У Комітеті у змішаному форматі відбувся круглий стіл на тему: «Обговорення проєкту Закону України про внесення змін до статті 49 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо уточнення вимог до фахівців, які мають право здійснювати тренерську діяльність» (реєстр. № 11470).

Голова підкомітету з питань спорту вищих досягнень та спортивної діяльності Ольга Саладуха, відкриваючи засідання круглого столу, наголосила на тому, що вдосконалення вимог до фахівців, які мають право проводити фізкультурно-оздоровчу та спортивну діяльність, фізкультурно-спортивну реабілітацію, зокрема надання можливості для спортсменів високого рівня займатися тренерською діяльністю без спеціальної освіти за фахом, є важливим питанням.

«Законопроєкт пропонує як виняток дозволити спортсменам, які мають звання «майстер спорту» або стали призерами чемпіонатів України, працювати тренерами за наявності відповідного сертифіката національної федерації. Аналіз запропонованих у законопроєкті положень показує, що цей виняток може бути виправданим для спортсменів, які здобули глибокі практичні знання та навички у своєму виді спорту», — зазначила Ольга Саладуха.

Крім того, народна депутатка України поінформувала учасників засідання, що пунктом 7 Випуску 85 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників «Спортивна діяльність» передбачено, що «особи, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановленого кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід і успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов’язки, можуть бути, як виняток, залишені на займаній посаді або призначені на відповідні посади за рішенням керівника», а у пункті 8 цього випуску зазначено, що «особи, що не мають вищої освіти за напрямом фізичне виховання і спорт та працюють зі спортсменами з інтелектуальних видів спорту та видів спорту, у яких використовуються плавальні засоби, що є спортивними суднами, спортивні автомобілі, спортивні мотоцикли, спортивні літальні апарати, можуть мати вищу освіту за іншим напрямом».

«Тобто на підзаконному рівні ці питання частково врегульовані. Водночас ця проблема має бути врегульована на рівні закону, для всіх видів спорту. Однак успішна спортивна кар’єра не завжди гарантує володіння необхідними психолого-педагогічними знаннями та навичками, особливо важливими при роботі з дітьми та молоддю», — зазначила Ольга Саладуха.

Також голова підкомітету з питань спорту вищих досягнень та спортивної діяльності підкреслила, що Комітет отримав і позитивні, і негативні висновки до законопроєкту від центральних органів виконавчої влади, Національної академії педагогічних наук, Спілки ректорів закладів вищої освіти.

Підсумовуючи свій виступ, Ольга Саладуха наголосила на тому, що запропоновані зміни до закону можуть сприяти залученню фахівців з багатим спортивним досвідом до тренерської діяльності, але необхідно забезпечити належні умови і запобіжники, аби такий виняток не став звичною практикою.

Голова підкомітету з питань фізичної культури і масового спорту Георгій Мазурашу представив свою законодавчу ініціативу, якою пропонується внести зміни до статті 49 Закону України

«Про фізичну культуру і спорт», що надаватимуть право, як виняток, працювати тренерами (тренерами-викладачами) спортсменам рівня призерів чемпіонату України серед дорослих і вище або які мають спортивне звання «майстер спорту» і вище, за наявності сертифіката національної федерації з відповідного виду спорту щодо компетентності для здійснення тренерської діяльності.

«Йдеться про можливість працювати тренерами без спеціальної освіти, як виняток, коли за певних обставин успішний спортсмен міг здобути вищу освіту за іншою спеціальністю, але завдяки успішній спортивній кар’єрі має достатньо знань і практичних навичок для роботи тренером, і цю компетентність визнають профільні фахівці (наприклад, федерація з виду спорту, яка проводить відповідні навчальні семінари та атестаційні заходи).

Крім того, такі зміни дадуть змогу офіційно працювати тренерами таким фахівцям, як один із наставників рекордсменки світу, чемпіонки світу й олімпійської чемпіонки зі стрибків у висоту Ярослави Магучіх, який є майстром спорту, але оскільки не має вищої фізкультурної освіти, не може бути оформлений офіційно тренером», — зазначив Георгій Мазурашу.

Також Георгій Мазурашу навів чимало прикладів, коли тренери досягали великих успіхів, не маючи спеціальної освіти в галузі фізичної культури та спорту:

«Одним із найвідоміших таких прикладів є Валерій Лобановський, легендарний футбольний наставник, який здобув популярність не тільки в Україні, а й за її межами. Він почав навчання в Київському політехнічному інституті, тож його заняття футболом часто переривалися, і в результаті Лобановський сам вирішив припинити навчання. Однак це не завадило йому здобути вищу освіту в Одеському політехнічному інституті, і відсутність спеціалізованої фізкультурної освіти не стало перешкодою для його кар’єри як тренера.

Я також знаю подібні приклади з власного досвіду роботи у сфері фізичної культури і спорту на Буковині. Наприклад, Георгій Істратій, один із провідних тренерів з легкої атлетики, який готував спортсменів, що здобували призові місця на республіканських та всесоюзних змаганнях і виступали в збірних командах СРСР та України. Істратій закінчив філологічний інститут, і це не завадило йому досягти великих успіхів у своїй роботі. Один із рекордів України, встановлений його вихованцем Михайлом Пужняком на дистанції 3000 м у приміщенні серед юніорів, довгий час залишався неперевершеним, навіть після здобуття Незалежності.

Інший приклад — Володимир Лобунов, тренер з настільного тенісу, чиї вихованці здобували перемоги на національних змаганнях і виступали у складі збірної України. Валерія Степановська під його керівництвом вигравала юнацький чемпіонат Європи. Однак після введення вимоги про наявність вищої освіти в галузі фізичної культури та спорту для тренерів у 2008 році Лобунова, одного з провідних тренерів у регіоні, були змушені звільнити під час реорганізації, а повернути на роботу вже не було юридичної можливості.

І ще один приклад — Володимир Крушельницький, тренер з важкої атлетики та пауерліфтингу, чиї вихованці здобувають нагороди на міжнародних та національних змаганнях. Після успіху його вихованки Аліни Цікул на міжнародній арені йому запропонували посаду тренера з важкої атлетики, однак через вимогу мати вищу освіту з фізичної культури та спорту, введену в 2008 році, він не зміг оформити роботу на цій посаді».

Заступник міністра молоді та спорту Сергій Тимофеєв під час обговорення питання порядку денного ознайомив учасників круглого столу із пропозиціями Мінмолодьспорту щодо внесення змін до частини другої статті 49 Закону України «Про фізичну культуру і спорт», згідно з якими право проводити фізкультурно-оздоровчу та спортивну діяльність, фізкультурно-спортивну реабілітацію надається фахівцям, які мають вищу спеціальну освіту за спеціальністю «фізичне виховання і спорт», «фізична культура і спорт» та відповідну професійну кваліфікацію.

Особи, які мають вищу освіту за іншими спеціальностями та спортивне звання «майстер спорту України», «гросмейстер України», «майстер спорту України міжнародного класу» або «заслужений майстер спорту України», можуть бути призначені на посаду тренера з виду спорту строком на чотири роки і продовжувати працювати на відповідній посаді в подальшому після їхньої успішної атестації у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фізичної культури і спорту.

В обговоренні також взяли участь керівник експертної групи з питань фахової передвищої освіти директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки Ігор Балуба, в. о. ректора Національного університету фізичного виховання і спорту України Олександр Пижов, голова громадської організації «Всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство «Колос» Олександр Мендусь, ректор Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Ярослав Свищ, ректор Харківської державної академії фізичної культури Вячеслав Мулик, головний спеціаліст департаменту спорту вищих досягнень Міністерства молоді та спорту Леонід Мирський, державний тренер штатної команди національної збірної команди України з легкої атлетики Олексій Сердюченко, які також висловили свої пропозиції і зауваження до обговорюваного законопроєкту.

За наслідками розгляду питання порядку денного круглого столу учасники засідання рекомендували Комітету з питань молоді і спорту розглянути проєкт закону про внесення змін до статті 49 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо уточнення вимог до фахівців, які мають право здійснювати тренерську діяльність» (реєстр. № 11470) та за результатами розгляду підтримати його за основу, відобразивши у висновку Комітету пропозиції до законопроєкту, що мають бути внесені до законопроєкту під час його підготовки до другого читання.

Круглий стіл відбувся за підтримки Програми USAID «РАДА: наступне покоління».

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.