Послуга соціальної адаптації відкриває нові можливості для людей з інвалідністю, похилого віку та ВПО
Мінсоцполітики активно впроваджує послугу соціальної адаптації, спрямовану на підтримку вразливих груп населення, зокрема людей похилого віку, людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та інших громадян, які постраждали від війни.
Для цього за ініціативи Мінсоцполітики та за підтримки Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) у 2023 році було розпочато пілотний проєкт, спрямований на поширення послуги соцадаптації, який охопив 10 територіальних громад. Уже у 2024 році проєкт розширили на 26 громад у Дніпропетровській, Полтавській, Миколаївській, Харківській, Сумській, Чернігівській і Чернівецькій областях. У цих громадах було створено простори соціальної адаптації — більшість на базі територіальних центрів соціального обслуговування. Місцеві фахівці пройшли навчання для якісного надання послуг соціальної адаптації. А саме:
- допомагають проаналізувати життєву ситуацію, визначити основні проблеми та шляхи їх вирішення;
- надають психологічну допомогу;
- навчають соціальних навичок та умінь;
- допомагають у зміцненні або відновленні родинних зв’язків;
- сприяють зайнятості та участі в клубах за інтересами тощо.
За результатами пілотного проєкту Мінсоцполітики розробило зміни до державного стандарту послуги соціальної адаптації, незабаром цей документ буде викладений у новій редакції.
Також на основі практичного досвіду впровадження послуги у пілотних громадах Міністерство напрацювало відповідні методичні рекомендації, які планується поширити в усіх територіальних громадах України.
Крім того, за результатами проєкту організували не лише простори, а й у деяких територіальних громадах змінили структуру місцевого виконавчого органу (створено структурний підрозділ з питань соціального захисту населення), утворили надавача соціальних послуг або збільшено чисельність його штату, переглянули або змінили програми соціально-економічного розвитку територіальної громади в частині інвестицій у розвиток соціальних послуг.
Наразі мешканці територіальних громад, які долучилися до пілотного проєкту, мають якісний, зручний і комфортний сервіс, спрямований на вирішення їхніх складних життєвих обставин.
Нагадаємо, послуга соціальної адаптації є складовою плану реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Стратегія спрямована на створення доступного середовища для всіх громадян, особливо вразливих груп. Розбудова системи просторів соціальної підтримки по всій Україні сприятиме соціальній інтеграції та розширенню можливостей людей у громадах.
Як ветеранам отримати безоплатні послуги з відновлення зору
У межах меморандуму Міністерства у справах ветеранів України із МБФ «Сприяння розвитку медицини» реалізується проєкт «Повернемо зір Захисникам та Захисницям». Він надає можливість ветеранам, що втратили зір під час виконання бойових завдань або відчули його значне погіршення після повернення до цивільного життя, безплатно отримати комплексну діагностику та сучасне лікування.
Така можливість є у Києві, Чернігові та Житомирі. Географію закладів-учасників проєкту надалі планують розширити, тому запрошуємо до співпраці офтальмологічні клініки з різних міст України.
За понад три місяці з початку реалізації проєкту допомогу вже отримали 368 осіб.
Проведено:
- 281 діагностику без подальшого оперативного лікування;
- 46 операцій із заміни кришталика;
- 41 лазерну корекцію зору та інші види оперативного втручання.
Перелік можливих безплатних послуг:
- повне офтальмологічне обстеження;
- оперативне та лазерне лікування захворювань очей;
- лікування рубцевих змін обличчя.
Скористатися послугами можуть:
- учасники бойових дій;
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- комісовані з військової служби за станом здоров’я, але ще не отримали відповідного посвідчення (першочергово комісовані через захворювання та травми очей).
Як отримати послуги:
Записатися на безоплатне офтальмологічне обстеження можна за телефонами:
Київ та Чернігів: +38 0462 90 90 90
Житомир: +38 098 211 27 27
«Повернемо зір Захисникам та Захисницям» — спільний проєкт Міністерства у справах ветеранів України, МБФ «Сприяння розвитку медицини» та клініки «Мікрохірургія ока Василя Шевчика».
Як подати заяву на отримання соціальних послуг
Більше не потрібно відвідувати органи соціального захисту чи ЦНАПи у громаді — подати заяву на отримання соціальних послуг стало ще зручніше.
Тепер це можна зробити онлайн через Соціальний портал Мінсоцполітики: https://soc.gov.ua/
Крім того, на порталі є можливість повідомити про осіб або сім’ї, які потребують соціальної підтримки, а також відстежувати статус звернень в особистому кабінеті.
Це дає змогу фахівцям швидше опрацьовувати заяви, адже всі необхідні документи одразу завантажуються до єдиної системи, що значно підвищує ефективність надання допомоги.
Соціальні послуги — лише перший етап розвитку платформи. Незабаром тут з’явиться нова функція для подачі заяв на призначення соціальної допомоги. Покроковий алгоритм подачі заяв уже в інфографіці.
«Власна справа»: молодь отримала перші 10 грантів на започаткування бізнесу
10 українців віком до 25 років стали першими переможцями молодіжної складової грантової програми «Власна справа» та отримають півтора мільйона гривень на старт свого бізнесу. За підсумками 21-ї хвилі програми визначено 443 переможці, які отримають гранти на 107 мільйонів гривень.
«Маємо 10 перших переможців грантової програми «Власна справа» серед молоді. За підтримки держави вони зможуть започаткувати свій бізнес та реалізуватися у підприємництві. Зокрема, молоді підприємці планують займатися виробництвом одягу й аксесуарів, кондитерських виробів, торгівлею меблів і товарів для дому, відкрити манікюрний кабінет, фітнес-центр.
Загалом за понад два роки дії грантової програми її переможцями стали вже майже 21 тисяча українців. У розвиток їхнього бізнесу держава інвестує 5 мільярдів гривень. Це тисячі малих та середніх підприємств, які працюють, створюють робочі місця, сплачують податки, зміцнюють економіку», — зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Серед отримувачів мікрогрантів 21-ї хвилі — 58% жінок, 34% чоловіків та 8% юридичних осіб. 75% з них мають вищу освіту. Найбільше грантоотримувачів із Львівської (47), Харківської (35), Київської (35), Вінницької (29) областей, а також Києва (39). Переважна більшість грантоотримувачів планують витратити кошти мікрогранту на придбання обладнання, необхідного для ведення бізнесу.
Найпопулярнішими сферами, в яких працюватимуть переможці 21-ї хвилі, є:
- оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів — 157 осіб;
- тимчасове розміщування й організація харчування — 65 осіб;
- переробна промисловість — 61 особа;
- надання інших видів послуг — 46 осіб.
Нагадаємо, за грантовою програмою «Власна справа» українці можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тисяч гривень. Отримати мікрогрант може як діючий підприємець, так і людина без досвіду такої діяльності. Для отримання гранту понад 75 тисяч гривень обов’язковою умовою надання коштів є створення 1-2 робочих місць залежно від суми гранту. Українці віком до 25 років можуть отримати грант розміром до 150 тисяч гривень із зобов’язанням зареєструватись як ФОП, вимога створити робочі місця для них не обов’язкова.
Кошти гранту можна витратити на придбання або лізинг обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду приміщення. Заявки на отримання гранту подаються через портал Дія разом із бізнес-планом. Адмініструє програму Державна служба зайнятості.
Інформацію щодо отримання гранту за програмою «Власна справа» можна знайти на сайті програми.
Урядовий проєкт єРобота є однією зі складових політики «Зроблено в Україні» та включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності та створення робочих місць. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів для ветеранів та другого з їх подружжя, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства. Подача заявки на всі напрями програми єРобота здійснюється через портал Дія.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.