У засіданні взяли участь віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, урядовці, представники міністерств, голови комітетів Верховної Ради та підкомітетів, а також представники громадянського суспільства.

Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина поінформувала, що кожен з раундів перемовин за різними розділами відбувся у встановлені строки.

«Україна надала всю необхідну інформацію. В середньому три-чотири місяці тривала підготовка до кожного раунду переговорів відповідно до календаря скринінгу. Це свідчить про нашу функціональність і спроможність як держави, як влади, і тому, власне, це дуже важливий елемент», — сказала віцепрем’єрка. Вона зазначила, що вже завершилися перемовини із блоку «Фундаментальних прав» і вже цього тижня розпочинаються перемовини щодо блоку «Внутрішній ринок».

За її словами, протягом наступних шести тижнів Європейська комісія буде готувати звіт, у якому, власне, і будуть надані рекомендації, які ляжуть в основу дорожніх карт у сфері верховенства права, функціонування демократичних інституцій та системи функціонування державного управління.

«Тобто, фактично, на кінець року ми виходимо з розумінням, що Україна і Європейська комісія закладе необхідну основу для того, щоб держави-члени ухвалили рішення про відкриття перемовин за першими восьми розділами Угоди про вступ України до Європейського Союзу вже на початку 2025 року», — сказала віцепрем’єрка.

Вона наголосила, що критично важливим для відкриття переговорів є ухвалення до середини грудня у другому читанні закону України про публічні закупівлі в редакції, яка відповідає зобов’язанням України щодо вступу в ЄС. «Ми надамо пропозиції щодо його доопрацювання до другого читання з тим, щоб він міг бути ухваленим і таким, що закриває наші зобов’язання відповідно в рамках цього розділу», — сказала Ольга Стефанішина.

Учасники засідання заслухали доповіді відповідальних органів влади про пріоритетні завдання та виклики, які є перед Україною в частині виконання завдань Кластеру 1 «Основи процесу вступу до ЄС». Зокрема, щодо таких переговорних розділів, як «Публічні закупівлі», «Верховенство права та основоположні права та свободи», «Економічні критерії», «Реформа публічного управління», «Фінансовий контроль», «Функціонування демократичних інституцій», «Юстиція, свобода та безпека» та «Статистика».

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала учасникам засідання за роботу і зауважила, що на її основі можна буде виокремити пріоритети, якими треба буде поділитися із секторальними комітетами задля ефективного продовження спільнодії на шляху європейської інтеграції. Вона звернулася із проханням до учасників засідання, щоб на основі звернень Комітету з питань інтеграції України до ЄС вчасно надавалися доручення відповідальним органам виконавчої влади та інституцій, залучених до переговорного процесу, з тим, щоб Комітет міг якісно їх опрацювати.

«Ми з вами є союзниками в тому, щоб нам вдалося якомога швидше просунутися до тієї цілі, для якої ми маємо сьогодні неймовірно болюче, але все одно вікно можливостей, яке, на жаль, відкрилося через повномасштабне вторгнення і через героїзм українського народу. І ми не маємо права ним спільно не скористатися», — сказала голова Комітету.

Вона закликала урядовців, щоб усі дорожні карти, які будуть готувати і надсилати Європейській комісії, проходили представлення на базі Комітету з питань інтеграції України до ЄС із залученням профільних комітетів, які будуть релевантні до тієї чи іншої дорожньої карти. «З тим, щоб ми могли мати якомога ширше коло політиків у Верховній Раді з різних політичних сил, залучених до цього процесу. Щоб мали з вами консенсус і ухвалення рішень у майбутньому», — наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Перший заступник голови Комітету Вадим Галайчук також подякував учасникам засідання за спільну роботу.

«Дуже важливо для нас зрозуміти, як нам у подальшому взаємодіяти, бо, очевидно, є необхідність в тому, щоб ми краще знали, що у вас робиться і які проблеми на шляху виникають. Ви, у свою чергу, сподіваюся, краще зрозуміли, як у комітетах відбувається процес прийняття рішень. Ви вже сьогодні побачили політичні процеси теж у цьому випадку... Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю», — сказав Вадим Галайчук.

Іванна Климпуш-Цинцадзе також закликала не нехтувати політичними дискусіями в Парламенті щодо зобов’язань і їхнього виконання на шляху до ЄС. «Без політичних дискусій у

Парламенті ми точно не побудуємо європейську і демократичну Україну... Ми з вами маємо розуміти, що нас розглядають через лупу. Тому навіть якщо в нас є найменші вади, нам їх доведеться виправляти», — сказала голова Комітету. Вона зауважила, що роль Комітету з питань інтеграції України до ЄС у процесі перемовин є координаційною. «Для того, щоб звести якомога більшу кількість гравців Парламенту на спільну роботу для нашого членства в ЄС, і, сподіваюся, так само це нам допоможе зайти і в НАТО», — підсумувала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.