28-30 листопада цього року відбулася одинадцята зустріч у форматі «Діалогів Жана Моне» за мир і демократію, участь у якій взяли керівництво Верховної Ради України, голови та делеговані представники депутатських фракцій і груп Верховної Ради України дев’ятого скликання.
Відкриваючи 11-й раунд «Діалогів Жана Моне», Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зазначив, що навіть у часи війни Україна продовжує свій рух до Європейського Союзу.
«Попри війну, що триває, ми все ж маємо й позитивні новини — 25 червня в Люксембурзі відбулась перша Міжурядова Конференція між Україною та ЄС, яка відкрила практичний етап наших перемовин про вступ України до ЄС», — зазначив Руслан Стефанчук.
Він також наголосив, що одразу після цього розпочався процес скринінгу, і перші двосторонні зустрічі було проведено вже у липні цього року — і відтоді цей процес триває дуже активно. «Протягом осені народні депутати та представники Апарату брали участь у скринінгових зустрічах за різними переговорними розділами», — додав він.
Спікер українського Парламенту також зазначив, що сьогодні реформа українського парламентаризму є невід’ємною частиною руху України до повноправного членства в Європейському Союзі та за результатами скринінгу за розділом Функціонування демократичних інституцій, Верховна Рада України спільно з Урядом та іншими органами державної влади розробляє Дорожню карту, яка визначить наші подальші кроки з приведення українського законодавства у відповідність до права ЄС.
Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко акцентував на важливості напрацювань у форматі «Діалогів Жана Моне»:
«Багато з того, що ми обговорюємо в цьому форматі, потім трансформується в реальні дії та результати. Зокрема, участь Парламенту в переговорному процесі щодо вступу нашої держави в ЄС. Партнери відзначають це як унікальний кейс», — зазначив Перший віцеспікер.
Він також зауважив, що питання перенесення Центру формування політик до Кабінету Міністрів України поступово реалізується, а кількість ухвалених законопроєктів, ініційованих і зареєстрованих Урядом, зростає. «Працюємо також над взаємодією між Парламентом та Урядом щодо побудови ефективного постзаконодавчого контролю. Також дякуємо партнерам за спільну роботу у напрямі розвитку українського парламентаризму», — додав Олександр Корнієнко.
Як зазначила Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк, «Діалоги Жана Моне» передусім дають можливість обговорити нагальні внутрішні питання роботи Верховної Ради. І це дає свій результат.
«Завдяки Діалогам ми, зокрема, досягли більшої відкритості Ради — згоди щодо допуску журналістів до парламенту, парламентської дипломатії, поновлення контрольної функції Верховної Ради в частині відновлення години запитань до Уряду. Це важливі рішення для посилення парламентської демократії, адже вони також враховують рекомендації Єврокомісії на шляху до вступу України в ЄС», — підкреслила Віцеспікерка.
Серед важливих підсумків 11-го раунду Діалогів, за словами Олени Кондратюк, є відкритість роботи комітетів. «Ми домовились прийняти закон про відкритість засідань комітетів та їх онлайн-трансляцію. Ще одна важлива спільна домовленість розробити і прийняти законодавство про опозицію», — додала вона.
Своєю чергою спів фасилітатор «Діалогу Жана Моне», колишній Президент Європейського Парламенту Пет Кокс підкреслив важливість відданості Верховної Ради України демократичним реформам.
«Я аплодую відданості керівництва Верховної Ради України, разом із лідерами фракцій і груп, прагненню забезпечити безперервну реалізацію програми демократичних реформ — передусім для самої України, але також як важливий крок на шляху до вступу в Європейський Союз. Наш 11-й «Діалог Жана Моне» у Львові є ще одним кроком у реагуванні на сьогоднішні потреби та в передбаченні майбутніх викликів», — зазначив він.
За результатами зустрічі учасники підписали відповідні висновки, які відображають досягнуті на 11-й зустрічі «Діалогів Жана Моне» домовленості.
Захід організовано за участю Європейського Парламенту та Національного демократичного інституту (NDI) за фінансової підтримки Агентства США з Міжнародного розвитку (USAID).
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.