До зустрічі та її організації долучилась заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.
Однією з ініціатив, про які говорили на нараді, стала програма єПідтримка (1 тисяча гривень), анонсована Президентом України. За ці кошти можна буде придбати й книжки.
«єПідтримка у 2021 році, без перебільшення, врятувала книжкову галузь під час великої війни. Українці витратили більш ніж 1 мільярд гривень саме на книжки із «ковідної тисячі». Ба більше, це був вибір номер 1. Звісно, заборона імпорту книжок з росії у 2022 році також укріпила нашу книговидавничу галузь. Але зараз, на третьому році війни, ми маємо дати черговий «boost». Я можу тільки підтримати рішення Володимира Зеленського про виділення нової єПідтримки до зими. І одну із опцій — купити українську книжку в паперовому або електронному форматі», — сказала Євгенія Кравчук.
За оцінками книговидавців, галузь може отримати 15% від усіх виділених коштів — це 4—5 мільярдів гривень. Кошти підуть на підтримку авторів, видавців, книгарень, друкарів, коректорів, ілюстраторів. «Це кошти на підтримку Харкова, який навіть під час війни залишається центром друкарства України. Дві третіх книжок, які ви тримаєте в руках (це і підручники, до речі), надруковані саме в сталевому Харкові», — наголосила заступниця голови Комітету.
«Якщо комусь здається, що у час війни — книжки не на часі, то ні. Перше, що роблять росіяни після окупації, — завозять свої книжки на наші території. Активно відкривають у Європі книгарні, ведуть повноцінну війну за розуми читачів. Нам вкрай важливо не програти цю війну за книгу. Підтримувати книговидавничу галузь нині пріоритет для Уряду», — зазначила міністерка економіки Юлія Свириденко.
На українські книжки вже діє «Національний кешбек». Якщо ви купуєте українську книжку, отримуєте назад 10% від її вартості. Нині у програмі понад 12 тисяч книжок. Міжвідомча робота триває і з питанням, щоб кошти з програми теж можна було витрачати на книжки.
Повинні бути реалізовані передбачені законом програми, щоб 18-річні українці якнайшвидше отримали сертифікат на купівлю книжок (908 гривень), а книгарні могли скористатись правом на субсидію.
«Зараз проєкт [єКнига] на етапі правової експертизи, і ми маємо всі підстави очікувати його швидкого запуску», — прокоментував міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.
Також на нараді порушили теми міжвідомчої співпраці, бронювання працівників друкарень, проблем з кредитуванням. Потребує підтримки видавання ветеранської літератури.
«Ця розмова — хороший старт і підтвердження, що Україна справді дбає про свою культуру, ідентичність. І ми не просто територія, ми — нація!» — резюмувала Євгенія Кравчук.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.
Фото rada.gov.ua.