На міжнародному економічному форумі, який відбувся у Черкасах, заступник голови Комітету Дмитро Кисилевський представив поточний стан реалізації політики розвитку українських виробників «Зроблено в Україні», яка об’єднує програми та проєкти із загальним обсягом державного фінансування 45 млрд грн у поточному році.
«Програми, які входять у «Зроблено в Україні», реалізуються Міністерством економіки України. Законодавчою основою для низки з них є закони, розроблені мною і колегами по Комітету з питань економічного розвитку. Інформую про головне», — розповідає Дмитро Кисилевський.
«Політика локалізації при публічних закупівлях. З 2025 року поріг локалізації на тендерах органів влади, державних компаній та громад при закупівлі продукції машинобудування — 25%. Готуємо розширення локалізації на додаткові товари.
Програма 25% компенсації на українську сільгосптехніку. У цій програмі вже беруть участь 138 підприємств та 11745 найменувань техніки. Результат: придбано понад 4000 одиниць техніки та обладнання українського виробництва на 2,6 млрд грн.
15% компенсації на придбання української техніки. Програму запустили у жовтні 2024 року. Вона поширюється на енергообладнання, ліфти, колісну, будівельну та спецтехніку, міський транспорт.
Програма «Шкільний автобус». Результат 2024 року: придбано 402 автобуси на 1,38 млрд грн.
Програма єОселя. Завдяки цій програмі держава формує попит на будівельні матеріали та роботи. Заплановані зміни: перехід на первинний ринок у грудні, зниження першого внеску для молоді до 10%, можливість брати іпотеку родичам ВПО.
Програма «Національний кешбек». Випущено 4,5 млн карток, на які держава нараховує 10% від суми придбаного українського товару. 1,6 тисячі виробників приєднались до програми, зареєстрували 336 одиниць українських товарів.
Програма доступних кредитів «5-7-9». У 2025 році обсяг фінансування програми: 18 млрд грн. Програма буде поступово переорієнтовуватися на інвестиційні цілі.
Гранти до 8 млн грн на розвиток переробних підприємств. Уряд спростив умови отримання гранту: тепер потрібно створити не менше 5 робочих місць.
Страхування інвестицій від воєнних ризиків. Експортно-кредитне агентство (ЕКА) почало страхувати інвестиційні кредити українських підприємств від воєнних ризиків. Уже видані дві страховки. Також ця послуга доступна в міжнародних агенціях MIGA й DFC.
Підтримка проєктів зі значними інвестиціями. Уряд схвалив підписання перших інвестиційних договорів з компаніями, які інвестують понад 12 млн євро. Першим проєктом став завод з глибокої переробки сої компанії «Астарта».
Індустріальні парки. 25 заводів уже побудовані та будуються в українських індустріальних парках. Уряд вперше в історії України підтримав 28 проєктів розвитку інфраструктури в 12 парках на загальну суму понад 1 млрд грн.
Підтримка несировинного експорту. Розблокований морський коридор продовжує працювати, завдяки йому відновився морський експорт, у т. ч. контейнерний.
Продовження безмитного доступу українських товарів до експортних ринків. Уряд веде успішні переговори щодо безмитної торгівлі з Євросоюзом, Канадою, Великобританією та іншими країнами.
Розбудова мережі офісів «Зроблено в Україні». Мережа офісів здійснює консультування мікро- та малого бізнесу щодо програм державної підтримки.
Стратегічна довгострокова мета політики «Зроблено в Україні»: збільшення стійкості української економіки, нарощення частки переробної промисловості у ВВП та подолання бідності. А в умовах війни: підтримати підприємства, які часто залишаються для людей останніми острівцями нормальності й передбачуваності за нинішніх непростих обставин.
Попри війну маємо створити умови, за яких в Україні буде зручно і вигідно виробляти, інвестувати у створення нових виробництв та експортувати несировинні товари.
Промислова країна завжди переможе сировинну».
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.
Фото rada.gov.ua.