Заняття допомагають подолати фізичні та психологічні травми, відновити втрачену впевненість у собі, побути в колі побратимів та посестер, знайти нову мотивацію, аби продовжувати якісно жити.

Важливо розвивати спорт у маленьких громадах, бо саме туди повертається більшість ветеранів. Тому спорт, серед інших послуг для ветеранів, має бути доступним в усіх ОТГ. Громади активно створюють належну інфраструктуру, яка дасть змогу розширити мережу безбар’єрних закладів для тренувань усіх охочих.

«Важливо втілювати програми спортивної реабілітації для ветеранів війни, важлива також фінансова підтримка цих програм, важлива підтримка громадських організацій, спортивних федерацій, які у містах та селах залучають ветеранів війни до занять спортом», — наголошує Ірина Борзова, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань молоді і спорту.

Військовослужбовець Ярослав Бегас, вчитель фізкультури могилівської школи, що на Вінниччині, рік тому мобілізувався до Збройних Сил України. Під час виконання бойового завдання в Бахмуті чоловік підірвався на пелюстковій міні, поранену ногу довелося ампутувати, тому військовий відмовився від продовження служби. «Реабілітація тривала майже півроку. Ще на лікарняному ліжку я почав посильні спортивні навантаження, а потім зареєструвався у нацвідборі «Ігор Нескорених». 27 березня зробили операцію з видалення невриноми, а з 28 квітня по 30 квітня відбувалися відбірні змагання. Тоді я був тільки тиждень на протезі. Однак брав участь у веслуванні на тренажері. Я пробую себе в різних ветеранських змаганнях, які організовує Федерація стронгмену України, брав участь у відборі в Буковелі Strong Spirit Game, де ветеранську спільноту представляли 30 осіб. Я проїхав 120 км, показав непоганий час, думав, що швидше впораюся, але там гориста місцевість, затяжні підйоми, тож було важкувато. Зараз очікую на оголошення 50 учасників, які потраплять до команди на участь у міжнародних змаганнях у Мадриді», — розповідає Ярослав Бегас.

Бажання жити повноцінним життям попри все перемогло, і Ярослав досяг успіхів у спортивній кар’єрі. Щоб забути пережите на фронті, чоловік активно тренується. Щоденні заняття допомогли не лише більш впевнено ходити на протезі, а й бігати та їздити на велосипеді. Ярослав взяв участь у багатьох міжнародних турнірах і днями повернувся із велозмагань, які відбулися в Канаді.

«На Вінниччині працює потужний ветеранський хаб і діють програми спортивної підтримки захисників, — каже Наталія Заболотна, перша заступниця начальника Вінницької обласної військової адміністрації. — У нас почало працювати відділення паравелоспорту й паравеслування, яким займаються хлопці з ампутаціями. Вони представляють не лише Вінниччину, а й майже усі регіони України. Але ці види параолімпійського спорту потребують відповідної матеріально-технічної бази, відповідних тренажерів та спортивного інвентарю».

Для досягнень у професійному спорті таким ветеранам, як Ярослав, не обійтися без спеціального бігового протеза, витрати на який ляжуть на їхні плечі, оскільки держава компенсує лише невелику частину коштів. «Підтримати тих, хто втратив здоров’я, захищаючи Батьківщину, і продовжує боротися за її імідж на світовій арені, — обов’язок держави, — каже Василь Вірастюк, народний депутат України, почесний президент Федерації стронгмену України. — А тому зараз разом із командою на законодавчому рівні ініціюємо виокремлення ветеранського напряму в спорті. Ветерани могли б звертатися до голів громад, а ОТГ отримали б фінансові можливості підтримати їх. За умови реалізації нашої ідеї ОТГ мали б підставу оформлювати відрядження для ветеранів, а ті — мали б законні підстави отримати кошти на проїзд, проживання і харчування тощо. На жаль, зараз реабілітація та ресоціалізація через спорт така, що кожен із ветеранів, який хоче взяти участь у міжнародному спортивному заході, змушений подорожувати і харчуватися за власні кошти».

У планах Ярослава Бегаса — спробувати себе у триатлоні та потрапити до національної збірної, щоб боротися за «золото» у наступних Паралімпійських іграх в США. Спортсмен переконаний, йому стане сил здійснити власну мрію, бо докладає до цього максимум зусиль.

Матеріал надано телеканалом «Рада».

Фото з відкритих джерел.