Для забезпечення реформування застарілої та корумпованої системи медико-соціальної експертизи Урядом на виконання відповідного Рішення РНБОУ було розроблено законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи за реєстр. № 12178, що передбачає перехід з 1 січня 2025 року від старої радянської системи встановлення інвалідності (МСЕК) до сучасної системи оцінювання повсякденного функціонування, яка базуватиметься на міжнародних стандартах.
Законопроєкт був прийнятий Верховною Радою України у першому читанні за основу.
Мета законопроєкту:
- запровадити новий підхід до медико-соціальної експертизи для дорослих;
- створити процес оцінювання повсякденного функціонування, що проводитиметься експертними командами на базі визначених закладів охорони здоров’я;
- запровадити нову термінологічну базу у цій сфері;
- визначити порядок, етапи та результати проведення оцінювання;
- забезпечити перехідний період, передбачивши чинність уже виданих документів медико-соціальної експертизи та визначивши порядок дій щодо справ, рішення за якими не ухвалено МСЕК;
- передбачити цифровізацію процесу проведення оцінювання шляхом запровадження Електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування;
- забезпечити електронну передачу рішень до соціальної сфери.
Важливим є те, що законопроєктом запроваджується декларування для усіх членів експертних команд та персональна відповідальність головних лікарів закладів охорони здоров’я, де проводитиметься оцінювання, за неналежну його організацію, а для лікарів — за внесення завідома неправдивих даних за результатами оцінювання.
Водночас прикінцевими положеннями законопроєкту доручається Уряду до 1 липня 2025 року розробити та подати до Верховної Ради проєкт закону, який з 1 липня 2026 року має впровадити в Україні механізм оцінювання функціонування особи, крім сфери охорони здоров’я, також і в інших сферах її життєдіяльності. Зокрема, соціальній, освітній, сфері зайнятості, сфері фізичної культури і спорту та, за потреби, в інших сферах. І така оцінка проводитиметься із використанням Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ), не скасовуючи статуси «особа з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю».
Голова Комітету Михайло Радуцький наголосив, що підготовлений до другого читання законопроєкт істотно доопрацьовано МОЗ спільно з народними депутатами, щоб визначити чіткі й прозорі механізми правового регулювання нової системи оцінювання, яка замінить чинну МСЕК.
До законопроєкту надійшло 504 поправки. 501 — від народних депутатів та 3 — від народних депутатів — членів Комітету.
За підсумками засідання Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроєкт за реєстр. № 12178 у другому читанні та в цілому як закон з урахуванням техніко-юридичних правок.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.