У межах ХХІ Міжнародної спеціалізованої виставки «Енергетика в промисловості» народні депутати, члени Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг взяли участь у Міжнародній конференції «Атомні можливості для розвитку країни: воєнний час та повоєнна відбудова».
У заході також взяли участь представники державних органів влади, посольств США та Швеції, міжнародні партнери, науковці, громадськість, керівництво та фахівці Компанії АТ «НАЕК «Енергоатом» (далі — Компанія).
Учасники висловили свої думки щодо ролі атомної енергетики як основи енергонезалежності нашої держави стосовно:
- міжнародного атомного співробітництва;
- основи безвуглецевого майбутнього;
- можливостей атомної енергетики для розвитку країни.
Голова Комітету Андрій Герус у своєму виступі наголосив на важливості атомної енергетики у світі. «Дійсно сьогодні і в Україні, і в світі є очевидні тенденції — там, де є атомна генерація, історично і традиційно електроенергія дешевша, ніж там, де базова генерація — вугілля чи газ», — зазначив він.
Також очільник Комітету зауважив, що одним із важливих питань, яке жваво обговорюється на ринку електро-
енергії, є незбалансованість енергосистеми, що приводить до обмежень атомної генерації та виробників з ВДЕ. Тому під час будівництва нової генерації необхідно враховувати гнучкість енергосистеми.
Андрій Герус побажав Компанії розвиватись із урахуванням сучасних трендів та технологій, зважаючи на потреби споживачів та української енергосистеми в цілому.
Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Сергій Нагорняк подякував Компанії за їхню професійну та злагоджену роботу в нелегкий для країни час та іноземним партнерам — за підтримку і допомогу, а також зазначив про необхідність повернення Запорізької АЕС під контроль України та наголосив, що важливо посилити тиск міжнародної спільноти на країну-агресора.
Сергій Нагорняк акцентував увагу на необхідності розбудови нових атомних об’єктів, наголосивши, що це дасть можливість забезпечувати не лише Україну екологічно чистою атомною енергетикою, а й експортувати її до Європи.
Голова підкомітету з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб у своєму виступі зауважила, що «одним із ключових чинників, які сприяють нашій стійкості, є професійні кадри в енергетичній галузі, й це наша конкурентна перевага на світових ринках, тому необхідно вжити всіх заходів для утримання цих фахівців в Україні, оскільки наші енергетики користуються великим попитом за кордоном, але нам важливо зберегти їх тут».
Питання ядерної безпеки є надзвичайно важливим, і як голова робочої групи з розробки та парламентського нагляду за впровадженням «Національного плану дій» з реагування на загрози CBRN, Вікторія Гриб наголосила на важливості максимального залучення уваги партнерів до цієї проблеми.
Особливо важливо забезпечити присутність спостерігачів МАГАТЕ на всіх атомних електростанціях країни, про що було зазначено у зверненні Комітету до генерального директора організації Рафаеля Гроссі.
Підбиваючи підсумки, учасники конференції наголосили, що саме розвиток атомної енергетики дасть можливість забезпечити енергетичну безпеку та розвиток України.
Фото rada.gov.ua.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.