Держбюджет-2025: Видатки на ветеранську політику встановлено на рівні 10,7 млрд грн
Про це йдеться у проєкті закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік», який Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому.
Зокрема, на заходи з підтримки та допомоги ветеранам війни, членам їхніх сімей та членам родин загиблих закладено 2,19 млрд грн.
300 млн грн — на розвиток та підтримку ветеранського підприємництва, зокрема, через фінансові програми Українського ветеранського фонду Мінветеранів.
Також встановлюються субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам:
- на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни і демобілізованих осіб — на рівні 2,93 млрд грн;
- на реалізацію публічного інвестиційного проєкту із виплати грошової компенсації за отримання жилих приміщень для осіб з інвалідністю внаслідок війни
І-ІІ групи, які потребують поліпшення житлових умов — 3,97 млрд грн;
- на реалізацію публічного інвестиційного проєкту із розвитку ветеранських просторів — 450 млн грн.
Крім того, Міністерство у справах ветеранів України в координації з іншими державними органами буде реалізовувати спільні програми, що спрямовані на задоволення потреб ветеранів та ветеранок.
Також активно буде залучатися міжнародна технічна допомога як додаткове джерело для реалізації позабюджетних проєктів у межах ветеранської політики.
«Бюджет Мінветеранів на 2025 рік спрямований на реалізацію державної ветеранської політики, в центрі якої — вирішення ключових проблем і потреб ветеранів, членів їхніх сімей та родин загиблих. Один із ключових пріоритетів на наступний рік — відновлення фізичного і ментального здоров’я. Зокрема, разом з МОЗ та НСЗУ запроваджуємо додаткову оплату для сімейних лікарів за декларації, укладені з ветеранами. Особлива увага — професійній адаптації та економічній незалежності ветеранів та ветеранок. Уже зараз у співпраці із найбільшими роботодавцями країни закладаємо підвалини нових спільних проєктів, які будуть реалізовані в 2025 році», — наголосила міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова.
В Україні запроваджується Система обліку немайнової шкоди, завданої українцям війною
Верховна Рада України ухвалила законопроєкт «Про облік інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України».
Ця законодавча ініціатива запроваджує Систему обліку немайнової шкоди — важливий інструмент для фіксації випадків втрати життя, здоров’я, родини, вимушеного переселення чи позбавлення доступу до освіти та медицини через війну. Він також регулює створення та роботу Реєстру даних про дітей, депортованих або примусово переміщених через збройну агресію рф проти України.
Україна переживає безпрецедентну агресію, яка завдала шкоди мільйонам громадян: загиблим і їхнім сім’ям, людям, котрі отримали інвалідність через воєнні дії, вимушеним переселенцям, дітям, які втратили батьків, та тим, хто зазнав насильства. У таких умовах надзвичайно важливо, щоб підтримка постраждалих розпочиналася одразу після фіксації інформації про них. Для цього державна політика повинна бути спрямована на оперативне виявлення постраждалих, оцінку їхніх потреб і забезпечення належної соціальної підтримки, допомоги та реабілітації.
З цією метою Мінсоцполітики впроваджує Систему обліку інформації про шкоду, основними напрямками роботи якої є:
- облік людей, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії російської федерації проти України;
- збір, консолідація інформації щодо постраждалих громадян та подальша допомога їм у верифікації даних щодо завданої шкоди;
- облік видатків державного та місцевих бюджетів, бюджетів соціальних фондів, пов’язаних з наданням допомоги та підтримки громадянам, які постраждали внаслідок війни.
Ключовим принципом змін є забезпечення обмінів між різними державними реєстрами та базами даних для полегшення збору інформації та мінімального бюрократичного навантаження на постраждалу особу.
Це дасть змогу максимально оперативно фіксувати завдану шкоду. В подальшому також планується запровадження можливості подання людиною повідомлення про завдану їй шкоду через Дію та ЦНАПи. У перспективі кожна постраждала особа матиме змогу через єдине вікно отримати повне досьє про завдану шкоду та доступні їй види підтримки.
Система обліку інформації про шкоду є тільки першим інструментом для побудови ефективної системи підтримки громадян, особистим немайновим правам яких завдано шкоди. Наступним кроком стане розробка та ухвалення комплексного закону про заходи з підтримки постраждалих, підготовку якого Мінсоцполітики уже розпочало. Впровадження Системи обліку дасть змогу потім побудувати ефективну систему підтримки постраждалих.
Прийняття законопроєкту стало можливим завдяки активній співпраці Уряду, Парламенту, Офісу Президента, міжнародних організацій та громадськості.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.