Відкриваючи Конференцію, Руслан Стефанчук подякував гостям за мужність, наголосивши, що їхній приїзд до Києва під час війни є важливим проявом підтримки України в її боротьбі за незалежність.

Своєю чергою представники парламентів країн Латинської Америки та Карибського басейну висловили солідарність з українським народом, підтримку територіальної цілісності й суверенітету України і засудження російської агресії.

Голова Сенату Національних Зборів Белізу Каролін Анн Тренч-Сандіфорд у своєму виступі наголосила на необхідності дотримання норм міжнародного права, засудивши неспровоковану агресію росії проти України. Вона назвала дії росії, включно з окупацією українських територій, кричущим порушенням Статуту ООН і принципів міжнародної безпеки. Вона підкреслила, що

Беліз підтримує резолюцію ООН від 2 березня 2022 року, яка засуджує дії агресора та закликає до мирного врегулювання конфлікту.
Окремо Каролін Анн Тренч-Сандіфорд акцентувала на необхідності негайного припинення вогню, виведення російських військ з території України та відновлення її міжнародно визнаних кордонів. Голова Сенату Парламенту Белізу висловила глибоке занепокоєння й гуманітарними наслідками війни, зокрема насильством, якого зазнають жінки і діти, та ядерними загрозами від росії.

Вона підкреслила важливість безпечного функціонування українських морських коридорів для перевезення зерна, а також закликала до звільнення всіх незаконно утримуваних росією українців та повернення українських дітей на батьківщину. Голова Сенату Національних Зборів Белізу висловила сподівання на мирне вирішення конфлікту шляхом переговорів і зазначила, що її країна залишатиметься активним прихильником міжнародного права та миру.

Член делегації Аргентини в Парламентській асамблеї МЕРКОСУР Іван Езекіель Дюбойс Падроне висловив рішучу підтримку України, засудивши російську агресію як порушення її суверенітету та територіальної цілісності. Він наголосив, що вторгнення в Україну є нападом не лише на одну країну, а й на всі демократії світу, назвавши це актом імперіалізму та порушенням людських цінностей. Делегація Аргентини підтвердила свою солідарність з Україною та її народом.

Сенаторка Федерального Сенату Національного Конгресу Бразилії Дамарес Регіна Алвес наголосила на засудженні Бразилією російської агресії проти України та насильства з боку агресора. Вона підкреслила, що народ Бразилії рішуче підтримує Україну та схвалює Формулу миру, представлену Президентом України. Також було відзначено тісний зв’язок між нашими країнами, адже Бразилія є домом для понад мільйона українських емігрантів, які є важливою частиною суспільства країни.

Сенатор Національного конгресу Республіки Чилі, голова групи дружби з Україною в Сенаті Чилі Хосе Мануель Ісмаель Едвардс Сільва підкреслив важливість повернення українських дітей, повного виведення російських військ з території України та ізоляції російської федерації на міжнародному рівні. Він також висловив повну підтримку Формули миру Президента України Володимира Зеленського.

Колумбійська делегація презентувала резолюцію про створення міжпарламентської групи дружби між Україною та Колумбією. Сенатор Конгресу Республіки Колумбія Хосе Луїс Перес Оюела наголосив на важливості захисту територіальної цілісності України та підтримки справедливого миру, який дозволить економічний і соціальний розвиток країни.

Депутат Палати депутатів Генерального Конгресу Мексиканських Сполучених Штатів Маріана Гвадалупе Хіменес Замора наголосила, що «кожне втрачене життя в Україні є раною для всього світу, а зруйновані домівки та страждання дітей — болем для латино-американських народів». Вона підкреслила, що нейтральність у цьому конфлікті є неприйнятною, оскільки це боротьба між свободою та тиранією. Мексиканська делегація висловила готовність підтримати Україну в її післявоєнній відбудові, сприяючи відновленню шкіл, лікарень, інфраструктури та економіки.

Один з ініціаторів організації Конференції заступник голови Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Арсеній Пушкаренко подякував гостям за такий важливий акт солідарності, як візит до України, за мужність та підтримку українського народу.

Він представив проєкт Комюніке парламентської Конференції «Україна — держави Латинської Америки і Карибського басейну: співробітництво заради майбутнього».

Заступник голови Комітету підкреслив важливість роботи з державами Глобального Півдня, особливо з країнами Латинської Америки та Карибського басейну. За його словами, ці регіони є стратегічно важливими для України як у політичному, так і в економічному контексті. Парламентарій звернув увагу на те, що відсутність достатньої кількості інформації про події в Україні створює можливості для російської пропаганди.

Він також акцентував на тому, що перша в історії парламентська конференція України та держав Латинської Америки і Карибського басейну є системним кроком для зміцнення відносин. Окремо Арсеній Пушкаренко відзначив, що держави регіону, попри певні економічні зв’язки з росією, послідовно підтримують Україну у всіх ключових резолюціях ООН, пов’язаних із захистом її суверенітету та територіальної цілісності.

Парламентарій наголосив, що Конференція стала не лише майданчиком для поглиблення міжпарламентської співпраці, а й першою ланкою у формуванні нової сторінки відносин між Україною та державами Глобального Півдня.

Своєю чергою голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко наголосив на історичності заходу.

«Це свідчення солідарності та підтримки України з боку народів Латинської Америки в її боротьбі з російською агресією. Представники парламентів регіону висловилися за справедливий мир на основі Формули миру Президента Зеленського, принципів міжнародного права та на основі статуту Організації Об’єднаних Націй», — зазначив він.

Голова Комітету також акцентував на важливості Комюніке, в якому враховано всі ключові аспекти співпраці та підтримки України. За його словами, документ є морально-політичним виразом позиції парламентаріїв регіону, які прагнуть допомогти Україні наблизити справедливий мир.

«Парламентарії виступають не лише від свого імені, а й як представники своїх народів. Їхня підтримка є надзвичайно важливою для України», — підкреслив Олександр Мережко.

Він також наголосив, що Конференція продемонструвала дуже чітку позицію країн Латинської Америки, зокрема їхніх парламентаріїв, спрямовану на те, щоб підтримати Україну і зробити все, щоб зупинити російську агресію.

Після обговорення учасники конференції ухвалили Комюніке парламентської Конференції «Україна — держави Латинської Америки і Карибського басейну: співробітництво заради майбутнього».

Довідково

Участь у конференції взяли представники парламентів 13 країн Латинської Америки та Карибського басейну і посольств цих країн:

Аргентинська Республіка

Іван Езекіель ДЮБОЙС ПАДРОНЕ — член делегації Аргентини в парламентській асамблеї економічного союзу МЕРКОСУР — РARLASUR, Радник Президента Аргентини.

Елена Летісія Тереса МІКУСІНСКІ — Надзвичайний і Повноважний Посол Аргентини в Україні.

Беліз

Каролін Анн ТРЕНЧ-САНДІФОРД — Голова Сенату Національних зборів Белізу («Народна об’єднана партія» (People’s United Party (PUP).

Колле Емануел МОНТЕЙО — Заступник Голови Сенату Національних зборів Белізу («Народна об’єднана партія» (People’s United Party (PUP).

Ізабель Гвадалупе БЕННЕТТ МУДІ — Сенаторка Національних зборів Белізу («Народна об’єднана партія» (People’s United Party (PUP).

Густаво Роландо МОНТЕРО — Почесний консул України в Белізі.

Федеративна Республіка Бразилія

Дамарес Регіна АЛВЕС Сенаторка Федерального Сенату Національного Конгресу Бразилії (партія «Республіканці»).

Магно ПЕРЕЙРА МАЛЬТА — Сенатор Федерального Сенату Національного Конгресу Бразилії (Ліберальна партія).

Сержіо Фернандо МОРО — Сенатор Федерального Сенату Національного Конгресу Бразилії (партія «Союз Бразилія»).

Пауло Франсіско МУНЇЗ БІЛИНСЬКІ — Депутат Палати депутатів Національного Конгресу Бразилії (Ліберальна партія).

Рафаель де МЕЛО ВІДАЛ — Надзвичайний і Повноважний Посол Бразилії в Україні.

Республіка Чилі

Хосе Мануель Ісмаель ЕДВАРДС СІЛЬВА — Сенатор Національного конгресу Республіки Чилі, Голова Групи дружби з Україною в Сенаті Чилі, (політична партія «Partido Social Cristiano» (Соціал-християнська партія).

Карлос Ігнасіо КУШЕЛЬ СІЛЬВА — Сенатор Національного конгресу Республіки Чилі (політична партія «Renovacion Nacional» (партія «Національне відродження»).

Алексіс Едгардо СЕПУЛЬВЕДА СОТО — Депутат Палати депутатів Національного конгресу Республіки Чилі (Радикальна партія (Partido Radical de Chile), Голова Групи дружби з Україною в Палаті депутатів Чилі

Республіка Колумбія

Герман Альсідес БЛАНКО АЛЬВАРЕС — Сенатор Конгресу Республіки Колумбія (політична партія «Conservador» (Консерватори).

Хосе Луїс ПЕРЕС ОЮЕЛА — Сенатор Конгресу Республіки Колумбії (політична партія «Cambio Radical» (Партія радикальних змін).

Хорхе Енріке БЕНЕДЕТТІ МАРТЕЛО — Сенатор Конгресу Республіки Колумбії (політична партія «Cambio Radical» (Партія радикальних змін).

Андрес Феліпе ХІМЕНЕС ВАРГАС — Сенатор Конгресу Республіки Колумбія, (політична партія «Conservador» (Консерватори).

Альваро Хенрі МОНЕДЕРО РІВЕРА — Депутат Палати представників Конгресу Республіки Колумбія (Ліберальна партія).

Домініканська Республіка

Намібія Ангола ДІД’Є ОГАНДО — Депутат Палати депутатів Національного конгресу Домініканської Республіки («Сучасна революційна партія Домініканської Республіки»), депутат Центральноамериканського парламенту (ПАРЛАСЕН).

Емануель Хосе ПОЛАНКО ТОРІБІО — Депутат Палати депутатів Національного конгресу Домініканської Республіки («Сучасна революційна партія Домініканської Республіки»), депутат Центральноамериканського парламенту (ПАРЛАСЕН).

Республіка Гватемала

Байрон Бладіміро РОДРІГЕС ПАЛАСІО — Депутат Конгресу Республіки Гватемала (блок «TODOS»), Президент парламентської групи дружби «Гватемала — Україна».

Хектор Адольфо АЛДАНА РЕЙЄС — Депутат Конгресу Республіки Гватемала (партія «VAMOS»).

Віктор Альфредо ВАЛЄНСУЕЛА АРГУЕТА — Депутат Конгресу Республіки Гватемала (партія «VAMOS»).

Луїс Альберто РОДРІГЕС РЕЙЄС — Депутат Конгресу Республіки Гватемала (партія «VAMOS»).

Хосе Саломон ХЕРРЕРА ФУНЕС — Депутат Центральноамериканського парламенту (ПАРЛАСЕН).

Стюарт Ромео ВІЛЛАТОРО ПЕРДОМО — Депутат Центральноамериканського парламенту (ПАРЛАСЕН).

Республіка Гондурас

Родіміро ЗЕЛАЙА КОРТЕС — Депутат Центральноамериканського парламенту (ПАРЛАСЕН).

Сезар Октавіо ЕЛВІР ПРІЄТО — Кандидат у почесні консули України в Гондурасі.

Мексиканські Сполучені Штати

Алонсо де Хесус ВАСКЕС ХІМЕНЕС — Депутат Палати депутатів Генерального Конгресу Мексиканських Сполучених Штатів (партія PAN (Партія національної дії).

Сільвія Патрісіа ХІМЕНЕС ДЕЛЬГАДО — Депутат Палати депутатів Генерального Конгресу Мексиканських Сполучених Штатів (партія PAN (Партія національної дії).

Маріана Гвадалупе ХІМЕНЕС ЗАМОРА — Депутат Палати депутатів Генерального Конгресу Мексиканських Сполучених Штатів (партія PAN (Партія національної дії).

Ауденсіо Контрерас ГОНСАЛЕС — Надзвичайний і Повноважний Посол Мексиканських Сполучених Штатів в Україні.

Республіка Панама

Хосе Нарцісо РАМОС РЕЙЄС — Депутат Центральноамериканського парламенту (ПАРЛАСЕН).

Ніколас Єрі ВУКЕЛІЯ ДЮК — Почесний консул України в Республіці Панама.

Республіка Перу

Джакомо Джорджіо КАНЕПА ДЕКЛЕРК — Представник політичної партії «Accion Popular» (Популярні дії), Радник Конгресу Республіки Перу.

Республіка Ель-Сальвадор

Дональд Рікардо КАЛЬДЕРОН ЛАМ — Депутат Центральноамериканського парламенту (ПАРЛАСЕН).

Давід Ернесто РЕЙЄС МОЛІНА — Депутат Центральноамериканського парламенту (ПАРЛАСЕН) (з обмеженими можливостями).

Республіка Еквадор

Артуро Гонсало Антоніо ГРІФФІН БАРРОС — Почесний консул України в Республіці Еквадор.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.