Ініціатором події традиційно виступив заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Тарас Тарасенко, який розпочав захід із Гімну і хвилини мовчання на честь загиблих Захисників та Захисниць України.
Також до вітального слова доєдналися перша леді України Олена Зеленська, Кирило Буданов — начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Метью Джонсон — радник з питань стабілізації ветеранів посольства США в Україні, Рана Ель-Худжейрі — старша радниця Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні, Евеліна Курілець — виконавча директорка Благодійного фонду «Разом для України», Девід Вомбл — заступник представника Міжнародної організації з міграції в Україні.
Форум було організовано Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Міжфракційним депутатським об’єднанням «Реабілітаційні сили України», Міністерством у справах ветеранів України, за підтримки Програми USAID «Рада: наступне покоління», Міжнародної організації з міграції, Програми розвитку ООН в Україні, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Львівської обласної військової адміністрації, iHUB,
ГО «Україна 2.0», Міжфракційним депутатським об’єднанням «VETERANS NOW», ГО «Правосвідомі», ГО «Мама Джейн».
Метою було презентувати дорожню карту розвитку ветеранської державної політики та побудувати платформу взаємодії між ветеранами, членами їхніх сімей, членами сімей загиблих, зниклих безвісті, осіб, які перебувають у полоні, громадами, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою України та міжнародними партнерами. Він об’єднав майже 500 учасників, серед яких учасники бойових дій, представники влади, громадських організацій, психологи та експерти в сфері ветеранської політики.
Такі заходи вже провели в Києві, на Волині, у Звягелі та Івано-Франківську. Львів став п’ятим містом, де відбувся форум, до того ж він є підсумковим у цьому році.
Форум проходив у форматі панельних дискусій, воркшопів та тематичних секцій. Учасники ділилися досвідом і найкращими практиками підтримки ветеранів. Опісля озвучені ідеї та досвід міст обіцяють упроваджувати на державному рівні.
Обговорили розвиток ветеранської політики в Україні та обмінялися кращими світовими практиками. Зокрема, в центрі уваги були такі теми, як захист прав ветеранів, їхня економічна незалежність, реабілітація, соціальна адаптація, підтримка сімей загиблих, зниклих безвісти і полонених.
Крім того, на форумі представили й обговорили Дорожню карту розвитку ветеранської політики на державному та місцевому рівнях. Вона окреслює пріоритети і кроки, які мають бути втілені для забезпечення належної підтримки ветеранів на всіх рівнях повернення їх до мирного життя.
Учасники також могли взяти участь у фестивалі IRON WARRIORS SPORT HUB Львів зі спортивними активностями для ветеранів.
Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-лейтенант Кирило Буданов у своєму виступі наголосив на важливості згуртованості для подолання наслідків війни, яка триває. Він підкреслив, що, хоча війна ще не завершена, українці повинні бути готовими ефективно справлятися з її викликами в майбутньому, та акцентував, що об’єднання — ключ до перемоги і що українці повинні залишатися єдиними як у період війни, так і в мирний час.
Отець Сергій Дмитрієв, ветеран російсько-української війни та капелан, висловив підтримку учасникам форуму, передав благословення та звернення Блаженнійшого Митрополита Епіфанія, яке стало важливою духовною підтримкою для ветеранів, їхніх родин та всіх присутніх на заході. Слова Його Блаженства надали надію, сили та віру в єдність нашої нації, особливо в цей складний час, коли війна принесла багато болю та викликів.
«Ветерани часто зіштовхуються з фізичними, психологічними та соціальними викликами після повернення до мирного життя. Допомогти їх подолати — моральний обов’язок кожного з нас. Це сприятиме їхній реінтеграції у суспільство, покращенню якості життя, а також зміцнюватиме соціальну єдність і довіру в країні», — вважає Ярослав Майборода, співзасновник та голова Благодійного фонду «Українська сила».
Міністр у справах ветеранів України Наталія Калмикова представила проєкт інформаційно-цифрової системи Міністерства у справах ветеранів в 2025—2026 роках.
Міський голова Львова
Андрій Садовий виступив на першій панелі Форуму «Ветерани — шлях додому», де розповів про досвід Львова у впровадженні ветеранських політик.
«Рівень медицини, який ми сьогодні вибудували в реабілітаційному центрі UNBROKEN (НЕЗЛАМНІ), — це надзвичайно складно в умовах нашої держави для муніципального органу. Але ми це робимо, і це тільки перший крок. Бо це питання реабілітації. Маємо розуміти, що будь-яка фізична реабілітація без психологічної взагалі не має жодного ефекту, тому що велика кількість людей мала шалені проблеми та залежності. І тільки якщо зараз почати активну роботу з першого дня, коли військовий попадає чи в госпіталь, чи в лікарню, тоді буде результат», — сказав міський голова Андрій Садовий.
Також у форумі взяли участь представники ветеранського бізнесу та громадських організацій. Серед них — Андрій Меланчик, який займається проєктом, присвяченим пам’яті про загиблих військових.
«Збирається історія, вона верифікується в родини, верифікується в побратимів. Іде запис, озвучується гарними українською і англійською мовами, створюється відеоконтент й інтегрується в дошку. Також ми розробили рішення для громад — QR-код на пам’ять про героя», — розповідає Андрій Меланчик.
Форум став важливим етапом у процесі формування дорожньої карти розвитку ветеранської політики України, інструментом взаємодії всіх учасників суспільного договору — держави, бізнесу та громадянського суспільства, в якому ветерани займають проактивну позицію, а його ключовими цілями була потреба у:
1. Зборі інформації та аналізі потреб ветеранів: визначення реальних проблем та потреб ветеранів через активну участь представників ветеранських організацій, ветеранів та їхніх родин, державних органів та експертів.
2. Аналізі існуючих політик та програм: обговорення поточних ініціатив з підтримки ветеранів, оцінка їх ефективності й виявлення можливостей для покращення за допомогою міжнародного досвіду та кращих практик.
3. Створенні платформи для консультацій та обміну досвідом: організація діалогу між державними структурами, ветеранськими організаціями, міжнародними партнерами та громадянським суспільством для формулювання спільного бачення майбутньої ветеранської політики.
4. Визначенні пріоритетних напрямків: за допомогою обговорень та голосувань визначити ключові напрямки роботи, що потребують негайної уваги, і сформулювати стратегічні цілі для підтримки ветеранів.
5. Моніторингу та оцінці результатів існуючих ініціатив: розроблення механізмів для моніторингу та оцінки реалізації ініціатив, що дозволить коригувати стратегію відповідно до змін у суспільстві та потреб ветеранів.
6. Сприянні координації та партнерству: збір ключових гравців на форумі для можливості укладання в майбутньому між ними угод і меморандумів, що сприятимуть ефективній координації між державними та приватними структурами для оптимізації підтримки ветеранів.
7. Розробці конкретних ініціатив та заходів: презентація конкретних проєктів, які можуть стати частиною дорожньої карти розвитку ветеранської політики, включаючи нові со-
ціальні програми, медичні послуги та інноваційні підходи.
8. Підвищенні обізнаності та залученні до процесів суспільства: залучення медіа та широкого громадянського суспільства до обговорення проблем ветеранів, привертаючи увагу до важливості підтримки їхньої реінтеграції в мирне життя тощо.
Захід також став платформою для презентації нових ветеранських проєктів, обміну досвідом та ідеями щодо покращення ситуації з реінтеграцією ветеранів.
Під час форуму було закладено основи для подальшої роботи щодо формування дорожньої карти ветеранської політики України. Визначено ключові напрямки для розвитку стратегії підтримки ветеранів, які забезпечать комплексний підхід до вирішення нагальних проблем цієї категорії громадян.
Міжнародний форум «Ветерани — шлях додому» став важливим кроком у напрямку формування ефективної ветеранської політики, що відповідатиме реальним потребам ветеранів і суспільства в цілому. Подальші кроки включатимуть розробку конкретних дій для реалізації наданих рекомендацій, а також постійний моніторинг і коригування заходів для досягнення практичних результатів у сфері реінтеграції ветеранів у суспільство.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.