Це й житлові, й адміністративні будівлі. Відбудовуватися українцям допомагають міжнародні країни-партнери, як-от Угорщина. Завдяки допомозі угорців у селі Синяк, що входить до Бучанської громади, відкрили сучасний багатофункціональний адміністративний комплекс — тут і ЦНАП, і медичний центр, і пошта.
Селище Синяк — одне з тих, які російські військові окупували в перші дні повномасштабної війни. Ворог захоплював місцевих жителів у заручники. Понад місяць під постійними обстрілами ворога, у страху, без світла, газу та тепла більшість мешканців переховувалася, аби вижити. Ось таким назавжди запам’яталися лютий та березень 2022-го: в домівки, де нікого не було, рашисти заходили, все громили, ті, хто лишався з рідними, які потребували догляду, перебували в постійному страху, домашні погреби для багатьох були укриттям і спільною їдальнею, роздавали людям те, що могли. Частині мешканців у перші дні війни дивом вдалося вибратися з окупації, виходили болотами й лісовими хащами.
Віра Марченко, в. о. старости Синяківського старостату, згадує: «Тридцять три дні мешканці Синяка були в російській окупації. Щойно село визволили українські Збройні Сили, люди почали повертатися у власні домівки. Було зруйновано близько 110 будівель. За два роки Синяк потроху ожив, і до кінця 2023-го всі будинки були відновлені, лише там, де повна руйнація, власникам пропонують сертифікати для придбання житла. Втім, із послугами, як-от медичними чи адміністративними, були проблеми — доводилося їздити до сусідніх громад.
ЦНАП — це завжди важливо, тому що їхати й вирішувати ці питання в Бучу не кожен зможе. Село велике, люди похилого віку не можуть доїхати, бо багато хто не має власних машин, тож відкриття ЦНАПу — це дуже важливо.
А тепер мешканцям Синяка та ще шести навколишніх сіл не доведеться далеко їздити. Завдяки підтримці уряду Угорщини та Угорської Екуменічної Служби Допомоги у громаді відкрили багатофункціональний заклад. Він розрахований на понад шість тисяч чоловік. Тут є ЦНАП, медичний центр і пошта. Всю інформацію про послуги можна отримати через багатофункціональний кіоск, розміщений просто у ЦНАПі, й усе створено за сучасними технологіями. Працівники сервісної служби надають консультації та допомагають отримати електронний запис до фахівця чи необхідну послугу. А це понад 150 адміністративних послуг: видача довідок, реєстрація нерухомого майна, отримання паспортів, реєстрація юридичних та фізичних осіб.
У Синяківському центрі створено інклюзивні умови для обслуговування людей з особливими потребами. «Центр надання адміністративних послуг створений з усіма вимогами інклюзії: на сходах нанесено жовті смуги, є пандус і кнопка виклику адміністратора. Рецепція побудована так, щоб людям з інвалідністю було зручно під’їжджати, отримувати інформацію, заповнювати заяви чи інші необхідні документи. Також є система для людей з порушенням зору і слуху», — за-значила Оксана Михальчук, начальниця управління Центру надання адмінпослуг Бучанської міськради.
«Доступність до центрального офісу ЦНАП у Бучі — майже 20 км, до сусідньої громади — майже 7 км. І надзвичайно важливо було для 5000 жителів отримувати послуги тут, на місці», — сказав Анатолій Федорук, бучанський міський голова.
Згодом у ЦНАПі планують розширити надання послуг. Зокрема, мешканці громади зможуть отримувати на місці закордонні паспорти, замовляти послуги Держгеокадастру, реєструвати нерухоме майно чи бізнес. Будівництво та облаштування центру за сучасними європейськими стандартами обійшлося у два мільйони євро і тривало трохи більше року.
«У 2022-му, коли почалася війна, Угорщина одразу повідомила Україну, що готова надавати будь-яку гуманітарну підтримку. Важливу роль у цьому відіграла Угорська Екуменічна Служба Допомоги. Місцеві мешканці сказали, що їм потрібна саме така установа, яка поєднує ЦНАП і пункт надання первинної медичної допомоги», — зазначає Левенте Мадяр, парламентський держсекретар Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини.
Олексій Кулеба, віцепрем’єр-міністр з відновлення України — міністр розвитку громад та територій України, додав: «Це другий об’єкт, який відновлений угорською стороною в Київській області. Я хочу подякувати особисто заступнику міністра закордонних справ, пану Левенте, керівнику економічної організації, звичайно, послу Угорщини в Україні. Ми з вами обов’язково відбудуємо кожну частину зруйнованої нашої громади. Ми зробимо все для того, щоб наші хлопці і дівчата, які повернуться з фронту, мали можливість жити у відновлених або в підготовлених громадах для нового нашого з вами розвитку після нашої Перемоги».
«Рівень гуманітарної допомоги від Угорщини є, мені здається, один із найбільших сьогодні. Починаючи від того, скільки українців перебувають зараз у Будапешті і отримують тимчасовий захист. Відкриття двомовної українсько-угорської школи. Це фактично перший такий прецедент. За сприяння уряду Угорщини в Бучанській громаді відбудували пожежну станцію, контейнерний модульний садочок, а незабаром відкриють велику опорну школу», — зауважила Юлія Гришина, народна депутатка України, співголова депутатської групи «Україна — Угорщина».
Нині на Київщині з понад 30 тисяч об’єктів, що були пошкоджені чи зруйновані російськими військовими, вже відновлено 19 тисяч. І це неможливо було б зробити так швидко без допомоги міжнародних партнерів.
Матеріал надано телеканалом «Рада».
Фото з відкритих джерел.