Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко взяв участь у Форумі «Міжнародний день боротьби з корупцією. Від Євромайдану до Євроінтеграції», виступивши під час панельної дискусії на тему: «Антикорупційні реформи та антикорупційний мейнстримінг в дії: Об’єднання зусиль для досягнення результату».
За словами Першого віцеспікера, відсутність 10 років тому антикорупційної політики в державі стала однією з причин Революції Гідності.
«Тоді з корупцією не боролися, її очолювали. У 2014 році не існувало ні НАБУ, ні НАЗК, ні САП. Після Майдану країна ухвалила фундаментальне рішення — будувати нове суспільство. І останні десять років цим займаємося разом з українцями, громадськими організаціями, партнерами», — зазначив Олександр Корнієнко.
За його словами, однією з ключових перемог на сьогодні є створення антикорупційної інфраструктури. «Парламент це робив та ухвалював необхідні законопроєкти. Бачимо, що інституції функціонують та дієві, мають гарантії незалежності та розвитку», — наголосив Перший заступник Голови Верховної Ради України.
За словами Першого віцеспікера, ще до початку повномасштабного вторгнення український Парламент прийняв антикорупційну стратегію, що стала антикорупційною програмою уряду. «Головний сенс документа в тому, що цей напрям роботи стосується не лише кількох органів влади, а всієї країни. Інтеграція таких практик має бути повсюдно, не тільки в державній сфері, а й, зокрема, в бізнесі, суспільних відносинах, судовій владі», — сказав Олександр Корнієнко.
Учасники Форуму обговорили державну антикорупційну політику як складову євроінтеграційного шляху України, відзначивши, зокрема, підвищення прозорості в управлінні державними коштами. Зазначалося, що у боротьбі з коруп-
цією в країні вагому роль віді-грає діджиталізація процесів.
«У планах — «Дія» для держслужбовців, так званий «дія-офіс», який допоможе позбутися такого ганебного явища, як торгівля довідками, підписами, коли щось затримується або не допускається через те, що хтось користується владним механізмом. Також будемо розширювати перелік цифровізованих послуг», — повідомив Перший віцеспікер.
За словами Олександра Корнієнка, держава планує запровадити прозорий контроль за державними закупівлями, розподілом та використанням коштів партнерів і платників податків.
У рамках заходу повідомлялося, що Україна ініціювала реформи для сприяння доброчесності, зокрема в державному секторі, запровадивши конкурс-ний відбір на керівні посади в державних установах країни. Продовжуються реформи, що сприяють вступу України до Європейського Союзу, актуалізується антикорупційна політика в усіх секторах та на всіх рівнях урядування.
Уже цього тижня відбудеться засідання Робочої групи щодо боротьби з хабарництвом у міжнародних ділових операціях Організації економічного співробітництва та розвитку. «Україна ухвалила потрібні рішення для набуття членства в ній. Безпосередня участь у Робочій групі — істотний крок для вступу в саму Організацію», — повідомив Олександр Корнієнко, додавши, що відповідний порядок денний державної роботи — великий, перед владою стоїть низка завдань, «які виконуються, робиться все необхідне для прозорості, чесності та ефективності».
ДОВІДКОВО
За ініціативи Організації Об’єднаних Націй 9 грудня щорічно відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією.
Конвенція ООН проти корупції, підписана 9 грудня 2003 року, передбачає заходи із запобігання корупції, покарання винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з нею. Вона зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, а також схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи боротьби з цим негативним явищем.
Відповідно до Конвенції ООН проти корупції та Конвенції Ради Європи про кримінальну відповідальність за корупцію, термін «корупція» означає зло-
вживання державною владою для одержання вигоди в особистих цілях, в інтересах третіх осіб і груп, а також різні форми незаконного привласнення публічних коштів для приватного використання.
Наслідками цього негативного суспільного явища є підрив соціальної довіри, руйнація моралі та почуття справедливості в населення, посилення соціальної напруженості, зневіра в ефективності державної політики тощо.
Доброчесність, непідкупність, прозорість, підзвітність, добробут — це те до чого прагнуть всі цивілізовані країни.
Розв’язання проблеми корупції є одним із пріоритетів для українського суспільства, попри всі виклики, яких завдає сьогодні російська агресія на території нашої держави.
В Організації економічного співробітництва та розвитку ОЕСР високо оцінили досягнення України в антикорупційній політиці. Україна отримала високі оцінки від ОЕСР у п’яти сферах: антикорупційна політика, декларування активів, незалежність судової влади, спеціалізовані антикорупційні установи, відповідальність за корупційні правопорушення.
Єврокомісія також відзначила, що Україна досягла прогресу у сфері запобігання та боротьби з корупцією, зокрема, завдяки зміцненню антикорупційної інституційної бази, посиленню незалежності та інституційної спроможності САП, НАБУ й НАЗК, накопиченню досвіду досудового розслідування, судового розгляду та винесення судових рішень у справах про топкорупцію.
Про це йдеться у висновках та рекомендаціях Єврокомісії в межах щорічного «Пакета розширення».
«Україна має певний рівень підготовки у сфері запобігання та боротьби з корупцією. Вона досягла певного прогресу завдяки зміцненню антикорупційної інституційної бази та поступового набуття досвіду розслідування та ухвалення судових рішень у справах про корупцію на найвищому рівні», — зазначається в документі.
Розуміючи те, що в умовах війни корупційні прояви можуть негативно впливати на обороноздатність та економічний розвиток країни, протидія корупції набуває сьогодні особливого значення. І Україна крок за кроком за підтримки європейських союзників робить усе можливе і неможливе для подолання такого негативного явища, як корупція.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.