого ставлення до відходів.

Голова підкомітету з питань цивільного захисту населення та територій С. В. Мандзій у дискусійній панелі «Вода в Україні та світі: локальні та глобальні виклики» обговорив з учасниками форуму важливі виклики, які стоять перед державою: забезпечення населення питною водою, підвищення ефективності роботи водоканалів, а також приведення їх до європейських стандартів. Наголосивши, що співпраця на всіх рівнях допоможе впоратися з цими проблемами й забезпечити наших громадян найважливішим ресурсом — чистою водою, С. В. Мандзій підсумував необхідність долучатися до великого обсягу роботи, досягнення успіху в якій можливе за умови спільних зусиль.

Подякувавши організаторам Lviv Eco Forum 2024 за запрошення, голова Комітету О. В. Бондаренко та голова підкомітету з питань цивільного захисту населення та територій С. В. Мандзій висловили подяку також за привернення уваги до таких актуальних тем-викликів українського сьогодення, як управління побутовими відходами і відходами руйнації, а також до життєво важливого питання забезпечення населення чистою питною водою.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.

Довідково

Lviv Eco Forum — міжнародна подія, спрямована на розвиток екологічних ініціатив, обмін досвідом та співпрацю для досягнення стійкого розвитку. Вперше був проведений у 2016 році й відтоді став щорічною подією. Його мета — зібрати на одному майданчику представників урядових структур, бізнесу, наукових кіл та громадянського суспільства для спільного пошуку шляхів вирішення екологічних проблем. Форум орієнтувався на питання водного господарства, що стало його центральною темою в перші роки, але з часом тематика розширилася і торкається урбанізації, зміни клімату та впровадження новітніх екотехнологій.

Щороку до Львова приїжджають експерти з різних країн для участі в цьому заході, що робить його впливовою платформою для міжнародного співробітництва. Участь представників міжнародних організацій, таких як Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Програма розвитку ООН (ПРООН), підтверджує високий рівень заходу.

Тема екофоруму 2024 року — «РАЗОМ ДО СТІЙКОСТІ» — акцентує увагу на важливості стійкості як у природі, так і в суспільстві. Центральною ідеєю форуму є необхідність адаптації до нових викликів сучасного світу — кліматичних змін, соціальних та економічних збурень, здатності суспільств, економік і екосистем виживати, розвиватися та адаптуватися до умов, що зазнають змін. Учасники форуму зосереджуються на темах кліматичних змін, енергоефективності, зелених технологій, соціальної стійкості, відновлення екосистем. Основна мета Lviv Eco Forum 2024 — об’єднання сил Уряду, бізнесу та громадськості для досягнення стійкого розвитку в контексті екологічних викликів, з якими стикається сучасний світ, особливо в умовах кризи та війни. Важливий акцент робиться на міжнародному співробітництві та обміні досвідом у впровадженні інноваційних екологічних рішень.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.