У заході взяла участь заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук.

Як зазначив очільник Укр-держархіву Анатолій Хромов, у 2023 році українські архіви виготовили понад 21 мільйон цифрових копій документів і вийшли на топові позиції у світі за швидкістю оцифрування.

Загалом картина має такий вигляд (передові держави за темпами оцифрування архівних документів у 2023 році):

- Фінляндія — 34,2 млн;

- Україна — понад 21 млн;

- Німеччина — приблизно 21 млн;

- Ізраїль — понад 18 млн;

- Норвегія — 18 млн;

- Індія — до 15 млн;

- Узбекистан — 14,7 млн;

- Велика Британія — 12,5 млн;

- Малайзія — понад 10,0 млн.

«Чи знали ви, що Державна архівна служба України фактично на другому місці у світі за темпами оцифрування документів? Так, ми відстаємо в оцифруванні загалом, але що стосується Національного архівного фонду, то Україна попереду таких країн, як Ізраїль та Норвегія», — написала Євгенія Кравчук.

На жаль, з 2014 року багато архівів втрачено через російську окупацію територій. Значно менше держава втратила після 2022 року, бо цифрові копії дають змогу зберегти багато інформації.

«Під час виступу підкреслила, що архіви — це дуже цікаво, це частина нашої дипломатії. Люди з різних країн світу починають цікавитись своїм походженням і хочуть знайти предків, які, наприклад, з України, бо ми на слуху та у фокусі уваги. І співпраця в цьому напрямі з Family Search International дуже важлива. Важливий нюанс — користування архівом (копії документів, надання інформації) приносить гроші в бюджет України», — додала депутатка.

За її словами, оцифрування і виставки документів, які підтверджують дипломатичні відносини Української держави початку XX століття і Український визвольний рух, це також частина дипломатії. Парламентарка розповіла про міністра закордонних справ України Андрія Сибігу, який показував держсекретарю США Ентоні Блінкену документи, що пов’язують Україну, США та Велику Британію.

У планах депутатів спільно з Держархівом — спеціальна виставка для Швейцарії. Експозиція висвітлюватиме зв’язок між УНР та Швейцарією, який було встановлено понад століття тому.

«Хочу подякувати Анатолію Хромову, усім донорам, які допомагають фінансово, і людям які працюють в архівах. Ви даєте архівній справі змогу розвиватися!» — наголосила Євгенія Кравчук.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.