Реалізація допомоги (908 гривень) на придбання книжок громадянам України, які у 2024 році досягли 18-річного віку, передбачена законом № 3731-IX.
«Дехто скептично скаже: та молодь нині не читає, а тільки дивиться ТikTok! А ось і неправда, тому ділюся цікавим дослідженням, яке ми реалізували разом з UNICEF Ukraine і Українським інститутом книги», — зазначила народна депутатка.
Дослідження показує, що 30% молоді читає книги кілька разів на тиждень, а 22% — щодня. «Це крутий показник», — наголошує Євгенія Кравчук.
Дівчата читають набагато частіше за хлопців — 60% на 40% відповідно.
Найчастіше молодь купує улюблену літературу в книгарнях — 57%. 78% надає перевагу паперовим книжкам і лише 16% — електронним.
Серед 17-18-річних більш ніж половина (55%) читають не рідше, ніж кілька разів на тиждень. «Це істотне ядро, яке важливо зберегти. Тому повертаюся до того, що 3 грудня Кабмін ухвалив рішення, завдяки якому зовсім скоро в Дії з’явиться єКнига», — додала заступниця голови Комітету.
Згідно з програмою, всі українці, яким у 2024 році виповнилося 18 років, мають право на грошову допомогу від держави на придбання книжок.
Сума допомоги — 908 гривень (0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб). Тобто зі збільшенням прожиткового мінімуму буде збільшуватися і сума виплат.
Купити книжки можна буде лише українською мовою; програмою зможуть скористатися 18-річні як в Україні, так і за кордоном; можна буде придбати паперові, електронні та аудіокниги; список книгарень та інтернет-магазинів, які беруть участь у програмі, буде опубліковано на сайтах Дія та Українського інституту книги.
Для отримання допомоги потрібно:
- Увійти в застосунок Дія.
- Вибрати послугу єКнига.
- Відкрити спеціальний рахунок для отримання грошей.
- Після зарахування коштів придбати книги протягом трьох місяців з дня зарахування.
Програма продовжиться і в 2025 році — для тих, у кого 18-й день народження наступного року. Дякую нашому Комітету гуманітарної та інформаційної політики, який цей проєкт ініціював, а також Міністерству культури та стратегічних комунікацій України, Міністерству цифрової трансформації України й Українському інституту книги за підтримку та реалізацію.
Авторами законопроєкту щодо підтримки книговидавничої справи, книгорозповсюдження та підтримки читання є члени Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв, Євгенія Кравчук, Ірина Констанкевич, Володимир В’ятрович, Микола Княжицький, Олександр Абдуллін, Софія Федина, Юрій Павленко.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.