Пріоритети Держбюджету-2025: оборона, соцзахист, медицина та освіта
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Згідно з документом доходи загального фонду заплановані на рівні 2,05 трлн грн, видатки передбачені на рівні 3,6 трлн грн.
Пріоритетом № 1 залишається безпека та оборона. Всі кошти українських платників податків підуть виключно на забезпечення Сил безпеки й оборони, на виготовлення та закупівлю нової зброї, дронів та техніки. На це передбачено 2,23 трлн грн.
Також серед пріоритетів бюджету — соціальний захист (на це буде спрямовано 420,9 млрд грн), охорона здоров’я (217 млрд грн), освіта (199 млрд грн).
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що Уряд має чітке розуміння, як закрити дефіцит бюджету у 2025 році.
«Продовжуємо програму з МВФ, Ukraine Facility з Європейським Союзом. Отримаємо від країн G7 та ЄС 50 млрд дол. від використання заморожених російських активів», — зазначив очільник Уряду.
За його словами, країна буде мати кошти на фінансування армії та всіх пріоритетних видатків бюджету.
Алгоритм подання спрощеної заяви на призначення субсидії онлайн
Від початку дії в Україні експериментального проєкту з оформлення житлової субсидії вже подано більш як дев’ять тисяч спрощених заяв, майже всі — через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Нагадуємо, як подати спрощену заяву на житлову субсидію онлайн.
1. Заходимо на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України та авторизуємось за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
2. В особистому кабінеті на панелі ліворуч у розділі «Комунікації з ПФУ» обираємо опцію «Заява на житлову субсидію чи пільгу».
3. У вікні, що з’являється, натискаємо кнопку «Продовжити».
4. У наступному полі обираємо опцію «Заява про призначення та надання житлової субсидії за експериментальним проєктом».
5. Заповнюємо онлайн-форму заяви: вказуємо загальну інформацію про особу, яка подає заяву (зокрема паспортні та адресні дані), зазначаємо реквізити банківського рахунку (у форматі ІВАN), додаємо інформацію про членів домогосподарства.
6. Перед остаточним формуванням заяви та відправленням її до Пенсійного фонду України за допомогою опції «Додати файл», за бажанням та за наявності, додаємо скановані копії документів, які можуть визначати право на призначення субсидії (наприклад, у разі оформлення житлової субсидії за фактичним місцем проживання — копію договору оренди, довідку ВПО).
7. Надаємо згоду на передачу та обробку персональних даних, поставивши відповідну позначку, зазначаємо спосіб, в який вас має бути поінформовано про прийняте рішення, та натискаємо кнопку «Сформувати заяву».
8. Перевіряємо дані сформованої заяви та надсилаємо до Пенсійного фонду України, натиснувши кнопку «Підписати та відправити в ПФУ».
9. З результатом щодо прийнятого рішення про призначення житлової субсидії можна ознайомитись у розділі «Мої звернення» — «Статус звернення».
ДОВІДКОВО
Порядок реалізації експериментального проєкту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2023 № 601.
Держбюджет-2025: підтримка ветеранів війни
Наступного року продовжуємо забезпечувати ветеранів необхідними послугами та допомагати в повоєнній інтеграції до цивільного життя.
Пріоритетами у підтримці ветеранів у 2025 році є ментальна та фізична реабілітація, інтеграція у суспільне та економічне життя, створення можливостей для задоволення потреб ветеранів війни, максимально якісне і комплексне надання підтримки та послуг особам, які захищали незалежність нашої держави.
Уряд активно підтримує ветеранські програми, й у наступному році з державного бюджету на це передбачено 10,5 млрд грн, а саме:
- для забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб у межах переходу від військової служби до цивільного життя — 2,9 млрд грн;
- на заходи з ментальної, спортивної, фізичної, психологічної реабілітації та професійної адаптації — 1,7 млрд грн;
- продовжуємо підтримувати ветеранів через Український ветеранській фонд. Збільшуємо порівняно із 2024 роком видатки майже на 60 млн грн і передбачили 348 млн грн.
Завдяки проєкту «Публічні інвестиційні проєкти» спрямовано 4,9 млрд грн, зокрема:
- майже 4 млрд грн — на житло ветеранам та членам сімей загиблих;
- 500 млн грн — Національне військове меморіальне кладовище;
- 450 млн грн — розвиток ветеранських просторів.
Пільги на ЖКП ветеранам війни, які призначаються за спрощеною заявою: яка інформація є обов’язковою?
У разі якщо для отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг ветеран війни (член його сім’ї) звертається до органів Пенсійного фонду України у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1395 «Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу», зокрема через вебпортал електронних послуг Фонду, рекомендуємо долучати будь-який документ з інформацією про характеристику житлового приміщення / будинку за адресою отримання пільг, а саме інформацію про:
- загальну та опалювальну площу житлового приміщення / будинку / його частини (за наявності розділених особових рахунків);
- характеристику будинку (індивідуальний чи багатоквартирний);
- кількість поверхів у будинку.
Зазначена інформація потрібна для проведення коректного розрахунку розміру пільги.
Документом, що підтверджує інформацію, може бути, зокрема, квитанція про сплату за житлову послугу та за використання теплової енергії.
«Власна справа»: 10 тисяч українців отримають від держави гранти на розвиток бізнесу
Визначено ще 438 переможців програми «Власна справа» за підсумками двадцять другої хвилі. Вони отримають гранти на старт або розвиток бізнесу на 106 млн грн. Від початку цього року переможцями програми стали майже 10 тисяч осіб, в їхній бізнес держава інвестує 2,5 млрд грн. Про це повідомила заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна.
«10 тисяч українців отримають грантову підтримку на розвиток свого бізнесу від початку цього року за програмою «Власна справа». Держава інвестувала через гранти в розвиток малого й середнього підприємництва майже 2,5 млрд грн. Це тисячі нових компаній, відкритих завдяки грантам, а також підприємств, які збільшили обсяги виробництва, розширили асортимент продукції чи послуг, опанували нові напрями діяльності. Це також понад 18 тисяч нових робочих місць у різних галузях та в усіх регіонах країни», — зазначила Тетяна Бережна.
Серед отримувачів мікрогрантів двадцять другої хвилі 57% жінок, 33% чоловіків та 10% юридичних осіб. 70% з них мають вищу освіту. Найбільше грантоотримувачів із Львівської (54), Київської (35), Житомирської (34), Рівненської (32), Харківської (30) областей. Переважна більшість грантоотримувачів планують витратити кошти мікрогранту на придбання обладнання, необхідного для ведення бізнесу.
Найпопулярнішими сферами, в яких працюватимуть переможці двадцять другої хвилі, є:
- оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів — 156 осіб;
- тимчасове розміщування й організація харчування — 69 осіб;
- переробна промисловість — 53 особи;
- надання інших видів послуг — 42 особи;
- охорона здоров’я та надання соціальної допомоги — 36 осіб.
ДОВІДКОВО
Нагадаємо, за грантовою програмою «Власна справа» українці можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тис. грн. Отримати мікрогрант може як діючий підприємець, так і людина без досвіду такої діяльності. Для отримання гранту понад 75 тис. грн обов’язковою умовою надання коштів є створення одного-двох робочих місць залежно від суми гранту. Українці віком до 25 років можуть отримати грант у сумі до 150 тис. грн із зобов’язанням зареєструватися як ФОП, вимога створити робочі місця для них не обов’язкова. Кошти гранту можна витратити на придбання або лізинг обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду приміщення. Заявки на отримання гранту подаються через портал Дія разом з бізнес-планом. Адмініструє програму Державна служба зайнятості.
Інформацію щодо отримання гранту за програмою «Власна справа» можна знайти на сайті програми.
Урядовий проєкт єРобота є однією зі складових політики «Зроблено в Україні» та включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності та створення робочих місць. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів для ветеранів та другого з їх подружжя, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства. Подача заявки на всі напрямки програми єРобота здійснюється через портал Дія.
Майже 70% опитаних ветеранів та ветеранок прагнуть заснувати власну справу, — дослідження
Дедалі більше українських ветеранів та ветеранок прагнуть відкрити власну справу. Про це йдеться у дослідження Українського ветеранського фонду Мінветеранів.
Зокрема, 68,8% респондентів висловили зацікавленість у підприємництві, а 9,4% уже мають власну справу. «Результати шостого онлайн-опитування ветеранів, які ми сьогодні презентуємо, показують, що дедалі більше захисників та захисниць хочуть займатися власною справою: ствердно відповіли на це запитання 68,8% опитаних, а ще 9,4% зазначили, що вже мають власну справу», — наголосила в. о. виконавчого директора Українського ветеранського фонду Ніна Роговець.
Детальні результати опитування доступні на сайті Українського ветеранського фонду Мінветеранів.
«Зроблено в Україні»: понад 17 тисяч робочих місць створено завдяки грантовій програмі для переробників
В Україні вже два роки діє грантова програма, що підтримує підприємства переробної промисловості. Завдяки їй створено понад 17 тисяч нових робочих місць. Програма є частиною політики розвитку українських виробників «Зроблено в Україні» й спрямована на модернізацію парку обладнання.
Наразі Міністерство економіки перерахувало новий транш у 29,9 млн грн шістьом переможцям, які подавали заявки на отримання гранту для розвитку або створення виробництв з 24 серпня по 6 вересня 2024 року. Загалом у 2024 році на фінансування програми вже виділено понад 850 млн грн.
Програма охоплює підприємства з різних галузей переробної промисловості, зокрема деревообробної, металообробної, харчової, поліграфічної, а також виробництва будівельного устаткування та безпілотних літальних апаратів.
Підприємці можуть отримати гранти до 8 млн грн на придбання технологічного обладнання, зокрема верстатів, фарбувальних камер, виробничих ліній, а також на доставку і введення техніки в експлуатацію. Умовою є співфінансування 50% на 50%. Для бізнесів із деокупованих територій або тих, що працюють у сфері оборони, держава компенсує до 80% вартості проєкту.
З моменту запуску у липні 2022 року в межах програми затверджено 1039 рішень про надання грантів на суму 5,23 млрд грн. Це дало змогу модернізувати обладнання, створити тисячі робочих місць і підтримати економіку у воєнний час.
«Розвиток переробної промисловості є стратегічним напрямом економічної політики «Зроблено в Україні». Грантова програма дає бізнесу змогу оновлювати обладнання, запускати сучасні виробничі лінії та створювати тисячі робочих місць. Це не лише стимулює економіку, а й сприяє інтеграції України у глобальні виробничі ланцюги», — наголосив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа.
Фахівці для креативних індустрій: як держава сприяє підготовці кадрів
Уряд пропонує бізнесу програми підтримки для подолання проблеми нестачі кваліфікованих кадрів та можливості безпосередньо впливати на підготовку потрібних фахівців. Про це йшлося під час круглого столу з представниками креативних індустрій, в якому взяли участь керівники Міністерства економіки та Державної служби зайнятості.
«Ми розуміємо, що проблема номер один не тільки для креативних індустрій, а й для всіх роботодавців — це брак кваліфікованих працівників. Нині ми маємо структурне безробіття, коли на ринку є фахівці, є вакансії, але шукачі роботи і роботодавці не можуть задовольнити потреби одне одного. Саме тому ми почали реформу Центрів професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Бізнес може долучитися до наглядових рад центрів і впливати на те, яких професій і як навчають слухачів курсів, щоб вони отримували навички, які нині затребувані роботодавцями», — зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко.
Під час заходу керівництво Мінекономіки та Державної служби зайнятості представило програми підтримки бізнесу, зокрема й спрямовані на підготовку фахівців та покращення ситуації із забезпеченням кадрами у fashion-індустрії.
«Ми пропонуємо бізнесу низку інструментів підтримки, серед яких гранти на розвиток власної справи — від мікрогрантів у 250 тис. грн до грантів на 8 млн грн. Також готові допомогти у вирішенні проблеми нестачі кадрів — через навчання потрібних підприємцям фахівців або підвищення кваліфікації їхніх співробітників у центрах профтехосвіти чи через програму ваучерів.
Підтримуємо фінансово бізнес, який бере на роботу внутрішніх переселенців, компенсуємо витрати на облаштування робочих місць для працівників з інвалідністю», — розповіла заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна.
Одна із можливостей, про яку говорили представники центральної влади, стосується налагодження співпраці між представниками креативних індустрій та Центрами профтехосвіти Державної служби зайнятості. Як зазначила директорка ДСЗ, у центрах є вся необхідна база для навчання, кваліфікації та перекваліфікації працівників для легкої промисловості.
«Тільки цьогоріч 486 осіб пройшли навчання для роботи у креативних індустріях у центрах профтехосвіти Служби зайнятості. Таких професій ми навчаємо у п’яти з восьми наших закладів: у Рівному, Полтаві, Харкові, Одесі та Львові. Ми індивідуально підходимо до кожного роботодавця та можемо під кожного створити окрему освітню програму, яка необхідна саме для вашого виробництва. Можемо працювати в межах дуальної форми навчання, тобто ми даємо людині коротку теоретичну частину, а далі людина проходить практику на вашому виробництві, з подальшим працевлаштуванням. Наші центри оснащені сучасним обладнанням та технологіями», — зазначила керівниця Державної служби зайнятості України Юлія Жовтяк.
Захід відбувся в партнерстві Міністерства економіки, ГО «Розвиток бізнес-сектору України» та за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення громадської довіри (UCBI)».
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.