20 листопада 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про облік інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» (реєстр. № 10256).
Закон передбачає створення Системи обліку інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок агресії російської федерації проти України.
У Системі обліку буде зібрана інформація про:
- постраждалих осіб, особистим немайновим правам яких завдано шкоди внаслідок: смерті; зникнення особи безвісти; залишення дитини без піклування батьків; травми чи ушкодження здоров’я; сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом; катування, ув’язнення, полону; торгівлю людьми; примусової праці; примусового переміщення, депортації, викрадення, евакуації; втрати доступу до медичної допомоги, медичних послуг, соціальних послуг, освітніх послуг тощо;
- завдану шкоду;
- вжиті заходи підтримки по-страждалих осіб та обсяг видатків державного та місцевих бюджетів, бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, здійснених для їхнього вжиття.
Держателем Системи обліку інформації про шкоду у законопроєкті визначається Міністерст-во соціальної політики України.
Інформація включатиметься до Системи обліку з метою надання постраждалим особам інформації про завдану їм шкоду, яка консолідована в Системі з інших публічних електронних реєстрів та інформаційних систем, яку вони можуть використати, зокрема, з метою захисту своїх прав та законних інтересів у визначений законодавством України спосіб. А також з метою визначення необхідних видів і обсягів заходів підтримки постраждалих осіб та особливостей їх надання.
Наповнення Системи обліку інформації про шкоду здійснюватиметься автоматично шляхом отримання необхідної інформації у порядку електронної інформаційної взаємодії з інформаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних та баз даних, розпорядниками яких є державні органи, а також шляхом отримання інформації від постраждалої особи або її законного представника про шкоду її особистим немайновим правам.
Акумулювання інформації про постраждалих осіб, завдану шкоду забезпечить можливість подальшого звернення громадян і держави до міжнародного компенсаційного механізму та міжнародних судових органів.
Також систематизація інформації про постраждалих осіб в одній системі обліку дасть можливість наступним кроком розробити законопроєкт, який ви-значатиме комплексну систему заходів підтримки постраждалих та механізм відшкодування завданої шкоди.
Крім того, відповідно до закону створюється окремий Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України.
За час повномасштабного вторгнення з України було депортовано або примусово переміщено майже 20 тисяч дітей. Запровадження цього Реєстру дасть змогу вирішити одне з найголовніших завдань — створення ефективного механізму повернення депортованих дітей.
Держателем Реєстру відомостей щодо депортованих дітей буде Міністерство юстиції України.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.