Зустріч ініційована співголовами депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща Миколою Княжицьким та Артемом Ковальовим, а також головою польсько-української парламентської групи Марціном Босацьким.
Мета міжнародної конференції — сприяти діалогу про співпрацю у сферах енергетики, оборони, економіки, освіти і культури.
«Українсько-польська зустріч» містила панелі:
- «Відбудова України. Напрямки співпраці України та Польщі, реалізація проєктів». Йдеться не лише про безпосередню відбудову зруйнованих об’єктів, а й про відновлення економіки та створення умов для повернення біженців;
- «Україна — Польща: спільні енергетичні проєкти». Відновлення і розвиток енергетики є одночасно нагальною проблемою для вирішення і потенційно привабливим сектором для міжнародної співпраці;
- «Військова, оборонно-промислова та інформаційна співпраця: досвід, успіхи та виклики». Російська загроза, численні безпекові виклики актуалізують розвиток оборонних галузей та співробітництва між Польщею та Україною. Відбулись диспути щодо подолання перешкод у співпраці оборонних промислових компаній та пошуку додаткових джерел фінансування безпекових проєктів, спільних розробок сучасних інноваційних технологій;
- Спеціальна дискусійна панель «Шедеври мистецтва як опора в хаосі війни», присвячена ролі класичного мистецтва та історичних символів у часи війни, об’єднає митців і політиків обох країн.
Делегацію парламентаріїв із Республіки Польща очолив голова польсько-української парламентської групи Марцін Босацький. «Стратегічні інтереси України та Польщі є спільними. Щодо вступу України до ЄС і НАТО — ваші цілі є в наших інтересах. Якщо Україна буде вільною, буде у складі західних структур, то й Польща буде більш безпечною та розвинутою», — наголосив депутат Сейму Республіки Польща.
Найбільш жвавими на форумі були дискусії на теми безпеки та оборони, а також енергетичного співробітництва та відбудови України. Лунали важливі заяви, зокрема про те, що сьогодні Україна дуже залежить від солідарності наших євроатлантичних партнерів, адже масштаби руйнувань від війни сягають приблизно 500 мільярдів доларів США. На цьому наголосив заступник міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін.
Заступник міністра енергетики України Микола Колісник зазначив, що сьогодні важливе стратегічне партнерство України та Польщі. За його словами, держави мають споріднену газову та електричну інфраструктуру, спільні цілі «зеленого переходу», спільні цілі розвитку встановленої потужності.
Народний депутат України Артем Ковальов підкреслив, що Польща вже довела, що вона є для України провідним логістичним та військовим хабом, а після нашої Перемоги роль Польщі у відбудові України лише посилиться.
«Законодавча і виконавча влада мають працювати разом, особливо коли ми говоримо про європейську інтеграцію», — наголосив народний депутат України Микола Княжицький.
Під час безпекових дискусій форуму він зазначив, що росія намагатиметься дестабілізувати взаємини України та США, тому саме підтримка Європейського Союзу для України зараз дуже важлива.
Політик підкреслив, що Польща стала лідером з підтримки України в Європі.
«На рівні парламентів у нас ефективний діалог, ми також домовилися про створення спільних груп для роботи у різних сферах, для залучення коштів для відновлення нашої країни. Від думки парламентаріїв Польщі певною мірою залежать рішення їхнього уряду. Тому наша взаємодія надзвичайно результативна. В Україні ми також маємо підтримку міністерств. Польський досвід для українців неоціненний: на рівні держави та самоврядування. Цей досвід потрібен нам для євроінтеграції», — зазначив Микола Княжицький.
Депутат також презентував учасникам форуму діяльність Консорціуму оборонної інформації. Фахівці з безпеки та оборони готують аналітичні довідки для потреб оборони країни. Це можливість для держави отримувати висновки незалежних експертів та консультуватися з провідними аналітиками.
«Представляючи органи місцевого самоуправління Польщі, можу сказати, що нам є чого у вас повчитися, як ви працюєте з критичною інфраструктурою, самообороною. Хочу зауважити, що ви повинні максимально децентралізувати владу. На мою думку, максимум влади має бути передано на найнижчий рівень, тоді це забезпечує найвищу ефективність», — підкреслив під час дискусії про відбудову депутат Сейму Республіки Польща Яцек Карновські.
«Мені здається, що ті старі історії, які колись нас розділяли й сьогодні продовжують впливати на наше співробітництво, варто залишити історикам та усунути з порядку денного. Партнери мають діяти на прозорій ідеологічній базі», — підкреслив директор та головний редактор TVP World Міхал Бронятовський.
Учасники українсько-польської зустрічі задекларували наміри співпраці у важливих сферах, домовилися продовжувати діалог, реалізовувати спільні ініціативи та залучити до партнерства держави Центральної та Східної Європи.
Форум «Via Carpatia 2024» організовано ГО «Всеукраїнський демократичний форум» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», Українського інституту книги, TVP World, Еспресо.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.