Порядок денний заходу містив три питання, щодо яких Офіс омбудсмана представив свої спостереження за результатами моніторингів (а це понад 600 візитів за 2024 рік) та статистичні дані.
«Те, що ми побачили, і викликало ініціативу зібратись у такому колі та обговорити, що насправді відбувається у закладах, де перебувають діти. Факти насилля, безпідставність видавання ліків, неналежні умови проживання, неналежно забезпечений освітній процес… На жаль, я можу трактувати, що ці порушення є системними», — сказав Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Модераторка засідання, заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук зазначила, що в Центрі захисту прав дитини Комітет збирається вже вдруге і цього разу об’єднав дотичних до захисту прав дітей експертів для того, щоб детально розглянути питання:
- 1) дотримання прав дітей в закладах інституційного до-гляду та виховання за кордоном: результати моніторингових візитів в умовах евакуації;
- 2) моніторинг прав дітей в релокованих закладах інституційного догляду та виховання: виявлені проблеми та
порушення;
- 3) права дітей в закладах інституційного догляду та виховання: системні порушення за результатами моніторингових візитів.
Матеріали Офісу Омбудсмана презентувала представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова.
Далі — дані з презентацій.
1). Результати моніторингових візитів в умовах евакуації: станом на 1.12.2024 в евакуації за кордоном перебувають 2249 дітей — вихованців закладів інституційного догляду. Найбільше в Польщі, Німеччині, Туреччині, Австрії, Італії, Румунії, Швейцарії.
Під час моніторингових візитів виявлено порушення:
- відсутність контролю за перебуванням евакуйованих дітей зі сторони уповноважених органів України;
- не вживаються заходи щодо влаштування дітей у сімейні форми виховання (відсутня взаємодія між ССД та керівниками закладів);
- факти фізичного насильства, психологічне насильство та знущання;
- відсутність супроводу дітей з особливими освітніми потребами та ін.
2). Моніторинг прав дітей у релокованих закладах інституційного догляду та виховання (кількість закладів, які релоковані в межах України, — 31, кількість дітей, релокованих у межах України, — 653) ви-
світлив ключові проблеми:
- належна підготовка до повернення з тимчасового переміщення (евакуації) закладів відповідальними органами не здійснюється;
- відсутність комунікації між ССД;
- відсутність узгодженості між ОВА щодо фінансування виплат для релокованих дітей та міжбюджетних трансферів;
- неналежні умови перебування та незабезпечення базових потреб дітей тощо.
3). Права дітей в закладах інституційного догляду та виховання: системні порушення за результатами моніторингових візитів.
За результатами моніторингових візитів окреслено системні порушення, про які говорять уже не перший рік, а саме — порушення прав дитини на гідні умови проживання, здорове та повноцінне харчування, життя та безпеку, медичне забезпечення та реабілітацію, зростання у сімейному середовищі та ін.
Щодо кожного підпункту Уповноважений озвучив пропозиції для розв’язання проблем та покращення ситуації, зокрема це рекомендації для Прем’єр-міністра України, Міністерства соціальної політики України, Офісу Генерального прокурора та Національної поліції України, Національної соціальної сервісної служби України.
«Тема засідання надважлива й болісна для мене і, я впевнена, для всіх тут присутніх, тому що ці порушення ми бачимо особисто, відвідуючи заклади. Я дякую Офісу Омбудсмана, що вкотре висвітлив ті жахливі факти перебування дітей в інституційних закладах», — наголосила голова підкомітету в справах сім’ї та дітей Тетяна Скрипка.
За її словами, крім рекомендацій, які лунали під час обговорення, треба акцентувати і на роботі з очільниками громад:
«Дитина проживає в громаді, й допоки не зміниться свідомість громад, органів місцевого самоврядування, допоки обласний рівень не буде збирати результативні постнаради після виявлених недоліків, які відпрацювала моніторингова група Офісу Уповноваженого, доти і буде такий супротив. І, на жаль, будуть виявляти порушення, як-от неправдиві діагнози в будинках малюка, які справді треба реформувати. На моє глибоке переконання, жодна інституція не дає любові, вона може дати якісну послугу, але не любов».
Заступник голови Комітету Павло Сушко підкреслив, що такі моніторинги повинні мати конкретні результати та охоплювати різні типи закладів, де перебувають діти, а не лише спеціальні заклади освіти. Депутат відреагував на вказану в презентації цифру — «89 797 дітей перебувають (навчаються) в закладах». Парламентарій зазначив, що апелювати і працювати треба насамперед з дітьми, що перебувають у таких закладах цілодобово. «Ця цифра містить недостовірні дані. В ній до статистики дітей, які потребують влаштування в сім’ї, додали також батьківських дітей, які навчаються в школі, де є пансіон, і щодня повертаються додому», — висловив думку Павло Сушко.
За підсумками розгляду питань Комітет звернеться до центральних органів виконавчої влади з рекомендаціями, спрямованими на забезпечення найкращих інтересів дитини.
Комітет дякує всім учасникам виїзного засідання. Разом із представникам органів влади і громадських організацій працюватимемо надалі з тим, щоб кожна дитина зростала в сімейному середовищі.
Крім того, на засіданні парламентарії схвалили План законопроєктної роботи на 2025 рік. Створили дві робочі групи: для напрацювання законопроєкту про українську жестову мову та законопроєкту про наставництво.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.