18 травня 2024 року набув чинності Закон України № 3633-ІХ. Він передбачає, що колишні військовополонені мають право бути звільненими з військової служби, якщо вони не висловили протилежного бажання. Також вони мають право не підлягати примусовій мобілізації. Водночас цивільні чоловіки, які були незаконно позбавлені волі росією і теж перебували в неналежних умовах та зазнавали тортур, підлягають мобілізації нарівні з іншими військовозобов’язаними. На думку Уповноваженого, це потребує врегулювання.

Омбудсман України Дмитро Лубінець звернувся з пропозиціями змін до відповідних профільних комітетів Верховної Ради України. Йому повідомили, що пропозиції донесли до відома народних депутатів України, які мають право законодавчої ініціативи. Також це питання обговорюється в межах робочої групи з питань захисту прав і свобод цивільних осіб, яка працює у складі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Дмитро Лубінець зазначив, що наразі відсутня конкретна позиція від профільних комітетів Верховної Ради України.

«Ця проблема потребує розголосу. Докладатиму всіх зусиль, аби усунути вияви дискримінації та задовольнити прохання громадськості», — зазначив Омбудсман України.

Міжнародна підтримка України: співпраця задля зміцнення відносин

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся з Послом Данії в Україні Олєм Егбергом Міккельсеном. Дмитро Лубінець висловив вдячність Данії за всебічну допомогу, яку вона надає Україні, а також за підтримку Формули миру.

Під час зустрічі сторони обговорили низку важливих питань, зокрема ситуацію із поверненням українських дітей, цивільних і військовополонених. Уповноважений наголосив, що повернення — це надзвичайно складний процес.

За результатами зустрічі домовилися продовжувати плідну співпрацю та зосередити зусилля на розширенні міжнародної підтримки України, сприяючи її стабільному розвитку, попри виклики війни.

П’ятеро українців, які перебували на тимчасово окупованій території, вже вдома

Офіс Омбудсмана посприяв у поверненні п’яти українців з ТОТ. Це особи віком від 18 до 89 років.
«Найбільше занепокоєння викликали стан здоров’я двох жінок 68 та 89 років, які потребували негайного лікування, неможливого в окупації. Наразі вони перебувають у медичних закладах. Дівчині 18 років надали гуманітарну допомогу, чоловікові допомогли з відновленням документів, а жінці 55 років — із житлом», — повідомив Омбудсман.

Офіс Омбудсмана України.